Jak najlepiej ustawić telewizor w salonie, w jakiej odległości od sofy powinien się znajdować i na jakiej wysokości. Przeanalizujemy też różne warianty jego postawienia czy montażu ściennego, w tym zabudowę G-K.
Najlepsza odległość do oglądania telewizji - zależna od wielkości telewizora, szerokości i przekątnej ekranu
To prawda, że jakość oraz przekątna ekranów telewizorów w naszych domach jest coraz większa, w związku z tym nawet z bliskiej odległości, w przypadku modeli OLED, nie są widoczne piksele. Niemniej jednak odległość z której oglądamy telewizję jest ważna dla zdrowia naszego wzroku. Telewizor w salonie nie może być zamontowany zbyt wysoko. Jeśli oglądamy go z pozycji kanapy, to najlepsza wysokość to 1 metr, czyli na wysokości naszego wzroku. Ważne by przy oglądaniu telewizji nie trzeba było podnosić wzroku, gdyż na dłuższą metę jest to bardzo męczące.
Jeśli chodzi o odległość oglądania to w przypadku ekranów Full HD, gdzie z bliska widoczne są pewne niedociągnięcia i piksele, warto dopasować odległość oglądania do długości przekątnej ekranu. W przypadku telewizora 55-calowego najlepiej ustawić telewizor w odległości 2,3 metra od kanapy. Telewizor o takiej przekątnej ekranu sprawdzi się w salonie, który najczęściej jest największym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Jeśli jednak decydujesz się na mniejszy telewizor także musisz znać odpowiednie minimalne odległości.
Właściwe umieszczenie telewizora w pomieszczeniu gwarantuje komfort oglądania ulubionych filmów i seriali oraz gwarantuje brak bólów głowy i oczu w trakcie i po seansie
W przypadku, uważanego obecnie za mały, telewizora 32 calowego odległość oglądającego od ekranu powinna wynosić 1,34 metra, czyli około 2 razy więcej niż szerokość takiego telewizora, która wynosi 75 cm. W przypadku telewizora 55-calowego szerokość ekranu to 123 cm.
Jeśli decydujesz się na bardzo duży telewizor 65 calowy, to musisz zapewnić sobie odległość przynajmniej 2,7 metra od ekranu. Zatem duże telewizory wybieramy do dużych salonów. Oczywiście w przypadku telewizorów najwyższej rozdzielczości te odległości mogą być nieco mniejsze, bo tu liczy się by można było dostrzec wszystkie szczegóły i docenić jakość obrazu.
Gdzie umieścić
telewizor w salonie - na ścianie czy szafce RTV, a może komodzie?Niezależnie od wielkości pomieszczenia, można zamontować telewizor na ścianie albo umieścić na komodzie czy szafce RTV. Szafki wiszące zajmują mniej miejsca w salonie od modeli stojących czy tym bardziej komód. Trzeba jednak pamiętać o właściwej wysokości montażu.
Zobacz więcej komód w Adaline »
Telewizor można zawiesić bezpośrednio na ścianie na odpowiednim uchwycie. Tutaj trzeba pamiętać, aby odpowiednio wcześniej - w celu zapewnienia estetyki - wydrążyć odpowiednio głęboki tunel do ukrycia kabli zasilających urządzenia i przesyłających obraz i dźwięk. Uchwyt należy dobrać do wielkości telewizora tak, by rozstaw otworów montażowych gwarantował jego stabilne zawieszenie na ścianie.
Aby dobrać odpowiedni uchwyt, najlepiej wybrać taki, który rekomenduje producent. Taką informację znajdziesz na samym opakowaniu nowego telewizora lub w jego instrukcji. Standard do uchwytów monitorów i telewizorów oznaczany jest określeniem "VESA", po którym podawana jest liczba, np. "VESA 100". Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać właściwy uchwyt.. Przy wyborze uchwytu ściennego do telewizora ważna jest również waga urządzenia, które także musisz wziąć pod uwagę przy wyborze uchwytu.
Zobacz uchwyty na telewizory i monitory »
W przypadku montażu na ścianie działowej najlepiej wybrać uchwyt z sześcioma śrubami, a nie standardowymi czterema, co zagwarantuje, że ciężar rozłoży się na większą powierzchnię. Montując telewizor na linii wzroku można wybrać uchwyt stały, który nie podlega regulacji w pionie ani poziomie.
W sytuacji, gdy powieszenie telewizora na wysokości wzroku nie jest możliwe, najlepiej wybrać model uchwytu do regulacji w osi poziomej.
Zobacz: Projektor zamiast telewizora na ścianie
Uchwyt obrotowy to wybór dla najbardziej wymagających, gdyż można ustawiać ekran zarówno w linii góra dół, jak i pozycji poziomej. Największym problemem przy montażu ściennym jest fakt, że kable są widoczne, jednak można temu zaradzić, wybierając jeszcze inny sposób montażu - w zabudowie.
Montaż telewizora w zabudowie gipsowo-kartonowej
Aby wykonać montaż telewizora w zabudowie gipsowo-kartonowej trzeba najpierw przygotować odpowiedni projekt. Określenie dokładnego kształtu i wymiarów zabudowy jest niezwykle istotne. Po wykonaniu projektu można przystąpić do docinania profili przyściennych. Należy je podkleić taśmą akustyczną i przymocować do ściany w wyznaczonych miejscach. Na stelażu przykręcane są fragmenty płyt g-k, w których można również wyciąć otwory na oświetlenie led.
Do ścian z karton-gipsu nie używamy zwykłych wkrętów. Aby powiesić na takiej ścianie ciężki telewizor, należy użyć specjalnych kołków przeznaczonych do tego podłoża
Po skręceniu elementów można wykańczać regipsy. Łączenia i miejsca styku ze ścianą muszą zostać zagruntowane. Po wyschnięciu gruntu nakłada się masę do spoinowania. Zewnętrzne narożniki konstrukcji dodatkowo zabezpiecza się narożnikami aluminiowymi. Szpachlowanie wymaga dużej dokładności. Kiedy spoiny już wyschną konstrukcję szpachluje się na całej powierzchni. Po wyschnięciu można przystąpić do malowania. Potem pozostaje już montaż telewizora.
Dzięki takiej konstrukcji można ukryć wszystkie kable, a wnęka na telewizor świetnie pasuje do nowoczesnych salonów.
Tylko od Ciebie zależy sposób montażu czy miejsce umieszczenia telewizora. Pamiętaj, że nie powinien znajdować się on dalej od sofy niż 5-krotność szerokości ekranu.