Jeśli chcesz poczuć się jak w kinie, zamiast telewizora możesz wybrać projektor. Pytanie jednak brzmi: jak wybrać właściwy projektor, wszak różnią się rozdzielczością, jasnością, kontrastem czy częstotliwością odświeżania obrazu. Największe modele telewizorów dostępne w sprzedaży mają zwykle przekątną maksymalnie do 105 cali, a w produkcji takich gigantów prześcigają się głównie LG i Samsung. Ten ostatni zaprezentował nawet w 2020 roku telewizor 583 calowy...to jednak obecnie wybór dla miliarderów. Dlatego zastanowimy się nad czymś bardziej przystępnym dla kieszeni, a więc projektorem.
Jasność ma znaczenie
Należy zacząć od tego, że wybierając projektor możemy uzyskać obraz o przekątnej nawet 300 cali za kilka tysięcy złotych, a nawet doliczając do tego ekran wydatek będzie znacznie mniejszy niż w przypadku wspomnianych telewizorów. Dziś jednak nie zajmiemy się ekranami, a samymi projektorami. Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest jasność. Trzeba wspomnieć o tym, że ilość światła w pomieszczeniu może wpływać na uzyskiwany kontrast. W przypadku kina domowego zaleca się, by projektor umieszczony był w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Od ilości osób zależne jest w jakiej odległości powinien być ustawiony projektor. Im więcej osób, tym większy powinien być obraz, zatem projektor ustawiony dalej od ekranu.
Trzeba pamiętać, że każdy ekran ma swoje parametry jasności i im dalej go ustawimy, tym jasność obrazu będzie mniejsza, gdyż światło będzie bardziej rozproszone. Do domu polecane są projektory o jasności od 1000 do 2000 ANSI lumenów.
W salach konferencyjnych możemy użyć projektora o jasności między 2000 a 3000 ANSI lumenów. Jeśli przestrzeń jest duża i jest to ogromna aula albo kościół, potrzebne jest duże natężenie światła, aby uzyskać odpowiednio duży i jasny obraz i tu zalecane jest powyżej 3000 ANSI lumenów.
Rozdzielczość projektora
Im więcej pikseli, tym większa rozdzielczość obrazu, a tym samym lepsza jakość i bardziej widoczne szczegóły. W przypadku projektorów i porównywania ich rozdzielczości istotne znaczenie ma rozdzielczość natywna, co oznacza taką, którą projektor jest w stanie fizycznie wyświetlić. Projektory 4K (czyli takie, które mają 3840 × 2160 pikseli w proporcji ekranu 16:9) nie są już rzadkością, powstają już projektory 8K (pierwszy na świecie JVC), zatem gwarantujące wrażenia czasem lepsze niż w kinie. Oczywiście, jeśli projektor będzie nam służył jako kino domowe, to koniecznie trzeba postawić na najwyższą jakość obrazu i możliwie najwyższą rozdzielczość.
Do wyświetlania zdjęć, prezentacji multimedialnych czy graficznych nie jest nam już potrzebna taka szczegółowość i może nam wystarczyć nawet mniejsza SXGA lub UXGA. Podstawowa rozdzielczość projektorów multimedialnych to SVGA lub XGA i wystarcza ona do aplikacji typu Powerpoint. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o format obrazu, to do kina domowego sprawdzi się oczywiście 16:9.
Duży wybór projektorów w Adaline »
Kontrast – jak różnicujemy projektory
Oczywiście projektory różnią się pod względem uzyskiwanego kontrastu w zależności od użytego źródła światła. Wysoki kontrast i głęboka czerń mogą łączyć się z jednoczesnym występowaniem niższej jasności i tzw. efektu tęczy. Głębsze i bardziej nasycone barwy mogą się z kolei łączyć z mniejszą głębią czerni.
W projektorach kina domowego istotne znaczenie ma wysoki kontrast, który pozwala na uzyskanie głębokiej czerni. W ciemnych pomieszczeniach takie projektory mogą wyświetlać żywe i dobrze odwzorowane barwy. Współczynnik kontrastu powinien wynosić minimum 5000:1. W przypadku kontrastu 1000:1 najjaśniejszy punkt jest tysiąc razy jaśniejszy od najciemniejszego, co sprawia, że obraz może być „jak żyleta”.
DLP/LCD - co to jest, które lepsze?
Pod skrótem DLP kryje się Digital Light Processing, czyli obraz tworzony przez milion małych lusterek, które rzucają odbite światło na ekran. Każde lusterko odpowiada punktowi światła, a ich pochylanie umożliwia uzyskiwanie różnych odcieni barw.
Projektory DLP pracują w systemie zamkniętym, zarówno jeśli chodzi o źródło światła, jak i układ optyczny, zatem nie ma problemów z dostawianiem się do nich zanieczyszczeń. Dużym atutem projektorów wykonanych w tej technologii jest wysoki kontrast uzyskiwanego obrazu. Wadą są jednak kolorowe przebłyski, nazwane też efektem tęczy. Projektor podczas pracy może szumieć, a kolory nie będą odwzorowane tak realistycznie jak byśmy sobie tego życzyli.
Zatem czy LCD jest lepsze i to pod każdym względem? Tu światło lampy projektora kierowane jest na zestaw luster dichroicznych. To powoduje rozszczepienie światła na trzy wiązki o barwach podstawowych, czyli czerwonej, zielonej i niebieskiej. Wiązki te przechodzą przez filtry ciekłokrystaliczne, tworzące pełny obraz dla każdego koloru. Stworzone obrazy trafiają do pryzmatu i w ten sposób powstaje w pełni kolorowy obraz. Dzięki temu powstają wyjątkowo mocne i nasycone kolory, jednak skalibrowania często wymaga nasycenie czerni. W przypadku projektorów przeznaczonych do kina domowego wartość czerni zwykle jest optymalna. W tej technologii również są pewne wady, a dotyczą one niższych rozdzielczości. W ich przypadku może być widoczna siatka pikseli. Dla niektórych wadą może być również konieczność konserwacji, gdyż trzeba po pewnym czasie wymienić filtr.
Warto wspomnieć, że jest jeszcze technologia łącząca cechy DLP i LCD. Panele ciekłokrystaliczne w tym przypadku odbijają światło. Nie ma w przypadku takich projektorów widocznej siatki pikseli i można uzyskać wysoką rozdzielczość, lepsze są także kontrasty. Minusem jest wysoka cena takich projektorów, a także stosunkowo niski poziom jasności.
Zobacz też: 10 powodów aby wykorzystać projektor zamiast telewizora »
Złącza – co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o złącza należy zastanowić się, jakie urządzenia będą połączone z projektorem. Wyróżniamy bowiem analogowe i cyfrowe. Wśród wejść analogowych najczęściej stosowane jest VGA, a wyróżniamy także S-video, video kompozytowe i video komponentowe. Połączenia cyfrowe to HDMI lub DVI. Oczywiście DVI przeznaczone jest jedynie do transmisji obrazu, a za pośrednictwem HDMI można transmitować równocześnie obraz i dźwięk. W przypadku interface’u cyfrowego należy korzystać ze złączy cyfrowych dla lepszej jakości obrazu.
Jeżeli chcemy, aby projektor służył nam wiele lat, warto także zaznaczyć rosnące znaczenie portu USB-C. Wybierając projektor do domu lub firmy warto kupić projektor z tym portem, aby zapewnić kompatybilność z coraz częściej pojawiającym się portem w komputerach.
Głośność projektora – co należy wiedzieć?
Oglądanie filmów z głośnym szumem w tle raczej nie należy do przyjemności. Dlatego trzeba wybierać projektory o głośności co najwyżej 30 decybeli (dB), a najlepiej mniej. Paradoksalnie im większy projektor, tym powinien być cichszy. Głośniejsze są także "jaśniejsze" projektory, a ma to związek z chłodzeniem mocniejszych lamp.
Częstotliwość odświeżania obrazu – jaki projektor będzie najlepszy?
Wysoka częstotliwość odświeżania obrazu będzie potrzebna przy dynamicznie zmieniających się obrazach, np. w przypadku częstego grania w gry typu strzelanki. 120 HZ gwarantuje brak klatkowania obrazu nawet przy szybkich rozgrywkach. Mniejsza częstotliwość odświeżania, np. 60 HZ będzie wystarczająca do oglądania seriali czy większości filmów.
Jak już wspomnieliśmy do oglądania seriali czy filmów najlepsze będą projektory gwarantujące jakość przynajmniej FULL HD, a najlepiej 4K. Najwyższa rozdzielczość i częstotliwość odświeżania jest potrzebna przy wymagających graficznie grach, gdzie obrazy zmieniają się dynamicznie.