Jeżeli chcemy wynająć lub sprzedać mieszkanie, warto zadbać o to, by prezentowało się dobrze na zdjęciach. Tła samo zresztą jest z wolnostojącymi domami. Dobra prezentacja wnętrza pomoże uzyskać wyższą cenę, gdyż wnętrza będą wyglądały na znakomite, a nawet luksusowe miejsce do życia.
Dobry wygląd mieszkania na sprzedaż lub na wynajem to podstawa
Tak jak oceniamy ludzi po pierwszym wrażeniu i po tym, czy wyglądają schludnie i interesująco, tak samo jest z mieszkaniami i domami. Każdy, czy do tego się przyzna, czy nie, na podstawie tego jak wygląda pomieszczenie, wyciąga wnioski dotyczące domowników. Jeśli natomiast zamierzamy sprzedać lub wynająć mieszkanie, odpowiedni wygląda wnętrz przyciągnie zainteresowanych i pozwoli szybko i w dobrej cenie sprzedać je lub wynająć.
Nawet jeżeli ostatecznie oferujemy mieszkanie nieumeblowane lub tylko częściowo umeblowane, to dołączone do ogłoszenia zdjęcia zaaranżowanej przestrzeni dadzą wyobrażenie o jej wielkości i otym, jak można ją urządzić i jak wygodnie w niej żyć.
Z kolei mieszkania, kawalerki i domy na wynajem dla mobilnych i dobrze zarabiających osób, które interesuje wynajem na kilka miesięcy, rok czy dwa, powinny być wyposażone w niezbędne sprzęty, urządzone gustownie, minimalistycznie, ale nie zbyt tanio. Dzięki zastosowaniu prostych zmian i sztuczek możesz pokazać wnętrza z najlepszej możliwej strony.
Home staging - przygotowanie wnętrza
Jeśli pierwszy raz przymierzasz się do wynajęcia bądź sprzedaży swojej nieruchomości, może nie spotkałeś się dotąd z pojęciem home staging. Najprościej mówiąc to dziedzina, która ma za zadanie tak przygotować wnętrza, by podczas robienia zdjęć oraz oprowadzania zainteresowanych wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie.
Tak przystrojone wnętrza osiąga się za pomocą właściwego oświetlenia, dodatków i sztuczek, które z powodzeniem może zastosować każdy. Chociaż jeśli nie masz do tego głowy, możesz znaleźć biuro nieruchomości, agenta czy projektanta wnętrz, który świadczy również takie usługi.
Oto najważniejsze elementy home stagingu, które może wcielić w życie każdy, by mieszkanie na wynajem wyglądało jak z obrazka:
Neutralne i jasne kolory ścian
Nawet nie myśl o krzykliwych czy też bardzo cukierkowych kolorach. Ściany mają być neutralne, by każdy był w stanie wyobrazić sobie siebie w tych wnętrzach i by dobrze wyglądały w ogłoszeniu. Przemalowanie ścian w razie potrzeby to niewielka inwestycja, która zwróci się szybko sfinalizowaną umową.
Doskonale kolory to: odcienie bieli, jasne szarości i beże, może także delikatne, pastelowe i słoneczne żółcie czy brzoskwinie. Do niektórych mieszkań świetnie pasuje industrialny beton, ale znacznie lepiej użyć go jako akcentu na jednej ze ścian niż pokryć nim wszystkie.
Spójny styl mebli
Chociaż meblościanki należą już do przeszłości i nie wszystko musi być od kompletu, nie znaczy to, że panuje całkowita dowolność. Gryzące się ze sobą style i kolory mebli, zbyt wiele różnych wysokości i głębokości szafek – w takim pokoju może chcieć zamieszkać jedynie ktoś, komu zależy na dostępności od zaraz i niskim czynszu, a nie stabilny finansowo klient z wyższej półki.
Jeżeli nie wszystko do siebie pasuje, może części sprzętów można się pozbyć – może masz, np. dwie duże komody albo sześć krzeseł w jednoosobowym mieszkaniu? A może warto niektóre wymienić je na nowe, by zwróciły się już nawet w czasie dwóch, trzech miesięcy?
Spójna kolorystyka i wyraźny akcent
Zwróciłeś uwagę, że eleganckie ubrania to często zestawy w jednolitej kolorystyce? Nie inaczej jest z eleganckimi wnętrzami. Usuń więc z pola widzenia nadmiar kolorów. Drobne AGD i domowe tekstylia powinny pasować do siebie, jak i do reszty wystroju. Z drugiej strony gdy wszystko jest białe, szare czy beżowe, mieszkanie niczym się nie wyróżnia i wydaje się zimne.
Aby mieszkanie nie stało się wizualnie nieprzytulne, zdecyduj się na jeden mocny kolor, który będzie akcentem (tylko akcentem!), np. granatowy, turkusowy, czerwony lub żółty. Przedmioty w tej barwie możesz wykorzystać jedynie do zrobienia zdjęć, by je uatrakcyjnić, weź więc swój ulubiony wazon – i umieść w nim świeże kwiaty – albo świeżo wyprane ręczniki.
Dobre oświetlenie zdjęć
Fotografia wnętrz potrafi wiele zadziałać odpowiednią perspektywą, kątem, skalą. Ale nie obędzie się bez dobrego oświetlenia. Profesjonalni fotografowie stawiają zazwyczaj na sztuczne oświetlenie, by wszystko miało odpowiedni poziom doświetlenia i kontrastu. Jeżeli zamierzasz robić zdjęcia sam, pamiętaj, że lampy fotograficzne dają zupełnie inną barwę i rozproszenie światła niż domowe żarówki.
Te ostatnie powodują powstawanie wyraźnych cieni, więc jeśli to możliwe, rób zdjęcia w świetle dziennym. Najlepsze do tego są dni, gdy słońce jest tylko odrobinę zaciągnięte chmurami. Wówczas światło jest dostatecznie silne, by zdjęcia wyszły ostre, ale z kolei białe i jasne elementy nie będą przepalone i pozbawione szczegółów.
Ślady życia
Aby wnętrze wypadło atrakcyjnie, dobrze jest pokazać je tak, jakby ktoś w nim mieszkał. Nie chodzi oczywiście o bałagan całej rodziny czy naczynia w zlewie, ale o drobne elementy dekoracji wnętrz stwarzające atmosferę przytulności. Zarzucony na bok pled, owoce w misie na stole, cięte i doniczkowe kwiaty, zioła w kuchni, estetyczny pojemnik na mydło, książka na stoliku, obraz na ścianie – to sprawia, że od razu jest domowo i aż chce się od razu w takim wnętrzu zamieszkać.