Nie ma to jak smak kiełbaski z grilla w pogodne letnie popołudnie. Niestety jednak nie każdy dysponuje obszernym ogrodem czy działką, na której mógłby podjąć swoich znajomych aromatycznym mięsem. Czy w takiej sytuacji można grillować na balkonie i czy rozwiązaniem mogą być grille elektryczne lub gazowe? Sprawdźmy to!
Czy można grillować na balkonie?
Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale odpowiedź na powyższe pytanie wcale nie jest oczywista. W Polsce nie istnieją bowiem przepisy prawa wprowadzające bezpośredni zakaz grillowania na balkonie. Nie oznacza to jednak, że rozpalając grilla na balkonie nie możemy złamać prawa.
Czy istnieje zakaz grillowania na balkonie?
Zapisem prawnym, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest art. 144 Kodeksu Cywilnego. Definiuje on tzw. immisje, czyli zachowania uporczywe bądź szkodliwe dla sąsiadów. Immisją może być np. zakłócanie ciszy nocnej czy awanturowanie się, ale również zapach dymu z grilla. Jeśli któryś z sąsiadów zgłosi immisję na policję, organizatorowi imprezy grozi mandat karny w wysokości 500 zł.
Ważne są również przepisy przeciwpożarowe. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709) wyraźnie stwierdza, że tradycyjny grill węglowy może stanowić zagrożenie pożarowe. Oznacza to, że organizator jest odpowiedzialny za wszelkie ewentualne szkody powstałe jeśli rozpalony grill spowoduje pożar. W skrajnych wypadkach może zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa sprowadzenia katastrofy (art. 163 Kodeksu Karnego), za co grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.
Jak więc widać, w polskim prawie nie istnieje zakaz grillowania na balkonie, choć decydując się na tego typu imprezę warto zachować szczególną ostrożność. Szczególnie poważne konsekwencje prawne grożą za wywołanie pożaru, także nieumyślne. Oprócz prawa istotne znaczenie ma jednak również...
Regulamin wspólnoty mieszkaniowej
Zanim zaczniemy robić grilla na balkonie, należy koniecznie zapoznać się z wewnętrznym regulaminem wspólnoty mieszkaniowej. Może on bowiem zawierać dosłowny zakaz grillowania na balkonie, a także nakładać kary znacznie surowsze niż wspomniany mandat. Jednocześnie istnieje precedensowy wyrok sądowy z 25 stycznia 2016 r. (I C 299/15), wyraźnie stwierdzający, że jeśli balkon pozostaje w wyłącznej dyspozycji właściciela mieszkania, to uznaje się go jako pomieszczenie przynależne.
Teoretycznie nie odnoszą się więc do niego zapisy regulaminów wewnętrznych. Pytanie tylko, czy warto - nawet, jeśli okazałoby się, że mamy rację - ryzykować długą batalię sądową z spółdzielnią dla grillowanego szaszłyka?
Jak więc bezpiecznie rozwiązać temat rozpalania grilla na balkonie? Przede wszystkim zapytać sąsiadów, czy nie przeszkadzają im zapachy grillowanych potraw i dymu. Wymaga tego nie tylko prawo, ale przede wszystkim kultura osobista. Zapoznać się z przepisami przeciwpożarowymi oraz regulaminem wspólnoty mieszkaniowej i bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Oczywiście wszystko powyższe tyczy się również grillowania w ogrodzie przy bloku. Małe osiedlowe ogródki zapewniają znacznie mniejszy poziom odseparowania od użytkowników nieruchomości sąsiednich niż ogród przy własnej posesji lub działka. Grillowanie w nich może więc przeszkadzać sąsiadom oraz podpadać pod przepisy regulaminu bloku.
Jak bezpiecznie robić grilla?
Jak już wspomnieliśmy, rozpalenie na balkonie grilla wiąże się z koniecznością zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Część z nich precyzuje wspomniane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Znajdziemy w nim m.in. zapis :
„zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów".
W praktyce oznacza to zakaz umieszczania materiałów palnych i wykonanych z nich elementów wyposażenia (np. firanek, krzeseł, elementów stolarki, gałęzi drzew) w odległości mniejszej niż pół metra od urządzeń rozgrzewających się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza.
Ponadto warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych przepisów ochrony przeciwpożarowej. Należy upewnić się, że grill stoi stabilnie i nie przewróci się pod wpływem wiatru. Urządzenie należy umieścić na niepalnej powierzchni w oddaleniu od materiałów palnych oraz usunąć z jego otoczenia wszystkie przedmioty mogące stwarzać zagrożenie pożarowe. Warto również na wszelki wypadek mieć pod ręką numer telefonu do straży pożarnej.
Grill elektryczny - dobre rozwiązanie?
Coraz więcej Polaków decyduje się postawić na swoim balkonie grille elektryczne. Jest to popularne rozwiązanie, ponieważ grille elektryczne pozwalają znacząco ograniczyć nieprzyjemne zapachy i niebezpieczeństwo związane z użytkowaniem tradycyjnego węglowego grilla - w tym przypadkowego zaprószenia ognia i ewentualnego pożaru.
O czym warto pamiętać przy wyborze grilla?
Dzięki grillowi elektrycznemu rzeczywiście można znacząco ograniczyć zapachy i zagrożenie pożarowe. Nie oznacza to jednak, że użytkowanie grilli elektrycznych całkowicie zwalnia nas z odpowiedzialności i rozsądku. Przede wszystkim pomimo, że w grillu elektrycznym nie występuje otwarty ogień, to jego poszczególne elementy i tak rozgrzewają się do wysokich temperatur. Stwarza to zagrożenie pożarowe oraz grozi poparzeniem uczestników przyjęcia, zwłaszcza dzieci.
Grill bezdymny nie rozwiązuje także całkowicie problemu immisji. Do tych bowiem zaliczać się może nie tylko dym, ale również zapachy grillowanych potraw. Pamiętajmy że nie każdemu muszą się podobać aromaty, które my lubimy i warto wziąć to pod uwagę. Regularne emitowanie z balkonu zapachu grillowanej karkówki czy kiełbaski może pogorszyć nasze relacje z częścią sąsiadów, a w skrajnych przypadkach stać się podstawą do wymierzenia mandatu za zakłócanie korzystania z nieruchomości sąsiednich.
Dodajmy jeszcze, że eksploatacja grilla elektrycznego również wymaga sporo uwagi. Podobnie jak tradycyjny grill węglowy, także grill elektryczny musi być regularnie czyszczony. Zarówno mniejsze grille elektryczne, jak i wielofunkcyjne grille elektryczne wymagają użycia do jakiś czas specjalnych preparatów czyszczących. Stawiając taki grill na balkonie warto zatem zawczasu zatroszczyć się o odpowiednie miejsce do mycia jego elementów tak, aby brudna woda i nieczystości nie spływały na balkon piętro niżej.
Jaki grill na balkon wybrać?
Decydując się na grill balkonowy mamy do wyboru jeszcze kilka opcji. Jedną z nich wydaje się być grill gazowy, zasilany butlą propanu-butanu. Nie jest to jednak dobry wybór, ponieważ już samo ustawienie butli z gazem na nasłonecznionym balkonie wiąże się z ryzykiem jej wybuchu. Grille gazowe przeznaczone są raczej do przestronnych ogrodów, gdzie dużo łatwiej umieścić go w przewiewnym, ocienionym i oddalonym od budynków miejscu umożliwiającym zapalenie.
Nienajlepszym rozwiązaniem jest również grill jednorazowy. W istocie nie różni się on bowiem od zwykłego węglowego grilla niczym oprócz rozmiaru. Grill jednorazowy również wydziela dym i zapachy oraz pomimo niewielkich rozmiarów może stanowić zagrożenie pożarowe.
Podsumowując: choć w polskim prawie nie istnieje zakaz grillowania na balkonie, to należy podejść do tego tematu z dużą ostrożnością. Brak literalnego zakazu nie zwalnia nas bowiem z odpowiedzialności i konieczności zachowania bezpieczeństwa, a także zwykłej ludzkiej przyzwoitości wobec sąsiadów.