Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które filtrują wodę. Konsumenci mogą wybierać spośród wielu marek. Ceny wahają się od około 30 złotych, po 100 złotych. Do tego należy doliczyć cenę wkładów, które kosztują do około 20 złotych, w zależności od firmy. Należy je wymieniać raz w miesiącu. Zobaczmy, jak działa taki dzbanek, jakie daje nam korzyści, jakie są wady i zalety, na co zwracać uwagę przy zakupie oraz czy takie dzbanki są w ogóle zdrowe. Przyjrzymy się również firmom dostępnym na rynku.
Jak działa dzbanek filtrujący wodę?
Zacznę od tego, po co w ogóle wodę z kranu należy filtrować. W końcu wypływa ona oczyszczona z zakładów wodociągowych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zanim woda trafi do naszych kranów, musi pokonać wiele kilometrów rurami, w których gromadzi się piasek i żelazo. Przez to woda może nabrać smaku i wyglądu, który będzie nam przeszkadzał. Niektórzy użytkownicy wyczuwają w niej również chlor, który używany jest do uzdatniania wody. Jego smak i zapach jest nieprzyjemny.
Dzbanek filtrujący w pierwszej części filtra wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne. Czyli takie jak chociażby piasek. Kolejna część usuwa wszelkie zawiesiny. Dalej producenci stosują filtry węglowe, a dokładnie znajduje się w nich węgiel aktywny. Zatrzymuje on szkodliwe związki chemiczne. Ma za zadanie pozbyć się niechcianego smaku, zapachu i koloru. Dodatkowo, filtry te mogą wzbogacać wodę w ważne dla zdrowia minerały. Przykładem może być filtr Mg+, który wzbogaca nasz płyn w magnez, w efekcie czego woda jest smaczniejsza i zdrowsza. Na końcu filtra znajduje się siateczka, która wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne, aby ostatecznie dać krystalicznie czystą wodę.
Zalety uzywania dzbanka filtrującego wodę?
Korzyści płynących z używania dzbanków filtrujących jest naprawdę wiele. Przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Możesz ją odczuć szczególnie latem, kiedy spożywamy więcej wód i napoi butelkowanych. Ogólnie, ilość spożywanej wody w domach jest bardzo różna, bo niektórzy wody nie piją w ogóle, inni sporadycznie, a jeszcze inni bardzo dużo. Dlatego musisz samemu przeliczyć, ile będziesz oszczędzać na przestaniu kupowania wody butelkowanej.
Dzbanki filtrujące wodę w Adaline »
Drugim bardzo ważnym aspektem jest ekologia. Specjaliści od lat alarmują jak plastikowe śmieci wręcz zalewają naszą planetę. Szkodzi on nie tylko nam – ludziom, ale również zwierzętom i roślinom. Internet zalewają zdjęcia dzikich zwierząt, które wpadły w pułapkę przez wszechobecne śmieci. Żółw zaplątany w foliową torebkę, ptak z korkiem plastikowym, który utknął w dziobie, czy drobne zwierzęta morskie, które utknęły w plastikowej butelce. Dowiedziono, że plastik bardzo długo się rozkłada. Wcześniej rozpada się, tworząc mikro plastik. Ten z kolei znaleziono już na dnie oceanów i w organizmach wodnych. Oznacza to, że plastik zatoczył już koło. My go produkujemy, używamy i wyrzucamy, żeby później mógł znaleźć się w organizmach, które między innymi sami zjadamy.
Inną korzyścią niektórych dzbanków filtrujących, a dokładniej ich filtrów, jest wzbogacanie wody w ważne dla naszego organizmu minerały. Możemy spotkać się z filtrami, które nasyca wodę wapniem, czy też magnezem.
Dzbanek filtrujący – zalety i wady
O wadach i zaletach dzbanków filtrujących wodę można mówić długo. Jednak najlepiej jest je przedstawić w formie skrótowej tabeli. Zobacz, jak zalety przeważają nad korzyściami.
ZALETY | WADY |
---|---|
|
|
To, że oszczędzasz pieniądze i dbasz o ekologię już powiedzieliśmy. Ważny jest fakt, że nie musisz dźwigać ciężkich butelek. Produkt, o którym mowa, może również świetnie wpasować się w wygląd Twojej kuchni. Masz w końcu do wyboru wiele produktów. Jest tani oraz prosty w użyciu. Możesz go również z łatwością przenosić.
Wśród wad, o których też warto powiedzieć, jest konieczność regularnej wymiany filtra. Filtr w dzbanku wymienia się mniej więcej raz w miesiącu. Żeby nie zapominać o tym, można kupić dzbanek z czujnikiem, który informuje nas o zużyciu filtra poprzez diodę LED. Proces przefiltrowania całego dzbanka trwa kilka minut, więc również należy o tym pamiętać. Przeszkadza to wielu osobom. Dodatkowo, jednocześnie jest filtrowana mała ilość wody. Naprzeciw tej wadzie wyszła firma Brita, tworząc produkt o pojemności ponad 5 litrów, który również nie kosztuje bardzo dużo, bo około 160 złotych. Jest to doskonała opcja dla dużej rodziny. Problemem jest również zakwitanie wody. Po 12 godzinach, wodę z dzbanka powinno się wylać. Szczególnie przezroczyste i stojące w ciepłym i widnym miejscu, są narażone na rozwój bakterii.
Czy wad jest dużo? Niektórzy zapewne powiedzą, że tak. Jednak moim zdaniem jakość zalet zdecydowanie przewyższa wady.
Na co zwracać uwagę przy wyborze dzbanka filtrującego?
Dostosuj pojemność do swoich potrzeb - zastanów się, ile wody dziennie Ty i Twoja rodzina potrzebujecie. Zwróć uwagę również na to, czy dzbanek sam Cię poinformuje o konieczności wymiany filtra. Jest to zdecydowane ułatwienie i nie trzeba pamiętać o tym samemu. Jeśli wybierzesz już model, który Cię interesuje, sprawdź ile kosztują filtry wymienne do wybranego dzbanka filtrującego ». Warto wybrać taki model, którego filtry nie będą bardzo drogie i nie będą obciążać zbytnio co miesięcznego budżetu. Należy jednak przyznać, że filtry zamienne i tak są dość tanie. Na końcu zwróć uwagę na design i wygodę użytkowania. Czy wygląd i kolor Ci odpowiada.
Warto tu również wspomnieć o filtrach, które będziesz wybierał co jakiś czas. To jest sedno dzbanka tak naprawdę. Zwróć uwagę na dodatkowe opcje filtrów: dodatkowe minerały, czy też redukujące kamień. Dla nie wymagających dostępne po prostu są zwykłe, ale skuteczne filtry.
Filtry do dzbanków filtrujących w Adaline »
Czy dzbanki filtrujące są szkodliwe dla zdrowia?
Tak, dzbanki filtrujące są zdrowe, o ile korzystamy z nich w prawidłowy sposób. Dodatkowo możemy wzbogacić naszą wodę w wapń i magnez. Woda jest czysta i gotowa do spożycia.
Nie chcąc mieć problemów zdrowotnych, należy pamiętać o zużyciu przefiltrowanej wody w ciągu 12 godzin. Po tym czasie należy ją bezwzględnie wylać. Nawet jeśli wygląda na czystą, mogą w niej gromadzić się już niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Jacy producenci są obecni na rynku
Na rynku obecnych jest kilku wiodących producentów. Wśród nich są: Brita, Dafi, Aquaphor i Laica. Ich ceny są tak rozbieżne, że każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Warto skupić się na tych producentach, gdyż jakość ich produktów jest sprawdzona.
- Dzbanki filtrujące Brita posiadaja dzbanki o standardowym wyglądzie, jak i te bardziej designerskie. Dodatkowo, można dobrać filtry, wzbogacające wodę w minerały. Największy produkt filtrujący ma pojemność ponad 5 litrów. Jest to jedyna taka duża opcja dostępna na rynku.
- Dzbanki filtrujące Dafi również posiada filtry wzbogacające wodę w minerały. Najdroższy dzbanek tej firmy wyróżnia się wyglądem. Na pewno zaspokoi potrzeby estetów.
- Dzbanki filtrujące Laica są najdroższe. Należy jednak przyznać, że dzbanki tej firmy, mimo ceny, nie wyróżniają się niczym szczególnym w wyglądzie. W ofercie są również tańsze, równie dobre pozycje. Dostepny jest filtr wzbogacający wodę w wapń i magnez.
- Dzbanki filtrujące Aquaphor to dzbanki kosztujące mniej niż 100 złotych, a wyróżniają się wyglądem. Największy ma pojemność 4 litry. Najtańsze produkty kosztują mniej niż 30 złotych.
Najpopularniejsze dzbanki filtrujące wodę i posiadające wiele dobrych opinii to te, których cena waha się od 50 złotych do 70. Często w zestawie posiadają zapas filtrów. Same filtry najczęściej kosztują około 20 złotych. Ostatecznie należy zadać pytanie: czy warto? Tak warto. Zdecydowanie. Którą firmę wybrać? Należy przyznać, że wszystkie cztery wiodące marki posiadają produkty godne uwagi, więc to sam konsument według swoich finansów i gustu powinien dobrać coś pod siebie. Trudno jest wskazać, która firma jest najlepsza. Same dzbanki nie różnią się między sobą aż tak bardzo, aby móc mówić o przeważających cechach.