Zwyczaj parzenia kawy w małych kawiarkach wywodzi się z Włoch. Popularność tych małych czajniczków świat zawdzięcza rodzinie Bialettich. To właśnie za sprawą Antonio Bialettiego jeden z jego pracowników Luigi De Ponti opracował i wykonał pierwszą kawiarkę. Ten niepozorny wydawać by się mogło wynalazek sprawił, że każdy kto zafunduje sobie małą kawiarkę, będzie miał możliwość zaparzenia w domu kawy analogicznej jak z ekspresu ciśnieniowego. Pierwsza kawiarka powstała w roku 1933, a jej światowa popularność przypada na czasy po II wojnie. Dziś pospolita już kawiarka, dostępna jest w wielu sklepach oferujących artykuły gospodarstwa domowego.
Budowa kawiarki
Klasyczna kawiarka wykonana jest z odpowiednio przygotowanego stopu aluminium. Składa się z 3 części:
- zbiorniczek na wodę
- sitko służące do zasypywania kawą
- zbiorniczek na kawę
Poszczególne elementy wykonywane są z różnych materiałów (od dołu):
- Zbiorniczek na wodę w klasycznej wersji ma kształt ośmiokątnego pojemnika z szerszą podstawą, delikatnie zwężający się u nasady. Tradycyjna kawiarka zbiorniczek ma wykonany z odpowiednio dobranego stopu aluminium.
- Ważnym elementem zbiorniczka jest zawór bezpieczeństwa umieszczony w górnej części. Jest to bardzo ważny element, zabezpieczający przed wzrostem ciśnienia pary wytworzonej podczas parzenia kawy, pozbawionym możliwości przepływu na skutek zapchania sitka. Kawiarka bez tego elementu nie powinna być brana pod uwagę, podczas dokonywania jej wyboru.
- Sitko to aluminiowa konstrukcja w kształcie oryginalnego lejka, do którego należy wsypać właściwą ilość zmielonej kawy.
- Zbiorniczek na przygotowaną kawę jak przystało na klasyczną kawiarkę również ma kształt ośmiokątny, zwężony delikatnie w dolnej części i rozszerzony u góry. W środku zbiorniczka znajduje się rurka doprowadzająca płyn do jego wnętrza. Zbiorniczek na kawę ma także połączony z nim otwierany dekielek.
Na rynku występują również kawiarki w innych kształtach, pozbawione najczęściej swoich klasycznych kantów. Ten rodzaj kawiarek wykonany jest zazwyczaj z odpowiednich stopów stali.
Wierzchnie warstwy kawiarek pokrywane są bardzo wymyślnymi materiałami, dzięki którym nadaje się im ciekawy design. Dziś kawiarki można spotkać w rożnych kolorach i kształtach co ułatwia dopasowanie ich do ogólnego wystroju np. kuchni.
Kup swoją kawiarkę w Adaline »
Popularnością cieszą się kawiarki wykonane ze stali oraz te dodatkowo pokryte warstwą porcelany. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko poprawia się design kawiarki, ale także uzyskuje się jeszcze lepszy smak kawy.
Jak działa kawiarka?
Zasada jest prosta, do dolnego zbiorniczka wlewa się wodę, umieszcza się na nim sitko wypełnione kawą, następnie dokręca się zbiorniczek górny. Tak przygotowaną kawiarkę stawia się na palniku kuchenki i podgrzewa. Na skutek podgrzania wody wytwarza się się ciśnienie powodujące przenikanie pary przez sitko z kawą powodując jej zaparzenie. Zbiorniczek górny odbiera wytworzony płyn aż do czasu całkowitego jego odparowania z dolnego zbiorniczka. Kiedy zbiorniczek górny jest wypełniony, kawa jest gotowa do spożycia.
Ważne jest dopasowanie odpowiedniego rodzaju kawiarki do posiadanej kuchenki. Klasyczna kawiarka nadają się wyłącznie do kuchenek palnikowych i elektrycznych. Kuchenka z płytą indukcyjną wymaga wybrania odpowiedniej kawiarki dostosowanej do tego rodzaju urządzeń.
Zobacz kawę mieloną w Adaline.pl »
Dobra kawiarka - jak ją wybrać?
Choć powszechność kawiarek w sklepach jest już normą, nie oznacza to, że ta powszechność równoznaczna jest z jakością kawiarek. Mało osób wie, że o jakości kawy, którą uzyska się korzystając z kawiarki decyduje jakość użytych do jej wykonania materiałów. Te najtańsze najczęściej wykonane są z niskiej jakości aluminium czy stali. Przekłada się to później na jakość parzonej w nich kawy.
Aluminium jeśli w zbyt dużej dawce dociera do ludzkiego organizmu nie jest dla niego przyjazne. Słabe, niestarannie wybrane stopy, stosowane często w najtańszych kawiarkach sprawiają nie tylko to, że kawa w nich parzona gubi swój smak, to jeszcze wraz z tą kawą spożywa się nadmiarową ilość związków aluminium. Podobnie rzecz się ma w przypadku najtańszych stalowych kawiarek.
Pokaż więcej spieniaczy do mleka »
Idealnym rozwiązaniem będzie parzenie kawy jeśli kawiarka wyposażona jest w porcelanowe wykończenie. Dzięki porcelanowej powłoce, klasyczna kawiarka zyskuje nie tylko na nowej estetyce, ale także kawa z takiej kawiarki lepiej smakuje.
Kawiarka powinna być dostosowana swoją wielkością do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są kawiarki na jedną lub nawet 10 porcji kawy.