Do czego potrzebny jest oczyszczacz powietrza?
Istnieje całkiem długa lista wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń: szkodliwe substancje chemiczne, pył, roztocza, różne bakterie czy wirusy... a to jeszcze nie wszystko. Nawet, jeśli często wietrzymy pokoje lub sprzątamy regularnie mieszkanie, nie damy rady odseparować się od zagrożenia. Za to możesz pogorszyć swoja sytuację, poprzez wietrzenie mieszkania w czasie występowania niebezpiecznych i przekraczających normy pyłów w powietrzu.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie oczyszczacza powietrza – zwłaszcza, jeśli mieszkasz w mieście, gdzie takie sytuacje występują dość często. Tylko nasuwa się pytanie, jaki oczyszczacz powietrza powinniśmy wybrać? Zanim go kupisz, sprawdź jak działa.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Sam proces oczyszczania powietrza jest dość prosty – o ile pominiemy wszystkie techniczne szczegóły. Oczyszczacz jest wyposażony w filtr, który ma za zadanie wyłapywanie wszystkich zanieczyszczeń oraz wentylator, gwarantujący nam bardzo skuteczny przepływ powietrza.
Kluczowym założeniem jest to, że najważniejszymi parametrami dla każdego oczyszczacza powietrza jest wydajność filtracji oraz skuteczność filtra. Jeśli wiemy, jak to sprawdzić i na czym to polega, to możemy śmiało ruszać po oczyszczacz powietrza.
Co musi mieć dobry oczyszczacz powietrza?
Pierwszą podstawową rzeczą jest filtr HEPA – jest on bardzo popularny przez swoją skuteczność w walce z pyłem czy też alergenami. Są też różne inne, alternatywne rozwiązania: filtry wodne, filtry fotokatalityczne albo filtry elektrostatyczne.
Efektywny system wymiany powietrza jest kluczowym czynnikiem jego wydajnego czyszczenia. Filtracja i jej wydajność najczęściej podawane są w metrach sześciennych na godzinę. Jakie rzeczy powinniśmy wziąć pod uwagę przy kupnie oczyszczacz? Oto kilka z nich:
- możliwość regulacji przepływu powietrza – stanowi to podstawowy element podczas dopasowywania wydajności urządzenia do panujących w mieszkaniu czy domu warunków,
- hałas wytwarzany przez oczyszczacz – im jest mniejszy hałas wydaje, tym jest lepszy. Jeśli chcesz, aby twój sprzęt filtrował powietrze w nocy – musisz kupić oczyszczacz nie głośniejszy niż 30 dB; ewentualnie kup oczyszczacz z trybem nocnym. Ten tryb wiąże się ze zmniejszeniem wydajności pracy wraz z obniżeniem hałasu,
- ilość czujników – im oczyszczacz ma ich więcej, tym lepiej. Droższe urządzenia posiadają sensory mierzące jakość powietrza – w ten sposób automatycznie dopasowują tryb pracy do ilości zanieczyszczeń w powietrzu; stan filtra kontrolują czujniki, które zawiadomią cię, jeśli trzeba będzie go wymienić,
- dostępność części zamiennych – warto zakupić trochę części zamiennych podczas kupna oczyszczacza, gdyż za kilka lat mogą nie być one tak łatwo dostępne na rynku.
Na jakiej podstawie oceniamy wydajność oczyszczacza powietrza?
Do każdego oczyszczacz dołączona jest tzw. karta produktu – na niej widnieje informacja o wydajności wyrażonej w metrach sześciennych na godzinę. Jest to parametr mówiący o maksymalnym poziomie wydajności oczyszczacza – inaczej mówiąc jest to powietrze, które na maksymalnych obrotach skutecznie czyści urządzenie w czasie jednej godziny.
Na co musisz uważać przy kupnie oczyszczacza?
Oto kilka mitów na które musisz uważać:
- Wszystkie oczyszczacze powietrza są dobre dla osób chorych – jeśli jesteś astmatykiem albo alergikiem szukaj jedynie certyfikowanych produktów. Nie wszystkie oczyszczacze eliminują patogeny tak samo dobrze.
- "Mamy 'temat z głowy' po kupieniu oczyszczacza powietrza" – wskazane jest regularne oczyszczanie, odkurzanie, a przede wszystkim regularna wymiana filtrów. Brudne urządzenie może jeszcze pogorszyć jakość powietrza w pomieszczeniu.
- Niezależnie od rozkładu pokojów w mieszkaniu, oczyszczacz i tak przefiltruje całe powietrze – to tak nie działa - jeśli masz duże mieszkanie, to lepiej zakupić dwa mniej wydajne i tańsze oczyszczacze, niż jeden wydajniejszy.
Oczyszczacze od jakich firm są najlepszą opcją?
Po sprawdzeniu wielu różnych rankingów i przeczytaniu opinii sporej grupy użytkowników oczyszczaczy powietrza, najbardziej opłacalne są oczyszczacze:
- oczyszczacze powietrza od firmy Philips
- oczyszczacze powietrza od firmy Webber
- oczyszczacze powietrza od firmy Samsung,
- oczyszczacze powietrza od firmy Xiaomi – te są szczególnie popularne ze względu na przystępne ceny.