Mycie lodówki nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jednak regularne czyszczenie jej jest konieczne. Dzięki temu urządzenie lepiej pracuje, a produkty dłużej zachowują świeżość. Ale kiedy zabrać się do mycia lodówki? Ja się do tego przygotować? Jakich używać środków czyszczących? Oraz czy konieczne jest rozmrażanie sprzętu? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, czytaj dalej!
Kiedy umyć lodówkę?
W idealnym świecie wypadałby co tydzień przecierać półki w lodówce, a myć ja całkowicie raz w miesiącu. Niestety z powodu braku czasu ten obowiązek jest odsuwany na późniejsze terminy. Mimo wszystko powinniśmy zadbać o czystość naszego sprzętu ze względów zdrowotnych i z powodu oszczędności. W systematycznie mytej lodówce znajduje się mniej bakterii oraz szkodliwej pleśni. A zadbane urządzenie będzie pobierało nawet o 10% mniej prądu. Ponadto jest to świetny pretekst do tego, aby zrobić przegląd produktów i usunąć te, które są przeterminowane i zepsute.
Kolejna sprawa to rozmrażanie. Powinniśmy je wykonywać 1-2 razy do roku, także w urządzeniach No Frost. Skumulowana warstwa lodu na ściankach zamrażaki obciąża mechanizmy urządzenia i w efekcie musi pracować "mocniej", aby zapewnić odpowiednie działanie, a to powoduje większe zużycie prądu i chudszy portfel. Ważna jest także higiena. W urządzeniu gromadzą się resztki jedzenia, tłuszcz z niedomkniętych opakowań, a nawet zapachy starej cebuli, która zdążyła zakwitnąć.
Najlepsze do tego są miesiące chłodne, czyli późna jesień, zima oraz wczesna wiosna. W tym czasie, na czas mycia lodówki, możemy wystawić zamrożone produkty na balkon lub taras bez obawy, że się rozmrożą.
Jak przygotować do czyszczenia lodówki?
Nowoczesne technologie z funkcją No Frost chronią lodówkę przez odkładaniem się warstwy lodu. Nie zmienia to faktu, że wymagają one rozmrażania tak samo, jak lodówki starego typu.
Oba rodzaje sprzętu należy rozmrażać w naturalny sposób. To oznacza, że nie stosujemy żadnych środków przyspieszających. Garnek z wrzątkiem może uszkodzić mechanizm chłodzący, a podważanie lodu nożem grozi zarysowaniem powierzchni. Trzeba również pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika z wodą.
Gdy zaczynamy sprzątanie lodówki, najpierw ustawiamy temperaturę na sterowniku na 0°C i wyłączamy sprzęt z gniazdka. W niektórych modelach nie jest to konieczne, dlatego trzeba sprawdzić instrukcję obsługi. Następnie wyjmujemy wszystkie produkty spożywcze, wkładamy je do miski i przykrywamy gazetą. W dalszej kolejności należy wyciągnąć balkoniki, półki i pojemniki, myjemy je ciepłą wodą z delikatnym detergentem i suszymy. Pamiętaj aby przezroczyste plastikowe elementy myć delikatną stroną gąbki bez użycia ściernych preparatów (np. mleczko do czyszczenia), gdyś uszkodzi to powierzchnię i plastik zmatowieje.
Czym czyścić lodówkę?
Gdy lodówka została całkowicie opróżniona, możemy przystąpić do zadania. Mycie zaczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi. Użyjmy miękkiej ścierki lub gąbki do naczyń - absolutnie nie używaj akcesoriów mogących zarysować plastikowe powierzchnie.
Podczas mycia nie zapominajmy o oczyszczeniu również drzwi oraz uszczelek. Są to miejsca, na których osadza się najwięcej bakterii i pleśni. Jeśli mamy problem z dokładnym usunięciem brudu z uszczelek, możemy pomóc sobie patyczkami higienicznymi, wacikami kosmetycznymi.
Przeczytaj także: Cztery sposoby, żeby pozbyć się niemiłych zapachów z lodówki
Podczas mycia należy zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie otworu odpływowego. Gdy jest nieszczelny, to w chłodziarce zbiera się woda, która może przyczynić się do uszkodzenia sprzętu.
Jakim preparatem umyć wnętrze lodówki? Najlepsze środki do mycia lodówki znajdują się w naszej kuchni. Ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń sprawdzi się doskonale. Polecane jest także mieszanie sody oczyszczonej z wodą i mydłem.
Warto również pamiętać o starych, dobrych i skutecznych metodach z czasów, w których na sklepowych półkach nie było w-szystkieg-do-wszystkiego. Ocet! Owszem, nie pachnie przyjemnie, ale szybko wywietrzeje. Ten zapomniany kuchenny produkt, ma świetne właściwości dezynfekujące, czyszczące, a przy okazji... jest naturalny. Możesz z niego zrobić środek do mycia lodówki: połącz ocet z ciepłą wodą, w proporcjach 3 łyżki octu na 1 litr ciepłej wody z mydłem.
Nie poleca się natomiast środków czyszczących z mikrodrobinkami oraz na bazie kwasów, chloru i rozpuszczalników. Jest to silna chemia, która gdyby nie została porządnie wypłukana, miałaby kontakt z naszą żywnością. Poza tym takie środki mogą zniszczyć powłokę wnętrza, a wydzielone substanche chemiczny dostawałby się do jedzenia przechowywanego w lodówce. Istnieją również specjalne produkty dedykowane do mycia lodówek. Owe preparaty sprawdzają się w przypadku silnego zanieczyszczenia, które jest trudne do usunięcia.
Po umyciu lodówki należy ją dokładnie oczyścić wilgotną ścierką. a potem wytrzeć do sucha. Wcześniej oczyszczone i wytarte pojemniki i półki możemy zamontować, lecz nie wkładajmy od razu produktów spożywczych. Lodówka powinna pozostać otwarta przed minimum 30 minut, do całkowitego wyschnięcia. Po zamknięciu, trzeba również odczekać około pół godziny, aż sprzęt zacznie chłodzić.
Czysta i pachnąca
Czysta lodówka, to czysta przyjemność. A może być ona jeszcze bardziej wzmocniona, jeśli zadbamy o świeży zapach tego najważniejszego sprzętu w kuchni. Najlepszym pochłaniaczem przykrych aromatów jest soda oczyszczona oraz proszek do pieczenia. Wystarczy wysypać trochę pudru na podstawek i umieścić go w głębi lodówki. Inny sposoby na uzyskanie przyjemnego aromatu w chłodziarce to ziarna kawy albo przekrojona cytryna. To takie proste!