Na to pytanie wiele osób szuka odpowiedzi, gdyż zdania są tu podzielone. W dzisiejszym poradniku postaramy się udzielić kilku cennych rad.
Przechowywanie masła - ważna jest odpowiednia temperatura
Wiele osób nadal popełnia ten sam błąd i przechowuje masło w lodówce. Oczywiście to nie zaszkodzi, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że masło wtedy staje się twarde i trudno je rozsmarować na pieczywie. Nie jest to problematyczne jeśli masz sporo czasu i możesz poczekać aż masło zmięknie. Jednak, gdy spieszysz się do pracy, to trzeba przyznać, że jest to denerwujące. Przechowywanie masła w lodówce wydłuża jego trwałość nawet do 6 tygodni, ale masło traci swój smak i piękny charakterystyczny zapach. Zasadniczo do produkcji masła używa się pasteryzowanej śmietany, co pozwala na trzymanie masła poza lodówką i nie trzeba obawiać się o jego zjełczenie czy zepsucie.
Jak prawidłowo przechowywać masło poza lodówką?
Wybierz najlepsze maselniczki ceramiczne, plastikowe, drewniane lub bambusowe. Skoro już wiecie, że można bezpiecznie przechowywać masło poza lodówką, to warto oczywiście pomyśleć jak to zrobić. Doskonałym wyborem będą maselniczki. Jednak mamy do wyboru wiele ich rodzajów, dlatego warto zastanowić się, która będzie najlepsza. Maselniczka plastikowa jest lekka i niepodatna na uszkodzenia. Ponadto jej zaletą jest to, że jest bardzo tania. Taki produkt nie jest jednak pozbawiony wad, gdyż pozostałe resztki masła trudno zmyć, a trzeba także uważać na rodzaj tworzywa sztucznego, który w swoim składzie może mieć szkodliwe związki. Oczywiście większość dostępnych maselniczek jest pod tym względem sprawdzana i posiada certyfikat umożliwiający bezpieczny kontakt produktu z żywnością.
Mamy jeszcze do wyboru maselniczki ceramiczne i drewniane, a także wykonane z włókna bambusowego. Na pewno maselniczki ceramiczne bardzo ładnie się prezentują i mogą wpisywać się w stylistykę glamour czy też prowansalską. Bardzo często można myć je w zmywarce, co również jest ułatwieniem. Dobrze utrzymują temperaturę masła, nie roznoszą zapachów i jeżeli się nie stłuką mogą służyć przez wiele lat.
Dla miłośników stylistyki rustykalnej doskonałym wyborem będą maselniczki drewniane. Najczęściej wykonane są z drewna dębowego. Ponieważ jest to naturalny materiał nie reaguje z żywnością. Taki niewielki element wprowadza do wnętrza kuchni nutę ciepła i przytulności w duchu filozofii hygge.
Jeśli chodzi o aspekt antyseptyczności i neutralizacji bakterii to najlepsze właściwości wykazują maselniczki bambusowe. Włókno nie jest podatne na uszkodzenia. Wadą jest fakt, że najczęściej takich maselniczek, podobnie jak tych drewnianych, nie można myć w zmywarce.
Warto pamiętać, że odpowiednie przechowywanie masła zapewnia właściwą konsystencję, ale i smak. Masło łatwiej jest dodać do różnych potraw, ale i posmarować nim ulubione pieczywo. Maselniczki są także niewątpliwym elementem dekoracyjnym każdej kuchni i warto wyeksponować je na blacie.