1. Smażenie mięsa i ryb na zbyt zimnym tłuszczu.
Czasami zdarza się, że w pośpiechu kładziemy mięso lub ryby na patelnię na której znajduje się słabo rozgrzany olej. W takiej sytuacji produkty te zaczynają nasiąkać tłuszczem i finalnie mięsa te gotują się a nie smażą. Koniec jest taki, iż otrzymujemy bardzo niesmaczne potrawy. Zawsze należy kłaść mięso na bardzo dobrze rozgrzany tłuszcz. To zapewni dobry stopień wysmażenia, oraz pozwoli zamknąć wszystkie smaki w środku.
2. Gotowanie makaronu w wodzie z olejem.
Według wielu informacji dodanie niewielkiej ilości oleju do wody w której gotujemy makaron, sprawi iż po odcedzeniu produkt nie będzie się sklejał. Jest w tym sporo prawdy, natomiast nie jest to powód, dla którego makaron staje się jednolitą "breją". Najważniejsze w gotowaniu makaronu jest jego przygotowanie w odpowiednio dużym garnku z dużą ilością wody.
3. Zbyt dużo produktów na jednej patelni.
Gdy podczas przygotowania posiłku nasza patelnia osiągnie idealną temperaturę, ale wrzucimy na nią zbyt dużo mięsa lub warzyw, to... wracamy do punktu pierwszego. Temperatura spadnie, a produkty nie usmażą się równo, a nawet zamiast tego ugotują się zamiast usmażyć. Dodatkowo część warzyw będzie miękka, a inne twarde i surowe. Aby uniknąć takich komplikacji porcje smażmy etapami lub wybieramy większą patelnię.
4. Smażenie zamrożonych produktów.
Kolejny błąd to próba usmażenia mięsa lub warzyw które są zamrożone, lub nie do końca rozmrożone. Nawet gdy patelnia będzie idealnie rozgrzana, to wrzucenie na nią produktów w takiej postaci oczywiście znów ją obniży. To zdecydowanie wydłuży czas przygotowania posiłku, oraz sprawi iż smak będzie nie najlepszy. Aby do tego nie dopuścić zawsze należy dokładnie rozmrozić artykuły spożywcze.
6. Niedokładne osuszenie ryby przed smażeniem.
Jeżeli zastanawiasz się dlaczego twoja ryba po usmażeniu nie ma chrupiącej skórki, to z pewnością przyczyna leży w tym, iż przed położeniem ryby na patelni nie została ona dokładnie osuszona z wody. Chcesz aby skórka zawsze była chrupka? Porządnie usuń wodę z powierzchni ryby, użyj do tego ręcznika papierowego.
5. Zbyt szybkie roztapianie czekolady w kąpieli wodnej.
Może się wydawać, że roztopienie czekolady, aby zrobić z niej polewę jest łatwe i szybkie i nagle w trakcie ups... czekolada się rozwarstwiła lub przypaliła. Powód jest jeden chcieliśmy to zrobić szybko, więc podkręciliśmy temperaturę pod garnkiem z wodą. Ten proces wymaga czasu , więc jeżeli chcemy uzyskać gładką i lśniącą polewę czekoladową, to zmniejszmy temperaturę do minimum i jak najrzadziej mieszajmy czekoladę.
7. Uwaga na czosnek, szybko się przypala
Jeśli przypalony czosnek zepsuł ci już nie jedną potrawę, to znaczy że zbyt wcześnie został wrzucany na patelnię. Jest to bardzo delikatne warzywo i jeżeli chcesz się cieszyć jego smakiem, bez gorzkości, podsmaż go na wolnym ogniu, a następnie ściągnij z patelni i dodaj pod koniec gotowania.
8. Zwarzona śmietana
Kolejna zupa i znowu grudki ze śmietany pływają po górze? No cóż, z pewnością śmietana wylądowała bezpośrednio w gotującej się zupie. Aby tego uniknąć przed dodaniem śmietany zahartuj ją za pomocą gorącej zupy i wyłącz to co gotujesz przed wlaniem „zabielacza”. Bardzo dobrą alternatywą będzie również zakup śmietany przeznaczonej do zup i sosów.
9. Papka zamiast sypkiego ryżu
Miał być puszysty i sypki, a znów otrzymaliśmy posklejaną papkę? Więc prawdopodobnie gotowaliśmy w złych proporcjach ryżu do wody i mieszaliśmy zbyt często. Aby uzyskać idealną konsystencję białych ziarenek, zawsze na jedną miarkę ryżu użyjmy dwóch miarek wody i rzadko mieszajmy.
10. Gumowe i twarde krewetki
Dlaczego krewetki znowu wyszły gumowe i twarde? Bez wątpienia były na patelni zbyt długi czas. Aby krewetki zawsze były soczyste, i lekko chrupiące pamiętaj że wystarczy wrzucić je na gorącą patelnię dosłownie na 2 minuty. To wystarczy aby osiągnąć idealny smak.
11. Twarda wołowina - ugotowana, a nie uduszona
Po przygotowaniu na przykład gulaszu wołowego, który był na „ogniu” dwie godziny, okazało się że mięso jest wciąż twarde i gumowe. Prawdopodobnie nasze danie gotowało się a nie dusiło. Należy pamiętać, aby mięsko nabrało miękkości należy je wolno dusić, czyli potrawa ma lekko „bulkać” najlepiej przez kilka godzin.
12. Białko znów się nie ubiło!
Ubijasz białko ręcznie lub mikserem już 5,10 minutę i nic? Wina może leżeć w tym, że do białek podczas oddzielania dostało się żółtko, lub próbujesz ubić pianę w plastikowej misce. Następnym razem bardzo dokładnie oddzielaj białko od żółtka i wybierz szklaną lub metalową miskę.
13. Ryba podczas smażenia rozpadła się na kawałki.
Na patelni położyliśmy rybę w jednym kawałku, a po zakończeniu na talerzu wylądowały połamane kawałki. Po prostu za często przewracaliśmy rybę z jednej strony na drugą. Aby zachować idealny kształt naszej rybki starajmy się to robić jak najrzadziej.
14. Makaron ma mdły smak.
Ugotowany makaron wygląda świetnie, nie skleja się i jest sprężysty, ale co to, po spróbowaniu ma mdły smak, bez wyrazu... Może tak się zdarzyć gdy nie posolimy wody w której gotujemy nasze kluski. Nie zostawiajmy solenia na koniec, makaron i sól bardzo się lubią!
15. Moja potrawa jest bez smaku, przesolona, zbyt ostra...
Zapraszasz gości wszystko wygląda pięknie i apetycznie aż ślinka cieknie, natomiast smak jest okropny. Zastanawiasz się co się stało? Wytłumaczenie może być tylko jedno, nie było wystarczającej ilości smakowania dania w trakcie gotowania. Następnym razem zawsze próbuj czy smak jest dokładni taki, jaki chcesz osiągnąć!