Ceny wody rosną z roku na rok. Dużą podwyżkę cen można zaobserwować szczególnie w przypadku wody ciepłej. Tymczasem statystyczny Polak zużywa nawet 100 litrów wody każdego dnia. Przekłada się to niestety na wysokie opłaty za wodę. Na szczęście istnieją proste i skuteczne metody na zmniejszenie opłat za wodę, bez konieczności obniżania komfortu życia.
Prosta zmiana codziennych nawyków oraz kilka nowoczesnych rozwiązań technologicznych może pomóc obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Poznaj kilka sprawdzonych metod na obniżenie rachunków za wodę:
Jak skutecznie zużywać mniej wody - zmiana nawyków
Warto od zaraz wdrożyć dobre nawyki w kwestii codziennego używania wody. Naprawdę bardzo duże oszczędności mogą na przynieść takie zachowania jak:
- zakręcanie wody podczas mycia zębów czy golenia,
- korzystanie z prysznica zamiast wanny,
- zaprzestanie niepotrzebnego spłukiwania wody w toalecie na przykład nigdy nie wyrzucajmy niedopałków papierosów ani innych śmieci do sedesu,
- nauczmy dzieci, że czas mycia się czy kąpieli tonie pora na zabawę.
Armatura łazienkowa i kuchenna z myślą o oszczędzaniu wody
Zainstaluj dobrej jakości baterie łazienkowe i kuchenne z termostatami, dzięki którym szybko ustawimy pożądaną temperaturę wody. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest montaż baterii bezdotykowych na fotokomórkę, w których przepływ wody jest odcinany automatycznie, gdy przestajemy z niej korzystać. Z tym rozwiązaniem mamy bardzo często do czynienia w miejscach użyteczności publicznej - hotelach, restauracjach czy centrach handlowych.
Bardzo pomocne będzie też założenie na wszystkich kranach w mieszkaniu perlatorów, które napowietrzają strumień lecącej z kranu wody, dzięki czemu jej zużycie spada nawet o 80% bez widocznego obniżenia komfortu użytkowania. Perlatory kupisz w każdym markecie budowlanym za kilkanaście złotych.
Wybieraj sprzęty AGD w najwyższej klasie energetycznej
Energooszczędna pralka oraz zmywarka wyposażona w program niskiego zużycia wody to niezbędne inwestycje, jeśli chcemy zmniejszyć rachunki za wodę. Choć takie sprzęty są nieco droższe, to zdecydowanie warto je kupić, ponieważ bardzo szybko zauważymy różnicę w wysokości comiesięcznych opłat za wodę oraz prąd.
Pomyśl o instalacji powietrznej pompy ciepła
Montaż powietrznej pompy ciepła jest możliwy nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach wielokondygnacyjnych. Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które aż w 75% wykorzystuje energię odnawialną. Możemy ją również podłączyć do instalacji solarnej oraz kotła grzewczego. W naszym klimacie taka pompa ciepła jest w stanie efektywnie pracować przez większą część roku.
Chociaż montaż pompy ciepła to koszt kilku tysięcy złotych, to jest inwestycja na lata, która nie tylko szybko się zwraca, ale przyniesie nam realne oszczędności przez wiele kolejnych lat. Korzystając z pompy ciepła, możemy pokryć zapotrzebowanie 5- osobowej rodziny na ciepłą wodę, co przekłada się na bardzo realne i natychmiastowe oszczędności.
Jak najczęściej korzystaj z wody deszczowej
Zamontuj w domu system zbierania wody deszczowej. Choć na pozór wydaje się, że woda deszczowa nie znajdzie szerokiego zastosowania, to jednak dzięki jej wykorzystaniu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.
Deszczówka to dobrej jakości miękka woda, która idealnie sprawdzi się do podlewania roślin domowych oraz nawadniania ogrodu. Możemy ją także wykorzystać do sprzątania oraz spłukiwania toalety. Woda deszczowa jest także świetna do prania ręcznego. Można ją w tym celu lekko podgrzać. Ubrania wyprane w takiej wodzie są bardzo miękkie, nie odbarwiają się i nie niszczą tak szybko.
Pamiętajmy, że zmniejszenie zużycia wody to nie tylko zysk dla nas, ponieważ zredukujemy wyraźnie swoje rachunki za wodę, ale także ogromna wartość dla środowiska naturalnego. Warto więc zadbać o swoje codzienne nawyki w kwestii korzystania z wody oraz modyfikację swojej armatury łazienkowej i sprzętów AGD.