Oświetlenie stołu będzie nam towarzyszyć przy codziennych i odświętnych posiłkach. Również powinno budować nastrój sprzyjający odpoczynkowi, ale też umożliwiać nam pracę wymagającą skupienia, na przykład odrabianie lekcji. Oto rodzaj opraw jaki warto wybrać:
Z możliwością płynnej regulacji wysokości
Należy wiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie w przypadku lamp wiszących. Ich wysokość nad blatem ustalmy w sposób eksperymentalny. Zazwyczaj odległość między blatem a kloszem lampy to 55-60 cm. Dobre ustawienie spełni zadanie równomiernego oświetlenia stołu, dzięki czemu podczas posiłków nie będziemy oślepeni światłem żarówki.
Kilka lamp
Nie trzeba ograniczać się tylko do jednej lampy. Możemy wykorzystać kilka - niekoniecznie identycznych - rozmieszczonych w ten sposób, aby równomiernie oświetlały blat. Powinno je coś łączyć: styl, kolor, materiał.
Dobrany do kształtu stołu
Formę prostokątnego stołu podkreśli lampa podłużna. Idąc tym tropem analogicznie, okrągły stół podkreśli lampa okrągła lub taka, która posiada formę zamykającą się w obrysie koła. Natomiast podłużna oprawa typu biurowego będzie praktyczna w trakcie spożywania posiłków i wówczas, kiedy stół służy do pracy.
Z kloszem lub abażurem
Mależy wiedzieć, że żarówki nie powinny być widoczne dla siedzących przy stole. Absolutnie w żadnym wypadku nie powinny oślepiać siedzących. To szczególnie istotne, kiedy stół ma błyszczący blat (na przykład szklany), lub który posiada duży współczynnik odbicia światła.
Zależny od koncepcji dekoratorskiej
Nie jest dobrze, jeśli lampa świeci na głowy siedzących czy utrudnia wstawanie z krzeseł. Warto wiedzieć, że duże, efektowne lampy powinny wisieć na wysokości 75-92 cm nad blatem.