Dywan może być pięknym dopełnieniem wystroju i sposobem na szybką metamorfozę wnętrza. Musi być jednak odpowiednio dopasowany stylem, rozmiarem, a nawet kształtem.
Jak dobrać dywan – po pierwsze styl
Udana aranżacja wnętrz to przede wszystkim spójność, chociaż czasem możliwy jestem też eklektyczny „kontrolowany chaos”. Zasady co do tego, jak dobrać dywan, nie powinny odbiegać od tych, które pozwalają wybrać inne dodatki do domu czy meble. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń spójną stylistycznie. Dlatego wzór dywanu oraz materiał, z którego jest wykonany, muszą korespondować ze stylem całego wnętrza.
Do ponadczasowej klasyki, antyków albo stylizowanych na nie mebli, wybierz równie tradycyjny dywan. Najlepszy będzie tkany w klasyczne wzory, np. perskie czy marokańskie. Również nawiązanie do naszych rodzimych ludowych motywów ani dywan w etniczne wzory z bardziej egzotycznych zakątków świata nie będzie tutaj wyglądał źle. Zależnie od reszty dodatków i oświetlenia sprawdzą się kolory ziemi i zielenie, jak również burgundy, pomarańcze, a nawet szarości czy granaty.
Wnętrzu w stylu glamour charakteru doda dywan w kolorze szlachetnych kamieni lub kremowy, o aksamitnym wyglądzie lub z długim włosiem. Jeśli pragniesz dywanu z wzorami - mogą być geometryczne, jeśli stawiasz nowoczesność, to np. elementy złota.
Nowoczesna i minimalistyczna aranżacja wnętrza potrzebuje równie wyrazistego dopełnienia. Świetnie będą dywany w geometryczne wzory, jak również gładkie w intrygujących kolorach.
Wnętrza romantyczne, z elementami rustykalnymi, chabby chic, prowansalskimi i śródziemnomorskim polubią się z jasnymi, naturalnymi kolorami, wyraźnie widocznym splotem, motywami roślinnymi i kwiatowymi, a także z prostymi, nieco surowymi i nieregularnymi plecionymi pasami.
Jeżeli trudno ci określić, w jakim konkretnym stylu urządzone jest twoje mieszkanie, unikaj dywanów bardzo wyrazistych. Możesz postawić na subtelny wzór lub na jego całkowity brak i zagrać kolorem. Dywan w marokańskie wzory będzie wyglądał znakomicie w większości wnętrz, o ile tylko będzie pasował kolorystycznie.
Wybór dywanu – po drugie wielkość
Istotne dla końcowego efektu jest, jaki rozmiar dywanu wybrać. Za duży optycznie powiększy wnętrze, ale też może się nieładnie zawijać i szybciej zużywać. Za mały zaburzy proporcje całego wystroju pokoju.
Odpowiedni rozmiar dywanu zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy go położyć. Jeżeli chcemy, by znajdował się pod meblami, to musi się pod nimi zmieścić cały, z marginesem co najmniej 20-30 cm poza krawędziami sprzętów. Nie może być tak, że na dywanie stoi tylko połowa kanapy albo że wchodzi on pod nogi łóżka tylko z jednej strony. A drugiej strony jednak to nie wykładzina i kiedy dywan wypełnia całą przestrzeń od ściany do ściany, traci swój dekoracyjny potencjał.
Gdy chcemy, aby mały dywanik leżał tylko pod stolikiem, ale już nie pod kanapą i fotelami, należy wybrać wymiary nieco większe od stołu. Bardzo dobrze wygląda, gdy dywan ułożony przed kanapą jest jej równy szerokością lub tylko odrobinę mniejszy. Często wybierane dywanu do salonu to to właśnie takie, które wypełniają o ozdabiają sam środek pomieszczenia, pozostawiając odkrytą podłogę dokoła. Z kolei dywan do sypialni może albo zapewniać tylko miękkość i ciepło dla stóp przy samym łóżku, albo pokrywać całą podłogę z wyjątkiem tej pod szafami.
Jak dobrać dywan – po trzecie kształt i kolor
Większość tradycyjnych dywanów na kształt prostokątny, który w sam raz pasuje pod ławę, stolik kawowy lub pod cały kącik do siedzenia z meblami wypoczynkowymi. Klasyczne kształty dywanów są zawsze bezpieczne, warto przy tym pamiętać, że to, czy wybierzemy dywan kwadratowy czy mocno wydłużony, wpłynie na odbiór pomieszczenia. Możemy to wykorzystać na korzyść i np. gdy pokój jest bardzo długim prostokątem, wybrać dywan do salonu w formie zbliżonej do kwadratu, która optycznie go poszerzy. I na odwrót, długi prostokąt wizualnie powiększy wnętrze, ale też sprawi, że będzie się wydawało węższe. Nie jest więc raczej polecany do bardzo małych pomieszczeń, nie licząc korytarzy.
Okrągły lub owalny dywan pomoże dodać wnętrzu elegancji i harmonii. Świetnie pasuje do stołów w podobnym kształcie i raczej do foremnych, zbliżonych do planu kwadratu powierzchni. Sprawdzi się jednak także w otwartej przestrzeni takiej jak salon bez drzwi, z otwartym przejściem do przedpokoju i kuchni.
Istotne są w pomyśle na dywan kolory. Liczy się nie tylko dobranie go do obić o ścian, ale też to, czy tworzy harmonijne połączenie z podłogą. Wysokie kontrasty, jak np. czarny dywan na panelach w odcieniu złamanej bieli czy bardzo jasnego drewna, są efektowne w nowoczesnych wnętrzach, lecz na dłuższą metę dla niektórych mogą być męczące dla oczu. Również całkowity brak kontrastu sprawi, że dekoracyjny dywan trudno będzie należycie docenić. Nie mówiąc już o tym, że wtedy łatwiej się o jego narożnik potknąć! Zasady są więc proste: od jasnej podłogi dywan powiem być nieco ciemniejszy, od ciemnej natomiast jaśniejszy. I oczywiście na ile widziana jest podobna temperatura i stopień nasycenia barw.