Znasz ten schemat: wkładasz naczynia do zmywarki, włączasz program, liczysz na lśniące naczynia, czekasz aż suszarka skończy pracę. Otwierasz po usłyszeniu charakterystycznego dźwięku i co się okazuje? Otóż Twoje naczynia nadal są zabrudzone. Zmywarka w ogóle nie pozbyła się zabrudzeń bądź jedynie w niewielkim stopniu. Wtedy zastanawiasz się jaka może być tego przyczyna. Nie musisz już dłużej się głowić, bo przedstawimy Ci wszystkie możliwe przyczyny, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń.
Zlew przetykasz, a o zmywarce zapominasz? Oj niedobrze...
Kiedy korzystałeś jeszcze ze zlewozmywaka to nawet gołym okiem widziałeś, że czas na użycie środka do czyszczenia rur, przetkanie odpływu, czy w najgorszym razie czyszczenie rury odpływowej, którą zaczopowały nagromadzone resztki jedzenia. Sygnałem alarmowym była woda, która spływała zbyt powoli czy widoczne zabrudzenia w odpływie. A zmywarka? Zabrudzone dysze mogą spowodować, że naczynia będą ciągle niedomyte. Należy używać specjalnych preparatów do czyszczenia zmywarek i regularnie czyścić filtr. Właściwie to trzeba to robić bardzo często, nawet raz w miesiącu. Oczywiście dla jednych to często, dla innych dość rzadko. Wystarczy użyć środka i włączyć jeden cykl zmywania bez żadnych naczyń w środku. Spryskiwacz dolny i suftowy bardzo często są zabrudzone. Zastosowanie odkamieniacza pomoże wyczyścić również te elementy. Może być konieczne ręczne przeczyszczenie uszczelek dookoła drzwi przy użyciu mokrej szmatki z odrobiną płynu do mycia naczyń, bo w nich również gromadzą się resztki.
Zobacz środki do zmywarek w Adaline »
Stosujesz środki czyszczące, a mimo to zabrudzenia są widoczne?
Jak wiadomo tak jak proszek proszkowi nierówny i pranie nie zawsze wygląda tak jakbyśmy chcieli, czy nie pachnie tak jak byśmy chcieli, podobnie jest ze zmywarką. Także i tutaj są lepsze i gorsze środki czyszczące. Warto wybierać te rekomendowane przez producenta zmywarki, które zostały wielokrotnie przetestowane i dają gwarancję skuteczności, nawet w przypadku pewnych zaniedbań.
Jeśli jednak problemy nadal występują, pozostaje nam tylko metoda prób i błędów. Kupuj małe opakowania różnych preparatów i sprawdź, który najlepiej sprawdzi się w Twojej zmywarce. Możesz też zrobić własny proszek do mycia w zmywarce według proporcji:
- 1 część boraksu
- 0.5 części soli kuchennej
- 2 części kwasku cytrynowego
- kilka kropel olejku eterycznego według upodobania, np. miętowy, cytrynowy, pomarańczowy
- 1 część sody kalcynowanej
Niewłaściwa eksploatacja zmywarki
Poza kapsułkami do czyszczenia naczyń należy również stosować sól do zmywarki, o czym wiele osób zapomina. Jak często należy ją stosować i w jaki sposób to robić? Wewnętrzne części zmywarki narażone są na osadzanie się kamienia. Stosowanie odkamieniacza od czasu do czasu wszystkiego nie załatwi. Trzeba bowiem pamiętać, że woda, którą pobiera zmywarka zwykle jest twarda, dlatego aby ją zmiękczyć należy stosować sól do zmywarki. Jeśli na Twoich naczyniach pojawia się brzydki osad oznacza to, że za rzadko używasz soli. Sól zmiękcza wodę, obniża jej twardość, a za tym zwiększa się wydajność środków myjących. Teraz już wiesz, że stosowanie soli jest absolutnie niezbędne.
Jeśli widzisz osady czy niedomyte naczynia, a soli używałeś już dawno to warto ją uzupełnić. Większość zmywarek ma sygnalizator w formie czerwonej diody LED informujący o tym, że należy uzupełnić pojemnik z solą. Sprawdź w instrukcji obsługi swojego urządzenia gdzie jest umieszczona taka kontrolka.
Aby uzupełnić sól, wystarczy otworzyć pojemnik znajdujący się zwykle na dnie zmywarki. Soli powinno być tyle, by pozostawała wolna górna na około 1 cm. Zwykle kilogram soli wystarcza na 5-6 miesięcy pracy.
Często pamięta się o tabletce do zmywarki, a o nabłyszczaczu już nie, co także może spowodować niedomycie naczyń. Aby tego problemu uniknąć warto kupować kapsułki, które w swoim składzie zawierają już płyn. Dzięki temu nie uzupełnienie nabłyszczacza nie będzie problemem.
Warto zastosować tester twardości wody przed ustawieniem twardości. Jeśli woda jest miękka lub bardzo miękka (co właściwie się nie zdarza), nie ma konieczności stosowania soli do zmywarki. W przypadku bardzo twardej wody stosuje się dodatkowe magnetyzery wody montowane na instalacji wodociągowej. Zadbanie o jakość wody, a także jej zmiękczanie może zagwarantować dłuższą, bezawaryjną pracę zmywarki.
Złe ustawienie naczyń w zmywarce, przepełnienie
Powód niedomytych naczyń może być bardzo prozaiczny - niewłaściwe ustawienie. Kiedy na siłę chce się umieścić w zmywarce zbyt dużo naczyń, zamiast umyć je na dwie tury, to efekt może być marny. Nie można ustawiać naczyń jedne, na drugich i liczyć na to, że zmywarka je domyje, bo tak się najprawdopodobniej nie stanie. Po to w zmywarce są specjalne przegródki, aby ich używać.
Niewłaściwy dobór programu myjącego
Zmywarka zwykle wyposażona jest w kilka programów, w tym program eko. Aby doczyściła bardzo zabrudzone naczynia, trzeba wybrać odpowiednio długi program.
Na pewno tryb ekspresowy nie wyczyści dokładnie mocno zabrudzonych naczyń i takich, które długo już "stoją", a resztki jedzenia obeschły. Najkrótszy nadaje się do zmycia naczyń świeżo po śniadaniu czy rodzinnym obiedzie, ewentualnie umycie kubków czy deserowych talerzyków.
Natomiast garnki czy patelnie, oczywiście przystosowane do mycia w zmywarce należy nie tylko odpowiednio umieścić w zmywarce, ale również wybrać odpowiedni program czyszczący, zapewniający odpowiednią długość cykli mycia i płukania.
Uszkodzenia mechaniczne
Jeśli prawidłowo korzystasz ze zmywarki, a także czyścisz ją regularnie i nadal występują problemy, problem z niedomytymi naczyniami jest "głębszy". Zwykle jednak uszkodzenia mechaniczne zmywarki związane są z zaniedbaniami, zwłaszcza, gdy na elementach gromadzi się kamień.
Problem z niedomytymi naczyniami może być związany z awarią pompy - woda nie jest odprowadzana do kanalizacji i stoi w zmywarce lub nie jest pobierana z wodociągu.
Awaria pompy może być powiązana z usterką elektrozaworu. Sprawdzenie elektrozaworu może odbyć się po opróżnieniu i osuszeniu zmywarki. Elektrozawór nie działa gdy woda nie jest podłączona, dlatego możemy sprawdzić czy nie uległ awarii. Wystarczy odłączyć wodę i włączyć program mycia, sprawdzając czy otwarły się zapadki.
Uszkodzenie natrysków, jak już wspomnieliśmy bezpośrednio związane jest z kamieniem, który gromadzi się na elementach zmywarki, dlatego tutaj niezbędne jest jej gruntowne przeczyszczenie odpowiednim środkiem.
Problem z grzałką w zmywarce także może spowodować niedomywanie naczyń. Może być on związany z uszkodzonym czujnikiem temperatury, który jest do wymiany. Aby sprawdzić czy działa należy go wymontować i za pomocą miernika sprawdzić oporność. Bywa, że grzałka nie otrzymuje sygnału z panelu sterującego i to moduł sterujący jest do naprawy. O wielu problemach można dowiedzieć się z wyświetlacza, który pokazuje tzw. kody błędów.