Wilgotnością powietrza w pomieszczeniu nazywa się ilość zawartej w nim pary wodnej. Jej optymalny poziom powinien wynosić od 40 do 60% i w dużej mierze zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu. Jeśli temperatura ta waha się od 19 do 20 stopni, wilgotność będzie wynosiła 55- 60% zawartości pary wodnej w powietrzu, zaś jeśli temperatura jest wyższa (21-22 stopnie) to wilgotność utrzyma się na poziomie 40-45%. Możemy zatem zaobserwować, iż wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, poziom wilgotności powietrza spada. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka zawartość pary wodnej w powietrzu może przynosić ze sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia. Najczęstszymi z nich są kaszel i suchość w jamie ustnej, bóle gardła, infekcje dróg oddechowych, alergie oraz zmiany skórne. Dlatego też, aby uniknąć powyższych działań nieporządanych, powinniśmy utrzymywać wilgotność w swoim domu na jak najlepszym poziomie.
Oprócz temperatury, na wilgotność ma wpływ także wiele innych czynników. W okresie grzewczym, przy ciągłym używaniu grzejników, należy pamiętać, iż istotne jest wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Jego brak spowoduje, iż powietrze będzie suche i drażniące. Często jednak rezygnuje się z tych praktyk na rzecz zatrzymania ciepła w domu. Regularne otwieranie okien na około 5-10 minut pozwala nie tylko na utrzymanie wilgotności na prawidłowym poziomie, ale zapewnia też cyrkulację powietrza, co wspomaga pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów oraz pozytywnie wpływa na nasz organizm. W ciągu roku problemy z utrzymaniem prawidłowej wilgotności może powodować także klimatyzacja, która wysusza powietrze w pomieszczeniu.
Czy mam dobrą wilgotność powietrza?
Do określania poziomu wilgotności w mieszkaniu używa się profesjonalnego sprzętu, nazywanego higrometrem bądź wilgotnościomierzem. Jest to narzędzie, które mierzy nie tylko wilgotność, ale także temperaturę panującą w pomieszczeniu. Higrometr ma za zadanie je kontrolować i regulować. Urządzenia takie głównie stosuje się w mieszkaniach oraz powierzchniach biurowych, jednak dzięki ich działaniu można także kontrolować wilgotność w pomieszczeniach przeznaczonych do uprawy roślin, muzeach, galeriach czy też saunach.
Rodzaje wilgotnościomierzy
Obecnie możemy kupić kilka rodzajów higrometrów, które skutecznie zmierzą wilgotność w pomieszczeniu oraz pomogą utrzymać ją na właściwym poziomie. Wśród dostępnych na rynku modeli możemy wymienić:
- Higrometr włosowy - jest to najprostsze urządzenie tego typu. Jego działanie opiera się na rozszerzaniu się specjalnego włosa pod wpływem wilgotności powietrza. Do jego konstrukcji wykorzystuje się trzy rodzaje włosów: syntetyczne, końskie albo ludzkie. Zaletą takiego wilgotnościomierza jest jego trwałość oraz stosunkowo niska cena. Dzięki niemu uzyskuje się raczej przybliżone pomiary wilgotności.
- Higrometr kondensacyjny - tego typu urządzenie posiada kształt szklanego bądź metalowego naczynia, które mierząc wilgotność w pomieszczeniu jest schładzane. Jego działanie polega na obliczaniu wilgotności na podstawie temperatury powietrza, przy której para wodna skrapla się na urządzeniu. Uzyskuje się zatem dane temperatury punku rosy oraz poziom ciśnienia atmosferycznego, które umieszczone w tabeli, dokładnie przedstawią poziom wilgotności w pomieszczeniu.
- Higrometr elektrolityczny - jest to dość skomplikowane urządzenie, lecz najczęściej wykorzystywane do pomiaru zawartości pary wodnej w powietrzu. Choć jest to przyrząd dosyć złożony w swojej konstrukcji, jego obsługa jest łatwa, a pomiary dokładne. Stosuje się je często w nawilżaczach powietrza, systemach grzewczych lub w klimatyzatorach. Urządzenie wyposażone jest w czujnik, który wychwytuje poziom wilgotności i informuje o jego zmianach.
- Psychometr - do jego konstrukcji używa się dwóch termometrów: suchego i mokrego. Pierwszy z nich mierzy temperaturę otoczenia, zaś drugi posiada zbiornik z rtęcią, która pokazuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Na podstawie różnic między tymi dwiema temperaturami, higrometr wskazuje wilgotność powietrza.
Znaczenie wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla naszego zdrowia. Organizm, który przebywa w pomieszczeniu o zbyt suchym powietrzu, może być narażony na wysuszanie błon śluzowych dróg oddechowych. Uszkodzone śluzówki mogą prowadzić do powstawanie różnorodnych infekcji i chorób, które objawiają się podrażnieniem gardła i nosa, kaszlem, suchością w jamie ustnej, problemami z oddychaniem, dolegliwościami skórnymi, alergiami i stanami zapalnymi. Szczególnie zły wpływ suche powietrze ma na osoby borykające się z alergią.
W pomieszczeniach, gdzie wilgotność jest zbyt niska, łatwiej unoszą się kurz i drobnoustroje, które źle wpływają nie tylko na drogi oddechowe, ale także na wzrok.
Wilgotność w domu nie powinna być także zbyt wysoka. Jeśli zawartość pary wodnej w powietrzu jest duża, będzie sprzyjało to rozwojowi pleśni, roztoczy i grzybów, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Organizm przebywający w takim otoczeniu szybciej się męczy i narażony jest na różnego rodzaju uczulenia i choroby dróg oddechowych.
Idealna wilgotność w domu
Według obecnie obowiązujących norm, poziom wilgotności powietrza w domu powinien utrzymywać się na poziomie nie mniejszym niż 30%. Najlepiej jest, gdy zawartość pary wodnej w powietrzu wynosi od 40 do 60%, gdyż wtedy nasz organizm czuje się najlepiej. Odpowiednia wilgotność w domu pozwala nam nie tylko czuć się lepiej, ale sprawia także, iż wnętrze naszego domu oraz meble nie są niszczone przez, na przykład wilgoć.