Grzyb pojawia się z reguły w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza takich jak łazienka, czy kuchnia. Nie można go lekceważyć. Trzeba działać od razu, gdy zauważymy na ścianie lub suficie niepokojące ciemne plamy. Choć walka z zagrzybieniem ścian bywa trudna i wymaga zdecydowanych działań, to można ją wygrać. Sprawdź, jak pozbyć się grzyba na ścianach.
Grzyb na ścianie - przyczyny.
Główną przyczyną pojawiania się grzyba na ścianach jest nadmiar wilgoci. Powody mogą być różne. Najczęściej jest to nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń lub nieszczelność dachu, co powoduje zamakanie sufitu i ścian podczas opadów deszczu lub śniegu.
W pomieszczeniach optymalny poziom wilgotności powietrza to pomiędzy 30 a 60%, a temperatura 20-22 stopnie. Jeśli wskaźnik wilgotności jest wyższy, wówczas wzrasta ryzyko pojawienia się w budynku trudnej do zwalczenia pleśni.
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, dlaczego tak trudno pozbyć się grzyba ze ścian? Niestety, jeśli raz się on pojawi, to lubi powracać. Dzieje się tak dlatego, że grzybnia mnoży się i wrasta w głąb ściany. Powoduje to wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniu, ponieważ plecha grzyba absorbuje wilgoć. Z kolei im więcej wilgoci, tym bardziej grzyb się rozrasta. Powstaje więc błędne koło.
Pleśń na ścianach można zwalczyć do końca, ale potrzeba do tego determinacji i zaangażowania. Z reguły jednorazowa aplikacja środka grzybobójczego nie wystarczy, aby problem zniknął na zawsze.
Skuteczne sposoby na grzyba na ścianie
W odgrzybianiu ścian pomocne okażą się zarówno preparaty syntetyczne, jak i te naturalne. Ich skuteczność zależy od stopnia rozwoju grzyba oraz sposobu użycia środka grzybobójczego.
Najskuteczniejsze sposoby na zagrzybienie ścian to:
Domowe sposoby zwalczania grzyba na ścianach
Będą skuteczne tylko w początkowej fazie rozwoju grzyba. Jeśli więc problem nie jest zaawansowany i pleśń jest widoczna na niewielkim kawałku ściany, czy sufitu, bez wahania możemy sięgnąć po tanie, ekologiczne i bezpieczne w użyciu domowe środki grzybobójcze.
Sprawdzą się takie substancje jak:
- Ocet
Zwykły ocet spirytusowy to prawdziwy pogromca pleśni. Ma on nieprzyjemny zapach, wiec przed przystąpieniem do zwalczania grzyba, otwórzmy szeroko okna. Zamoczmy ściereczkę lub gąbkę w wodzie z octem w proporcji 50:50 i dokładnie zetrzyjmy całego grzyba ze ścian. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż na powierzchni ściany lub sufitu nie będzie żadnych widocznych śladów grzyba.
Po zakończeniu pracy osuszmy ścianę. Latem, gdy jest gorąco, z reguły wystarczy szeroko otworzyć okno, aby ściana szybko wyschła. Zimną możemy podkręcić na kilka godzin ogrzewanie lub po prostu wysuszyć zmoczony fragment ściany zwykłą suszarką do włosów.
Cały zabieg warto powtórzyć po tygodniu jeszcze raz, aby mieć pewność, że grzyb więcej się nie pojawi.
- Soda oczyszczona
Kilka łyżeczek sody oczyszczonej zalewamy niewielką ilością wody, tak, aby powstała gęsta papka. Nakładamy ją na dotknięty pleśnią kawałek ściany i pozostawiamy na kilka minut, a następnie zbieramy ściereczką lub gąbką
Jeśli problem dotyczy sufitu, wówczas lepiej zastosować roztwór sody sporządzony ze szklanki letniej wody i 2-3 łyżek stołowych sody oczyszczonej. Zwilżamy w płynie szmatkę lub gąbkę i przecieramy kilkukrotnie zagrzybioną powierzchnię.
Podobnie, jak w przypadku octu, tutaj również należy zadbać o to, by ściana jak najszybciej przeschła i powtórzyć cały zabieg po tygodniu. - Olejek z drzewa herbacianego
Do szklanki wody dodajemy 20 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego i dokładnie mieszamy, a następnie roztworem zmywamy cały nalot grzyba z powierzchni ściany lub sufitu. Taki zabieg jest bardzo skuteczny ze względu na silne działanie grzybobójcze olejku. Można więc spróbować go zastosować nie tylko w przypadku lekkiego zagrzybienia ścian, ale również, gdy plama pleśni jest nieco większa.
Aby mieć pewność, że pozbędziemy się problemu na zawsze, warto powtórzyć zabieg 2-3 razy w odstępie kilku dni. - Woda utleniona
Zwykła apteczna woda utleniona może pomóc nam w zwalczaniu pleśni na ścianie. Moczymy w niej ściereczkę lub gąbkę i starannie zmywamy grzybnie ze ściany. Jeśli problem jest niewielki, wystarczy powszechnie dostępna woda utleniona o stężeniu 3%. Z kolei, jeśli zagrzybienie jest większe, lepiej użyć bardziej stężonej wody utlenionej. Jest ona dostępna w stężeniach 12, 18, a nawet 30% na przykład w sklepach fryzjerskich lub budowlanych.
Specjalistyczne preparaty usuwające grzyby i pleśnie ze ścian
Gdy zagrzybienie ścian jest duże, raczej nie pomogą domowe sposoby. Trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki do zwalczania grzyba na ścianach. Znajdziemy je w sklepach budowlanych. Pamiętajmy, że są to substancje silnie działające o dużej toksyczności, dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, co do sposobu ich użycia.
Nie zapominajmy również o zastosowaniu odpowiedniej odzieży ochronnej, rękawic gumowych, maseczki na twarz oraz ochronnych okularów. W czasie wykonywania zabiegu otwórzmy okna w mieszkaniu, aby zapewnić jak najlepszą wentylację. Najlepiej, aby na czas wykonywania prac i na kilka godzin po ich zakończeniu, wyszły z domu dzieci oraz osoby starsze i cierpiące na alergie, astmę i inne choroby układu oddechowego.
Bądźmy ostrożni podczas pracy, a jeśli po użyciu środka zwalczającego grzyb na ścianie, poczujemy się źle, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem.
Jak zapobiegać pojawieniu się grzyba na ścianie
Pamiętajmy, że aby zagrzybienie ścian nie pojawiło się ponownie, trzeba wdrożyć kilka skutecznych metod zapobiegania temu problemowi.
Należą do nich:
- Usunięcie nieszczelności dachu
Jeśli grzyb pojawił się na ścianach w wyniku ich zawilgocenia wywołanego nieszczelnością dachu, wówczas, aby problem nie powrócił, konieczna jest jego natychmiastowa reperacja. Jeżeli ściany i sufit będą stale okresowo zamakać, to powrót problemu pleśni jest tylko kwestią czasu. - Zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczeń
Częstą przyczyną nadmiaru wilgoci w mieszkaniu jest niesprawna wentylacja. Dołóżmy więc wszelkich starań, aby wszystkie przewody wentylacyjne były drożne. Sprawny obieg powietrza w pomieszczeniach gwarantuje bowiem szybie odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku i tym samym zapobiega groźnemu w skutkach zawilgoceniu ścian. - Częste wietrzenie mieszkania
Codzienne wietrzenie pomieszczeń to konieczność niezależnie od pory roku. Otwierajmy więc okna w całym domu co najmniej dwa razy dziennie na 5-10 minut. Pomoże to zapobiec pojawianiu się grzyba na ścianach. - Monitoring wilgotności powietrza
Warto kupić w markecie budowlanym urządzenie o nawie higrometr. Mierzy ono poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Dzięki niemu będziemy mogli na bieżąco monitorować wilgotność i w razie potrzeby przewietrzyć mieszkanie lub kupić pochłaniacz wilgoci. Taki pochłaniacz sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach bez okien jak na przykład łazienka, pralnia, czy pomieszczenia gospodarcze. Urządzenie będzie także przydatne w kuchni.
Zainwestujmy również w dobry okap kuchenny, który w wielu przypadkach okazuje się skutecznym rozwiązaniem problemu grzyba na kuchennym suficie, ponieważ pochłania i odprowadza parę wodną powstającą podczas gotowania.
Jeżeli zagrzybienie ścian w mieszkaniu, czy domu jest bardzo duże, ściany są wyraźnie mokre, a w pomieszczeniach unosi się nieprzyjemny zapach, to sytuacja jest już na tyle poważna, że raczej nie poradzimy sobie z nią samodzielnie. Konieczne jest wtedy skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy oferującej skuteczne odgrzybianie budynków. Potrzebne będzie porządne wysuszenie ścian sza pomocą specjalistycznego sprzętu, a także użycie silnych środków grzybobójczych.
Najczęściej, aby zabieg był skuteczny, konieczne jest również usunięcie tynku ze ścian i sufitu przed rozpoczęciem odgrzybiania. Niestety wiąże się to ze sporym remontem i niemałymi kosztami, ale nie mamy innego wyjścia. Pamiętajmy, że przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach jest nie tylko nieprzyjemne, ale również bardzo groźne dla zdrowia.