Remont domu lub mieszkania zawsze jest dużym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym. Wielu osobom remonty kojarzą się źle, bo wprowadzają zamieszanie w życie rodziny i generują szereg problemów. Okazuje się, że aby przeprowadzić remont z dobrym skutkiem potrzeba niemało wiedzy technicznej. Bardzo często efekt końcowy rozmija się z oczekiwaniami sprzed remontu. Aby temu zapobiec warto postawić na dobre planowanie.
Remont zawsze zaczynaj od planowania
Rozczarowania związane z końcowym efektem remontu prawie zawsze wynikają z braku odpowiedniego planowania. Wiele osób remonty przeprowadza spontanicznie bo akurat mają wolny czas albo wręcz przeciwnie, zostawia się je na ostatni moment i wykonuje wtedy, gdy dłużej odkładać ich nie można.
Każdy kto chociaż raz przeprowadzał remont mieszkania dobrze wie, że konieczne będą liczne kompromisy. Często jest tak, że oglądamy inne mieszkania, śledzimy katalogi wnętrzarskie oraz oglądamy ekspozycje w sklepach budowlanych i zamarzy nam się określone rozwiązanie. W praktyce okazuje się, że w naszym mieszkaniu nie da się tego odwzorować bo jest za mała powierzchnia, jest za nisko albo ściany są nośne i nie można ich wyburzać.
Nie warto na wstępnie tworzyć sobie obrazów idealnych wnętrz. Zamiast tego lepiej realnie spojrzeć na swoje mieszkanie, robić rysunki i dokładne pomiary. Gdy przeprowadzamy generalny remont to na etapie planowania powinniśmy zastanowić się, czy będą wprowadzane większe zmiany takie jak dostawianie ścianek, wyburzanie, demontaż podłóg.
Już na samym wstępie trzeba zorientować się które prace można wykonywać dowolnie, które wymagają zgłoszenia a które uzyskania pozwolenia na budowę. Gdy w grę wchodzi jedynie zgłoszenie wystarczy zająć się tym około 1 miesiąc wcześniej. Sprawa komplikuje się bardziej przy pozwoleniach. Trzeba je będzie uzyskać na przykład wtedy, gdy wykuwamy otwór na drzwi wejściowe, a czasami wewnętrzne gdy chcemy je zrobić w ścianie nośnej. Warto więc zabezpieczyć środki na usługę projektanta i zarezerwować odpowiednią ilość czasu, bo trzeba będzie czekać na zgodę urzędu.
Ważne decyzje jakie trzeba podjąć przy większym remoncie to ocena konieczności wymiany instalacji ciepłowniczej, elektrycznej, hydraulicznej. Powinniśmy też wiedzieć czym pokryjemy podłogi, ściany oraz jak zagospodarujemy sufity. Dopiero w dalszej kolejności zastanawiamy się nad kolorami, stylem podłóg czy mebli. Na tym etapie należy też zdać sobie sprawę z tego, że jest to na razie tylko nasz plan, którego możliwość wykonania powinniśmy zweryfikować między innymi w sklepach. Sprawdzamy więc dokładnie co jest dostępne, jak długo czeka się na drzwi wewnętrzne, meble.
Zabezpiecz odpowiedni budżet
Remont zwykle kosztuje co najmniej 20% więcej niż się zakładało na wstępie i trzeba być na to przygotowanym. Warto już na etapie planowania dokładnie zweryfikować ceny. Wiele osób właśnie tutaj popełnia błąd, bo ceny sprawdzane są pobieżnie i później są przykre niespodzianki.
Osoba wykonując remont musi być świadoma, że drzwi wewnętrzne nie kosztują 300 zł jak to bywa eksponowane w gazetkach, tylko trzeba jeszcze dopłacić drugie tyle za ościeżnicę i kolejne kwoty za klamki.
Przedmioty takie jak kamienie, panele czy kafle kupuje się na pełne opakowania, nie metry kwadratowe i często zostanie nadmiar za który trzeba zapłacić.
Niemiłe niespodzianki cenowe zdarzają się także przy zakupach sprzętu AGD i RTV. Pralki czy lodówki tanie są tylko w gazetkach a praktyce okazuje się, że na dany moment żadne z tanich modeli nie są dostępne, trzeba wziąć droższy i dopłacić jeszcze za transport, bo ten był darmowy tylko pod trudnymi do spełnienia warunkami.
Wzrost wydatków na remont wynika także z faktu słabej znajomości aktualnej oferty rynkowej. Bardzo często droższy element nie był planowany, jednak dopiero przy zakupach okazuje się, że na rynku są obecnie ciekawsze, ładniejsze przedmioty i pojawia się potrzeba ich posiadania. Pieniądze na remont warto więc mieć już wcześniej, zwłaszcza, że wielokrotnie będzie stosowany system zaliczkowania co dotyczy nie tylko ekip remontowych ale także zakupu paneli, drzwi itp.