By kuchnia stała się funkcjonalna, a gotowanie przerodziło się w przyjemność, nie są potrzebne skomplikowane, drogie urządzenia. To, bez czego faktycznie nie można się obejść, to wysokiej jakości podstawowe sprzęty – garnki, patelni, kilka ostrych noży oraz wygodna deska do krojenia. Czym się kierować przy wyborze deski kuchennej, by jej użytkowanie nie sprawiało problemów?
Deska tania czy droga? Jedna czy więcej?
Kuchenna deska do krojenia stanowi sprzęt, po który będziemy sięgać codziennie. Tak intensywna eksploatacja szybko zemści się na naszej kieszeni, o ile postanowimy oszczędzić na tym zakupie. Jeżeli chodzi o wybór deski do krojenia, zdecydowanie warto przeznaczyć na nią odpowiednią kwotę, by móc korzystać z niej przez długi czas bez obaw o uszkodzenia od noża czy odkształcanie.
Co więcej, zakup jednej deski sprawdzi się głównie w domu zamieszkałym przez wegetarian. Ci z nas, którzy przygotowują także mięsne potrawy, powinni pamiętać, że zasady domowego BHP wymagają posiadania osobnej deski do mięsa, a osobnej do reszty produktów. Tylko tym sposobem jesteśmy w stanie zapewnić sobie i naszym rodzinom całkowitą pewność, że żywność, z którą deska do krojenia ma kontakt, nie zostanie skażona niebezpiecznym patogenem.
Materiał wykonania – który będzie najlepszy?
A może wystarczy wybrać deskę z materiału, który łatwo będzie zdezynfekować? Niestety, jedynym całkowicie nieporowatym materiałem tego typu jest szkło. To dobry wybór, jednak wielu osobom przeszkadza dźwięk, jaki wydaje szklana deska do krojenia w zetknięciu z ostrzem noża. Poza tym ze względu na swoją twardość szkło będzie miało z czasem coraz gorszy wpływ na używane przez nas ostrza, które szybciej się stępią.
Czy plastik może być tu alternatywą? Plastikowe deski możemy uznać za odporne na atak bakterii tylko wtedy, gdy są zupełnie nowe i nieporysowane. Niejedno badanie z zakresu mikrobiologii wykazało już, że uszkodzona deska plastikowa – o co w kuchni nietrudno – w rzeczywistości stanowi prawdziwy rezerwuar groźnych mikroorganizmów. Jakie opcje nam pozostają? Mimo ogromu innowacyjnych projektów desek, które możemy spotkać na rynku, największą popularnością wciąż cieszą się tradycyjne deski drewniane.
To dobry trop! Drewniana deska do krojenia nie jest odporna na wodę, nacięcia czy rozwój bakterii, ale jej porowatość możemy zmniejszyć przez staranne olejowanie. Deska wykonana z solidnego drewna spokojnie posłuży nam niejeden rok. Ekologicznym i praktycznym wyborem będzie także bambus. Ta szybko rosnąca roślina wykazuje właściwości antybakteryjne oraz doskonałą odporność na uszkodzenia, zatem bambusowa deska także sprawdzi się w kuchni.
Rozmiar deski do krojenia – co warto uwzględnić?
Decyzja o wyborze właściwego materiału wykonania to dopiero połowa sukcesu. Jeżeli planujemy zainwestować w deskę do krojenia wyższej klasy, która ma nam posłużyć przez lata, musimy także uważnie przyjrzeć się jej wymiarom. Tu przyda się szczególna ostrożność – nie dajmy się zwieść fantazyjnemu projektowi, który nie ma zbyt wiele wspólnego z praktycznością! Należy wybrać taki rozmiar deski, który będzie optymalny: zmieści się na blacie roboczym, jej powierzchnia wystarczy do codziennego gotowania oraz musi się zmieścić w kuchennych szafkach.
Zestaw uroczych deseczek bambusowych o boku nieprzekraczającym kilkunastu centymetrów przyda się do serwowania przekąsek na przyjęciu, ale jego zastosowanie w kuchni skończy się raczej frustracją użytkownika. Właściwe wymiary deski do krojenia powinniśmy uzależnić o kilku czynników. Jest wśród nich ilość jedzenia, które na ogół przyrządzamy na jeden posiłek, a także szerokość blatów kuchennych lub wyspy, gdzie przygotowujemy składniki.