Już od 1 marca 2021 r. na terenie całej Unii Europejskiej, zatem i w Polsce obowiązują nowe etykiety oznaczające efektywność energetyczną. Oznacza to, że koniec z literami z plusem. Do tej pory kupując sprzęt zależało nam, aby tych plusów było możliwie jak najwięcej, gdyż oznaczało to, że sprzęt jest energooszczędny. Ale nastały radyklane zmiany.
Czym jest etykieta energetyczna?
Etykieta energetyczna to zbiór informacji, między innymi o efektywności energetycznej, jego energooszczędności. Najistotniejszą informacją braną pod uwagę podczas zakupów nowych sprzętów korzystających z energii elektycznej, jest klasa efektywności energetycznej, którą oznaczano do tej pory w oparciu na bazie zużycia prądu według określonych norm. Do tej pory oznaczenia te były w skali od D (najniższa) do A+++ (najwyższa, najlepsza).
Ponadto etykieta energetyczna zawiera także szereg innych informacji dla kupującego, na przykład w przypadku odkurzacza znajdziemy informację o klasie skuteczności odkurzania podłóg twardych, a w przypadku zmywarki zużycie wody na cykl progamu "eko".
Dotychczasowe oznaczenia klas energetycznych na etykietach
Jeszcze do niedawna kupując sprzęt RTV czy AGD szukało się urządzeń z oznaczeniami np. A+++. W ten sposób kupowało się urządzenie, które pobiera możliwie najmniej energii. Choć oznaczeń mogło być zdecydowanie więcej. Wszystkie sprzęty z tego zakresu mogły być oznaczane od litery G do A. Oczywiście G oznaczało najgorszą efektywność energetyczną, a A najlepszą.
Następnie producenci zaczęli dodawać plusy. Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem technologii były urządzenia A+. Z kolei potem A++, a następnie A+++. Ale przecież producenci nie mogą dodawać tych plusów w nieskończoność. Stąd konieczna była ta zmiana.
Nowe etykiety energetyczne
Oznaczenie się zmieniło, ale nadal bardzo łatwo będzie można rozpoznać sprzęt energooszczędny, a także taki, którego lepiej unikać. Nowe etykiety energetyczne będą zdecydowanie bardziej rozbudowane. Będzie znajdować się na nich roczne zużycie prądu, wydajność cyklu, ilość zużycia wody, czy nawet informacja o hałasie, jaki emitują.
AGD i RTV dotychczas oznaczone jako A+++ to teraz klasa energetyczna C
Przy oznaczeniach klasy energetycznej znikną plusy, a pojawią się litery. Dodatkowo urządzenia, które przed zmianami miały ozaczenie A+++ , teraz będzie oznaczony symbolem C. Z kolei zamiast A++ będzie widniał symbol D, a A+ zastąpi kategoria E.
Po zmianach etykiet energetycznych, urządzenia oznaczone symbolem A, to urządzenia najwyższej możliwej klasy energooszczędności ("po staremu", byłoby to A+++++).
A co z urządzeniami energochłonnymi?
W trosce o ekologię i dobro nas wszystkich wydawałoby się, że najlepiej, aby urządzenia enegrochłonne nie były dostępne. Jednak aktualnie nie jest to możliwe i sprzęty, których pobór energii jest bardzo duży będą miały symbol FG. Zapewne zauważyliście, że nie ma jeszcze urządzeń z symbolami B i A. Wynika to jednak z faktu, że te oznaczenia zostały zarezerwowane dla urządzeń, które są jeszcze bardziej energooszczędne. Oznacza to, że prace nad nimi dopiero trwają. Obecnie producenci dążą do tego, aby ich produkty były najwyższej jakości. Dzięki temu spełnią oczekiwania klientów, ale też będą wpisywać się w ekologiczny trend.
Energooszczędność - energia przyszłości
Wprowadzanie coraz bardziej energooszczędnych urządzeń związane jest ze zwiększonymi wymaganiami konsumentów, rosnącymi cenami prądu, a także dążeniem do niskoemisyjności. Coraz więcej domostw zaopatrzonych jest w panele fotowoltaiczne, których moc musi być obliczona na zapotrzebowanie. To zapotrzebowanie z każdym rokiem rośnie, stąd potrzeba by urządzenia, które będą miały etykiety energetyczne B i A pojawiły się jak najszybciej.
Zatem można się spodziewać, że w niedługim czasie takie sprzęty jak lodówki, czy chłodziarki, klimatyzatory za niedługo będą wyposażone w etykiety energetyczne najwyższej klasy. Na pewno takie urządzenia będą droższe, jednak można powiedzieć, że niższe ceny prądu w przypadku własnej elektrowni domowej mogą to nieco zrekompensować, bo eksploatacja powinna kosztować naprawdę mało.
Zobacz ofertę lodówek w Adaline »
Zatem warto zapamiętać, że już od 1 marca tego roku zostały wycofane stare etykiety energetyczne i powoli przyzwyczajać się do nowych oznaczeń. Na pewno większa ilość informacji odnośnie specyfikacji produktów na etykiecie ułatwi wybór, bo nie będzie trzeba sięgać do opisów producenta i łatwo będzie w sklepie porównać poszczególne propozycje i wybrać tę najlepszą pod względem energooszczędności, ale i cichego działania.