Narzutę na łóżko kupimy w sklepach z wyposażeniem wnętrz lub od rękodzielników. Możemy także wykonać ją samodzielnie lub zlecić krawcowej jej uszycie według naszego własnego projektu.
Obecnie najmodniejsze są narzuty w stylach ekologicznym, prowansalskim oraz toskańskim. Są one ozdobione delikatnymi wzorami roślinnymi, a ich kolorystyka jest raczej stonowana i sprzyja wyciszeniu. Od lat dużym powodzeniem cieszą się również narzuty w stylu klasycznym, czyli takie o jednolitej powierzchni bez żadnych wyraźnych wzorów lub o tradycyjnej patchworkowej strukturze.
Rozmiary narzut na łóżko są dostosowane do typowych wymiarów łóżek pojedynczych oraz małżeńskich i wynoszą 140x200 cm, 160x200 cm lub 80x180 cm. W sprzedaży znajdziemy również o wiele mniejsze narzuty przeznaczone na łóżeczka dziecięce. Jeśli nasze łóżko ma nietypowe wymiary, wówczas musimy zamówić kapę szytą na zamówienie.
Kapy na możemy podzielić ze względu na sposób ich wykonania oraz ze względu na materiał, z jakiego są zrobione.
W przypadku sposobu wykonania wyróżniamy takie rodzaje narzut na łóżko jak:
Narzuty dwustronne
Ten rodzaj narzut należy do najczęściej wybieranych, ponieważ daje możliwość szybkiej zmiany aranżacji wnętrza. Dekoracyjne są obie strony narzuty i z reguły każda z nich ma inny wzór oraz kolor. Wybierając model, którego jedna strona ma stonowaną spokojną kolorystykę, a druga jest w nieco żywszych barwach, dajemy sobie możliwość całkowitej zmiany charakteru wnętrza w zależności od naszego nastroju.
Narzuty dwustronne są też bardzo praktyczne z tego względu, że w razie, gdyby uległy niewielkiemu zabrudzeniu, kiedy akurat nie mamy możliwości ich wyprania, możemy je po prostu odwrócić. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenne w pokoju dziecięcym bowiem maluchy często, na przykład rysują w łóżku, co może skończyć się zabrudzeniem kapy kredkami lub piaskami.
Narzuty dziergane
Tego rodzaju narzuty to najczęściej po prostu rękodzieło. Możemy kupić już gotową kapę, zlecić jej wykonanie rękodzielnikowi lub zrobić ją samodzielnie. Narzuty dziergane wykonuje się najczęściej z wełny (choć zdarzają się również modele z miękkiego sznurka na przykład bawełnianego, lnianego czy konopnego). Robi się na szydełku lub na drutach. Prawdziwym hitem są również narzuty dziergane palcami własnych dłoni bez użycia żadnych akcesoriów krawieckich- są to kapy z tak zwanej wełny czesankowej.
Narzuty jednostronne
Tutaj w przeciwieństwie do narzuty dwustronnej, dekoracyjny wzór znajduje się wyłącznie na jednej stronie materiału. Druga jest z reguły jednobarwna i ma neutralny kolor. Taka narzuta jest lekka i najczęściej dosyć cienka. Łatwo więc ją wytrzepać oraz wyprać.
Narzuty pikowane
Kapy pikowane to najbardziej eleganckie modele. Pasują one do klasycznych luksusowych wnętrz, a także do sypialni urządzonej w stylu shabby chic, romantycznym, pałacowym francuskim oraz angielskim.
Do wyboru mamy różne rodzaj pikowania materiału- może ono być dalekie (niewiele pikowań) lub bliskie (bardzo dużo pikowań). Ponadto w miejscach pikowania mogą znajdować się dodatkowe elementy dekoracyjne na przykład w postaci ozdobnych guzików obciągniętych materiałem.
Narzuty pikowane zazwyczaj szyte są z lśniących gładkich materiałów takich jak satyna czy bawełna satynowa.
Narzuty żakardowe
Kapy żakardowe są z reguły ciężkie, dwustronne i bogato zdobione. Są na nich widoczne wyraźnie wypukłe ornamenty. Tego rodzaju wyjątkowo dekoracyjna narzuta będzie pięknie się prezentować na łóżku małżeńskim.
Narzuty na łóżko ze względu na materiał wykonania
Z kolei biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wykonane jest przykrycie, do najpopularniejszych należą takie narzuty na łóżko jak:
Narzuty bawełniane
Kapy uszyte z bawełny mają wiele zalet, ale są też wady tego rozwiązania. Niewątpliwie do plusów takich narzut możemy zaliczyć to, że są miłe i przyjemne w dotyku, ciepłe oraz ekologiczne. Wadą bawełny jest z kolei to, że jest ona dosyć podatna na gniecenie się, dlatego tego rodzaju narzuta z pewnością będzie wymagała regularnego prasowania. Dlatego najczęściej wierzchnią część narzuty szyje się z innego materiału, a bawełnę wykorzystuje w formie wypełnienia lub podszewki.
Narzuty z mikrofibry
Mikrofibra to wyjątkowo miękki i delikatny materiał. Jest on również bardzo ciepły. Nic więc dziwnego, że jest ona bardzo często wykorzystywana do szycia koców oraz narzut na łóżko.
Kapa z mikrofibry sprawdzi się, idealnie, jeśli często wykorzystujemy narzutę na łóżko w formie dodatkowego przykrycia na kołdrę, aby zapewnić sobie większy komfort termiczny podczas snu. Jest to też świetny materiał na narzutę na łóżko dziecięce.
Mikrofibra bardzo łatwo się pierze i nie trzeba je prasować, ponieważ się nie gniecie.
Narzuty satynowe
Mianem narzuty satynowej określa się nie tylko kapy wykonane z typowej satyny, ale również z takich materiałów jak bawełna satynowa, satyna kreszowana, a nawet żorżeta.
Narzuty satynowe są cienkie i raczej nie mają za zadanie ogrzania nas. Są bardzo eleganckie i pełnią funkcję dekoracyjną. Ich błyszcząca powierzchnia pięknie odbija światło, co optycznie powiększa wnętrze, dlatego satynowe narzuty są polecane do sypialni o małym metrażu.
Narzuty satynowe często są pikowane. Ich wypełnienie jest najczęściej bawełniane.
Narzuty wełniane
Tego rodzaju narzuty to świetne rozwiązanie na jesień i zimę, ponieważ są one bardzo ciepłe. Wełniane narzuty są też naprawdę piękne. Dostępne są w wielu wersjach różniących się zastosowanymi splotami wełnianych nitek. Mogą one być wykonane z wełny naturalnej, ale również z włóczki akrylowej czy bawełnianej.
Taką narzutę wykonuje się na drutach lub szydełku. Jej wykonanie nie jest trudne, ale ze względu na duże rozmiary kap na łóżka z pewnością jest praco i czasochłonne.
Bardzo modnym ostatnio rodzajem wełnianych narzut na łóżko są narzuty z tak zwanej wełny czesankowej. Nitki w takiej narzucie są bardzo grube. Kapę dzierga się na grubych szydełkach lub drutach albo po prostu ręcznie wykorzystując palce swoich dłoni. Ze względu na dużą grubość nitek, wykonanie tego rodzaju narzuty wełnianej nie trwa długo. Jeśli więc lubimy robótki ręczne, to zdecydowanie warto spróbować wykonać takie przykrycie na łóżko samodzielnie.
Narzuty na łóżko - najmodniejsze wzory i kolory.
Dokonują wyboru narzuty na łóżko, zwracamy uwagę nie tylko na styl, w jakim została ona wykonana oraz na materiał, z jakiego powstała, ale również na jej kolorystykę oraz wzór.
Do najmodniejszych obecnie wzorów i kolorów kap na łóżko zaliczamy:
- narzuty gładkie jednokolorowe - to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Możemy wybrać narzutę w jasnym neutralnym kolorze na przykład beżowym lub szarym albo w ciemniejszym jak granat, czerń, brąz. Jeśli nasza sypialnia urządzona jest w stylu eko, wówczas sprawdzą się kolory ziemi oraz stonowane odcienie zieleni. Z kolei do sypialni w stylu romantycznym idealne będą różne odcienie bieli, różu, fioletu oraz błękitu.
- narzuty bogato zdobione - moda na urządzanie wnętrz w stylu luksusowym lub pałacowym powraca, stąd duże zainteresowanie pięknie zdobionymi narzutami na przykład ze złotą lub srebrną nitką i dekoracyjnymi haftami,
- narzuty z printami - to kolejny przeżywający ostatnio swój renesans rodzaj narzut. Tego rodzaju narzuty na łóżko sprawdzą się nie tylko w pokoju dziecięcym, gdzie możemy dla malucha wybrać piękną narzutę z bohaterami jego ulubionej bajki, ale również w sypialni osób dorosłych, gdzie sprawdzi się na przykład piękna narzuta z wydrukowanym na tkaninie zdjęciem. Może to być przykładowo nasze ulubione zdjęcie morskiego brzegu z wakacji. Taka spersonalizowana narzuta sprawi nam wiele radości i będzie na co dzień przypominać o miłych chwilach. Z pewnością warto więc zainwestować w tego rodzaju nakryciem łóżka.
- narzuty ze wzorami roślinnymi lub kwiatowymi. Delikatne listki, gałązki lawendy, subtelne kwiaty stokrotek, romantyczne polne maki bądź kąkole, łodyżki bluszczu wijące się po brzegach narzut to także obecnie jedne z najmodniejszych wzorów wykorzystywanych na tak zwanych tekstyliach domowych, czyli właśnie narzutach na łóżko, poduszkach dekoracyjnych, obiciach mebli tapicerowanych czy kocach. Narzuty ze wzorami roślinnymi będą pasować do każdej sypialni, niezależnie od jej wielkości oraz stylu, w jakim została urządzona.
Ile kosztuje narzuta na łóżko?
Wszystko zależy od jej wielkości oraz materiału, z jakiego jest wykonana. Do najtańszych należą kapy uszyte z bawełny oraz mikrofibry. Zapłacimy za nie od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Najdroższe są grube i bogato zdobione haftami ręcznie wykonywane kapy, których ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych.