Jeśli i chcesz dołączyć do grona szczęśliwych posiadaczy zmywarki, ale zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, to już spieszymy z wyjaśnieniami. Odpowiedni model zagwarantuje Ci komfort i będziesz musiał już myć tylko te naczynia, które z racji materiału do zmywarki się nie nadają. Mamy tu na myśli przede wszystkim drewniane akcesoria kuchenne, bo pewnie talerze i kubki szybko wymienisz na takie, które do zmywarki się nadają, a stare oddasz w dobre ręce. Wracając jednak do parametrów, oto, na co należy zwrócić uwagę punkt po punkcie, kupując zmywarkę.
W tym artykule przeczytasz:
Wymiary - co masz do wyboru?
Niewątpliwie istotne znaczenie ma szerokość zmywarki, wszak Twój model musi zmieścić się w kuchni. Do wyboru masz zmywarki o szerokości 60 cm i 45 cm. Węższe modele stosujemy oczywiście tam, gdzie nie ma możliwości wstawienia większej zmywarki lub gdy po prostu nie mamy potrzeby używania większego urządzenia. W innych przypadkach zawsze lepiej mieć szerszą, chyba że zwykle jada się na mieście, rzadko się gotuje, a przy tym stosunkowo rzadko zaprasza się gości.
Przed zakupem dokładnie sprawdź czy wolnostojąca zmieści się w przygotowany miejscu, a zmywarka do zabudowy zmieści się w szafce
Jeśli jednak w jednoosobowym gospodarstwie domowym do organizacji imprezy już dojdzie, to może się okazać, że potrzebnych będzie kilka rund mycia, zamiast skorzystania z jednego programu, a to więcej skłonów i wyprostów, w końcu trzeba czyste naczynia wyciągnąć i włożyć kolejne brudne. Ponadto już tak całkiem poważnie zużycie wody w przypadku większej ilości cykli będzie oczywiście większe, podobnie jak większy będzie pobór prądu.
Pojemność - im więcej gotujesz, tym masz większe potrzeby
Dochodzimy do drugiego parametru, który wiąże się poniekąd z pierwszym, a więc pojemnością, choć dostępność miejsca w poszczególnych modelach zmywarek o szerokości 60 cm jest różna, podobnie jest w węższych modelach. Generalnie jednak zawsze mamy do dyspozycji dwa wysuwane kosze, a także koszyczek na sztućce lub wysuwaną szufladę.
Jeśli masz większą rodzinę, często przyjmujesz gości, dużo gotujesz (a nie lubisz myć naczyń) warto kupić większą zmywarkę lub taką wyposażoną w dodatkowe funkcje, np. szufladę na sztućce
Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, bowiem nie zabieramy miejsca w górnym koszu, który może być całkowicie wypełniony. W modelach o szerokości 60 cm mieści się od 12 do 15 kompletów naczyń, a w węższych o szerokości 45 cm od 9 do 10. Zatem różnica jest spora. Jeśli gotujesz codziennie, to nie masz się nawet co zastanawiać, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zmywarka o większej pojemności.
Zużycie prądu zmywarki - koszty eksploatacji
Istotne znaczenie ma zużycie prądu na 280 cykli w ciągu roku. Na tyle cykli oraz tryb ECO obliczane jest zużycie prądu w danej klasie energetycznej. Porównamy najwyższą, czyli A w kontrze do C. Porównamy koszty rocznego zużycia prądu w przypadku dwóch zmywarek i ich średnie ceny rynkowe. Sprawdzimy, czy różnica w cenie w przypadku droższego modelu A w stosunku do C szybko nam się zwróci, biorąc pod uwagę niewątpliwie mniejsze zużycie prądu. W tym krótkim przewodniku weźmiemy pod uwagę zmywarki Electolux.
Od kwietnia 2021 zmieniły się oznaczenia etykiet energetycznych na urządzeniach. Zniknęły oznaczenia z plusami (np. A+++), a system ujednolicono do skali od A do G. Przeczytaj więcej o nowych etykietach energetycznych »
Zobacz zmywarki wolnostojące »
Zużycie wody przez zmywarkę - bo o planetę i swój portfel trzeba dbać
Wspomniana zmywarka z klasy A+++, która służy nam jako przykład, zużywa w jednym cyklu 10,5 l wody, a zmywarka klasy A+ 11 l. Jak wygląda zużycie roczne? W przypadku klasy A+ to 3080 l, a w modelu Electrolux klasy A+++ - 2940 l. Oczywiście te wartości dotyczą zmywania w trybie eco. W innych trybach niż ECO, różnica zużycia wody pomiędzy zmywarkami zwiększa się, a korzyść pieniężna przechyla na korzyść urządzenia bardziej energooszczędnego.
Klasa suszenia w zmywarce
Nie tylko klasa energetyczna, jeśli chodzi o zmywanie, jest ważna, gdyż istotnym parametrem jest także klasa suszenia. W tym przypadku najlepiej wybierać zmywarki, których klasa suszenia oznaczona jest literką A. Oznacza to, że taka zmywarka najefektywniej wysuszy nasze naczynia. Najsłabiej suszą zmywarki oznaczone literą G. Każda zmywarka jest testowana pod tym kątem. W przypadku klasy A nasze naczynia po skończonym cyklu powinny być nie tylko suche, ale również błyszczące i bez zacieków.
Głośność zmywarki - ważna w przypadku aneksów kuchennych
Jeśli w swoim mieszkaniu masz modny układ z kuchnią otwartą na salon, to raczej musisz zainwestować w dość cichą zmywarkę. Standard na rynek Polski to zmywarki o głośności od 37 do 57 db. Zatem, jeśli chcesz zapewnić sobie względny spokój, szukaj modelu, którego głośność nie przekracza 40 dB. Niewątpliwie zmywarka, której głośność dochodzi do niemal 60 db będzie już jak "mały odrzutowiec" (no troszkę przesadzamy, ale ta głośności odpowiada hałasowi włączonego odkurzacza i to nie takiego nowoczesnego, a tradycyjnego modelu).
Aby nie zakłócać hałasem mytych naczyń innych zajęć w domu, należy z rozmysłem wybrać odpowiednio cichą zmywarkę i umieścić ją w odpowiedni miejscu
Ważne parametry zmywarki, które mogą mieć znaczenie
Zmywarka może być wyposażona w czujnik zabrudzenia wody, dzięki temu w trybie automatycznym dostosuje ilość energii i użytej wody do poziomu zabrudzenia naczyń.
Niektóre zmywarki można ustawić na mycie tylko górnej lub dolnej komory bądź mycie przy połowie wsadu.
Ponadto dostępny może być program sterylizacji, bardzo ważny jeśli chcesz odkazić nowy komplet naczyń przed użyciem.
Z punktu widzenia użytkownika ważne może być, jak krótki jest program szybkiego zmywania. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest on przeznaczony do mało zabrudzonych naczyń lub takich, które świeżo wsadzone po rodzinnym obiedzie.
Zmywarka może być wyposażona w ruchome ramię, które ułatwia bardziej precyzyjne oczyszczenie naczyń z resztek.
Dobór zmywarki powinien być podyktowany wszystkimi potrzebami. Warto jednak największą wagę przywiązywać do kosztów eksploatacji, a nie ceny urządzenia, w końcu możemy taki sprzęt kupić na raty, przez co nie odczujemy tak bardzo wyższej ceny, a zyskamy wiele cennych funkcji.
Koszt eksploatacji zmywarki na przykładzie Siemens iQ300 SN63HX60CE (60cm)
Zmywarka do zabudowy Siemens iQ300 SN63HX60CE 60cm (Zobacz ») to model z klasy energetycznej D. Producent podaje, że w 100 cyklach prania, zmywarka zużyje 85kW co w przeliczeniu wychodzi około 55 złotych za sam prąd. Zakładając uruchomienie zmywarki codziennie, to szacunkowy koszt zużycia energii elektrycznej przy zmywarce Siemens iQ300 SN63HZ60CE to około 192zł rocznie
Do tego należy doliczyć cenę kapsułek, porcji nabłyszczacza, a także soli używanej zwykle co pół roku. Cena przyzwoitej jakości kapsułki to około 1,20zł, do tego porcja nabłyszczacza, czyli symboliczna kwota na jedno zmywanie (110 ml powinno wystarczyć na od 16 do 40 cykli, zatem w ciągu roku nie powinno się zużyć więcej niż 3 butelki, a jedna to koszt ok. 15 zł). Roczny koszt kapsułek przy założeniu (podobnie jak przy obliczaniu zużycia prądu) 7 prań w tygodniu, to łączny roczny koszt kapsułek do zmywania to około 438zł (!).
To jeszcze nie koniec kosztów. Przecież zmywarka korzysta z wody. Producent urządzenia Siemens iQ300 SN63HX60CE deklaruje 9.5 litra wody w cyklu eco. Zakładając tak jak poprzednio, że zmywarka jest włączona raz dziennie, to w ciągu roku 3.645m3 wody. Sprawdziliśmy ceny wody w Polsce w 2021 i przyjęliśmy średnio 10zł za metr. W związku z tym Roczny koszt zużycia wody przy zmywarce Siemens iQ 300 SN63HX60CE to około 40 złotych
Zatem razem ze środkami czyszczącymi koszt powinien wynieść ok. 670 zł.
- koszt kilowatogodziny (kWh) na 62 grosze
- metr sześcienny wody ustaliliśmy średnio na 11zł za m3,
- 7 uruchomień zmywarki w tygodniu.
Koszt eksploatacji na przykładzie zmywarki Bosch SPS4HMI53E 45cm
Druga do porównania to wolnostojąca zmywarka Bosch SPS4HMI53E 45cm (Zobacz »). To urządzenie jest oznaczone jest w klasie energetycznej E. Producent na etykiecie wskazał, że w 100 cyklach Eco, urządzenie zużyje 76kWh, co w przeliczeniu będzie kosztowało 47zł. Wracając do naszych wstępnych założeń - siedmiu uruchomień w tygodniu - to łączny roczny koszt użycia energii elektrycznej wyniesie około 171 złotych.
W zmywarce Bosch SPS4HMI53E, podobnie jak w zmywarce Siemensa, zadeklarowano na 9.5 litra na cykl. Tak wiec koszt wody wyniesie około 40zł rocznie. Tylko czy to dobrze świadczy o zmywarce, która nie ma 60, ale 45 centymetrów szerokości?
Łączny koszt eksploatacji w tej zmywarce wynosi około 649zł. Rożnica w obu tych urządzeniach to zaledwie 20 złotych! Może warto więc wziąć pod uwagę pojemniejszą zmywarkę?