Zastanawiasz się, czy właściwie potrzebujesz w swoim wnętrzu lampę podłogową? Sprawdź razem ze mną krok po kroku wszystkie wady i zalety tego nietuzinkowego oświetlenia.
Dobór każdego elementu może zająć sporo czasu, jednak warto go poświęcić ze względu na efekt. Wnętrza naszych mieszkań i domów wyrażają naszą osobowość, a także tworzą przestrzeń, w której możemy się zregenerować, odpocząć i być po prostu sobą w nieskrępowany sposób. Jak zatem dobrać wszystkie elementy wystroju tak, aby tworzyły jedną, spójną całość?
Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza dla osób, którzy nie mają dobrej wyobraźni wizualnej. Dobrze jest po kolei przeanalizować każdy dodatek, jaki będziemy wybierać. Jednym z istotnych elementów, które wpłyną na wygląd pomieszczenia jest lampa podłogowa. Jak powinna wyglądać lampa podłogowa, jakim światłem powinna świecić, aby dodać wnętrzu przytulnej atmosfery?
Do odważnych świat należy! Spróbuj skorzystać z czegoś niestandardowego: zamiast tradycyjnego klosza wybierz taki z metalu bez materiału, a zamiast zwykłej żarówki użyj dekoracyjnej z żarnikiem, takie zestawienie doda animuszu i pazura.
Przeanalizujmy wszystkie możliwości, aby przekonać się, jaki wariant będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego wnętrza. Oczywiście ważne jest, czy będziesz urządzać dzienny salon, czy raczej sypialnię, ponieważ do obu tych pomieszczeń należy dobrać różne rodzaje oświetlenia. Jest tak, ponieważ z obu typów pomieszczeń korzystamy w różny sposób. W końcu inaczej spędza się czas w sypialni, a inaczej w salonie.
Lampy podłogowe - jak dobrze je wykorzystać?
Już na samym początku możesz zadać sobie pytanie - tak właściwie to dlaczego potrzebuję lampy podłogowej? Faktem jest, że istnieje wiele innych rodzajów oświetlenia. Mogą to być lampy wiszące, tak zwane sufitowe, wystające ze ścian kinkiety lub mniejsze lampki biurowe. Jak się okazuje, tylko lampa podłogowa jest w stanie dobrze oświetlić dany fragment pomieszczenia. Światło lampy sufitowej rozchodzi się po całym pomieszczeniu, oświetlając je równomiernie. Jednak dopiero lampa podłogowa jest w stanie zbudować odpowiedni, kameralny nastrój, jaki często chcemy poczuć w swoim mieszkaniu nocą lub wieczorem. Pełne światło lampy sufitowej bywa zbyt ostre i oślepiające.
Lekarze okuliści również nie zalecają korzystania z pełnego oświetlenia w trakcie nocy. Dobrze jest, aby wieczorami światło przy którym spędzamy czas, było miękkie, ciepłe i nie aż tak mocne. W innym wypadku organizm będzie mieć trudności z wytworzeniem odpowiedniej ilości melatoniny, a to przekłada się na problemy ze snem. Zdecydowanie chcesz uniknąć tego typu problemów, dlatego właśnie powinieneś sięgnąć po lampę podłogową.
Doskonałe uzpełnienie wnętrza będzie stanowić lampa podłogowa, której proste nogi wykonane są z drewna. Klosz może być w kolorze ciemnym lub jasnym.
Drugi zasadniczy atut lampy podłogowej, to jej wygląd. Kinkiety czy lampy sufitowe również mogą zdobić dane pomieszczenie, jednak faktem jest, że nie rzucają się one tak w oczy, jak lampy podłogowe. Elementy umieszczone na suficie lub wysoko na ścianach to tylko skromne dodatki do wyglądu danego pokoju. Natomiast lampa podłogowa od razu zostanie zauważona, tak samo jak szafy, fotele i kanapa. Zatem doświadczeni designerzy wnętrz chętnie sięgają po lampy podłogowe, ponieważ pozwalają one na zbudowanie pożądanej atmosfery w pomieszczeniu.
Zobacz więcej czarnych lamp podłogowych w Adaline »
Dobierz też kolor lampy i obecne na niej wzory odpowiednio do wnętrza, jakie właśnie urządzasz. Oznacza to, że jeśli Twój salon jest raczej w jasnych, spokojnych kolorach, wówczas również lampa podłogowa powinna być w takich barwach, aby wkomponować się w pomieszczenie. Jeśli nie wiesz jaki powinien być kolor Twojej lampy, wówczas możesz postawić na czerń. Czarny jest kolorem, który dobrze pasuje do niemal każdego innego koloru. Zatem będzie to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą co wybrać i na jaką lampę się zdecydować.
Czarna lampa podłogowa sprawadzi się w praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jeśli jego ściany są w jasnych tonacjach, czarna lampa mocno się wyróżni i doda wnętrzu mocny akcent.
Niektóre sklepy umożliwiają przeprowadzenie symulacji urządzenia wnętrza. Zatem jeśli nadal nie wiesz, jak dana lampa podłogowa zaprezentuje się w Twojej sypialni, wówczas możesz skorzystać właśnie z takiej symulacji. Wystarczy że podejdziesz do odpowiedniego punktu w sklepie i wówczas ekspedient wykona dla Ciebie daną symulację w programie komputerowym. Oczywiście powiedz obsługującej Cię osobie, że najbadziej interesuje Cię właśnie to, jak lampa podłogowa zaprezentuje się w otoczeniu innych mebli i kolorów ścian. Możesz także po prostu kupić daną lampę i następnie zobaczyć, jak będzie wyglądać ona w Twoim mieszkaniu.
Zobacz złote lampy stojące w Adaline »
Jeśli okaże się, że dana lampa podłogowa jednak nie pasuje do salonu czy sypialni, wówczas możesz ją po prostu zwrócić do sklepu, w którym ją zakupiłeś. Prawo konsumencie pozwala na zwrot towaru w ciągu czternastu dni od zakupu, bez konieczności podawania przyczyny zwrotu. Zatem jeśli brakuje Ci wyobraźni przestrzennej i nie umiesz ocenić, czy dana lampa podłogowa to dobry wybór dla Ciebie, wówczas nie przejmuj się i po prostu przetestuj, jak sprawdzi się ona w Twojej przestrzeni.
Gdzie jeszcze może stanąć lampa podłogowa?
Oprócz wspomnianego salonu i sypialni, lampa podłogowa również doskonale sprawdzi się w biurze lub pokoju dziecięcym. Od czasu wystąpienia pandemii wirusa COVID-19 coraz więcej osób zaczęło pracować zdalnie. W związku z tym pojawiła się konieczność wygospodarowania przestrzeni biurowej w mieszkaniu. Zatem wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie - jak urządzić przestrzeń do pracy we własnym mieszkaniu? Tutaj również z pomocą przychodzi lampa podłogowa, która idealnie nadaje się do oświetlenia biurka i przestrzeni wokół niego. Jest to idealny wybór zwłaszcza dla tych osób, które pracują wieczorami i nie chcą męczyć swoich oczu. Do tego estetyczna lampa podłogowa dobrze prezentuje się jako element tła, który mamy za plecami w trakcie video-konferencji.
Wybierz lampę podłogową w Adaline.pl »
Pokój dziecięcy także idealnie nadaje się do tego, aby zagościła w nim lampa podłogowa. Pozwoli ona oświetlić przestrzeń, gdzie dziecko się bawi, jednocześnie nie wydzielając zbyt mocnego światła. Jest to także ważny element w przypadku dzieci, które boją się same zasnąć. W takim wypadku można postawić lampę podłogową w kącie pokoju i zostawić ją włączoną, dopóki maluch nie zaśnie. W przypadku takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na lampę z regulacją natężenia światła. Dzięki temu będziesz mógł ustawić słabsze światło, przy którym dziecko będzie mogło zasnąć spokojnie i bez lęku przed wymyślonymi potworami i duchami. Jak zatem widzisz, lampa podłogowa to uniwersalne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia.