Wśród jesiennych roślin ozdobnych znajdziemy zarówno byliny, jak i gatunki jednoroczne oraz ozdobne odmiany warzyw i trawy dekoracyjne. Wybór gatunków i odmian jest naprawdę szeroki. Odpowiednio dobierając rośliny, możemy cieszyć się pięknym pełnym kwiatów balkonem lub ogrodem nie tylko wiosną i latem, ale również od wczesnej jesieni, aż po pierwsze przymrozki. Sprawdź, jakie rośliny będą wyglądać najładniej na balkonie w ogrodzie jesienią.
Jesienne kwiaty na balkon i do ogrodu - najpiękniejsze gatunki.
Wśród roślin dekoracyjnych jesienią znajdziemy mnóstwo gatunków drzew, krzewów i traw, których liście zmieniają o tej porze roku kolor z zielonego na żółto-pomarańczowy, czy czerwono- wiśniowy. Oprócz nich warto również posadzić gatunki kwitnące we wrześniu i październiku. Interesujące i niezwykle dekoracyjne, ale jednocześnie proste w uprawie rośliny kwitnące, które ozdobią nasz balkon, taras, czy ogród jesienią to:
Pelargonie
To bardzo wdzięczny gatunek, który będzie zdobić nasz balkon, czy taras od późnej wiosny, aż do późnej jesieni. Pelargonie odpowiednio pielęgnowane kwitną obficie przez wiele miesięcy. Ponadto jest to gatunek odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak czasowy niedobór wody, silne nasłonecznienie, ale również jesienne chłody. Zamierają dopiero po nadejściu przymrozków. Rośliny te także rzadko są atakowane przez choroby i szkodniki.
Ich pielęgnacja nie należy do trudnych. Właściwie sprowadza się ona do:
- regularnego podlewania - jesienią wystarczy podlać pelargonie raz na kilka dni,
- nawożenia - zasilamy rośliny przez cały sezon wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących lub biohumusem. Wiosną i latem robimy to raz w tygodniu, natomiast jesienią wystarczy raz na dwa tygodnie.
- usuwania przekwitniętych kwiatów - to bardzo ważne. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, wówczas pelargonia będzie nie tylko mało estetycznie wyglądać, ale również będzie się tworzyć o wiele mniej nowych pąków kwiatowych.
Pelargonie to kwiaty dostępne w kilku pięknych gatunkach i niezliczonej liczbie odmian kolorystycznych. Są one dostępne w kolorze białym, czerwonym, różowym, amarantowym, liliowym, łososiowym, wiśniowym, a także w wersjach o dwubarwnych kwiatach na przykład biało-różowych, czy biało-czerwonych.
Najpiękniejsze gatunki i odmiany pelargonii to:
- pelargonia bluszczolistna o zwisających, długich pędach. Polecane odmiany to:
- Rio Grande, której wierzchnia strona płatków kwiatów jest wiśniowa, a spodnia biała;
- Sugar Baby o kwiatach jasnoróżowych;
- L'Elegante o kwiatach białych,
- Lilac Gem o kwitach półpełnych w kolorze liliowym,
- oraz Galilee o urzekających różowych pełnych kwiatach.
- pelargonia rabatowa o wzniesionym, krzaczastym pokroju i dużych dekoracyjnych kwiatostanach. Ciekawe odmiany to:
- Champagner o różowej barwie kwiatów;
- Rocky Mountain White o kwiatach białych,
- Meteor o kwiatach intensywnie czerwonych;
- Rubin kwitnąca na wiśniowo;
- Fidelio w kolorze amarantowym;
- Patricia Andrea o łososiowych kwiatach, c
- zy Apple Blossom Rosebud o kwiatach dwukolorowych biało-różowych.
- pelargonia wielkokwiatowa, zwana angielską o krzaczastym pokroju, bardzo dekoracyjnych kwiatostanach oraz dużych ozdobnych liściach. Godne polecenia odmiany to:
- Grandiflora Aristo Burgundy o ciemnoróżowych kwiatach;
- Grandiflora Aristo Salmon o kwiatach łososiowych;
- Grandiflora Aristo White with Eye o biało - fioletowych kwiatach;
- Angeleyes o amarantowych środkach płatków i jasnoróżowych brzegach
- oraz Grandiflora Aristo Burgundy o kwiatach w kolorze burgundowym.
Pelargonie możemy posadzić na balkonie lub tarasie w tradycyjnych skrzynkach kwiatowych albo w dużych dekoracyjnych donicach, które można także ustawić w reprezentacyjnych miejscach ogrodu.
Chryzantemy
Nie bez powodu uznawane są one za najpiękniejsze kwiaty jesieni. Chryzantemy to byliny, które możemy przezimować w gruncie w ogrodzie. Będziemy się więc nimi cieszyć nie tylko jednej jesieni, ale również w następnych latach. Wystarczy po pierwszych przymrozkach przyciąć je na wysokość około 15 cm i zabezpieczyć przed mrozem, okrywając na przykład gałązkami świerkowymi.
Chryzantemy najlepiej czują się w miejscach słonecznych i w żyznej przepuszczalnej glebie. Aby pięknie kwitły, aż do pierwszych przymrozków warto regularnie je nawozić na przykład nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących, biohumusem lub kompostem. Nie zapominajmy również o usuwaniu na bieżąco przekwitniętych kwiatów.
Chryzantemy dostępne są w różnej wielkości oraz kolorze i pokroju kwiatów. Do tych najpiękniejszych zaliczamy:
- chryzantemy drobnokwiatowe takich odmian jak:
- Bella Gold o złoto-pomarańczowej barwie kwiatów;
- Carmen o kwiatach intensywnie czerwonych;
- Rubra o kwiatach barwy różowej;
- Raja o ognistych żółto-pomarańczowych kwiatach;
- słonecznie żółta odmiana Solar;
- krwistoczerwona Monako;
- czy Havel Rurki o pięknych pomarańczowych kwiatach, których płatki zwinięte są w charakterystyczne rurki i kwitną często aż do końca listopada.
- chryzantemy wielkokwiatowe takich odmian jak:
- Madonna o dużych białych kwiatach;
- Anabel o okazałych białych kwiatach;
- Madam o intensywnie żółtych kwiatach;
- Escort Czerwona, której wierzchnie strony płatków są czerwone, a spodnie pomarańczowe.
Choć chryzantemy to kwiaty typowo rabatowe sadzone z reguły w ogrodzie, to z powodzeniem można je uprawiać również w dużych donicach na balkonie, czy tarasie.
Wrzosy
Trudno bez nich wyobrazić sobie jesienny balkon, czy ogród. Ten wyjątkowo piękny gatunek jest nie tylko łatwy w uprawie i mało wymagające, ale również dekoracyjny niemalże przez całą jesień i zimę, ponieważ kwiaty utrzymują się na pędach jeszcze długo po zaschnięciu roślin. Rośliny te nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o ich regularnym umiarkowanym podlewaniu.
Najpiękniejsze odmiany wrzosów to:
- Orange Queen w kolorze łososiowo-różowym,
- Silver Knight w kolorze liliowym,
- Boskoop w kolorze fioletowym,
- Dark Beauty o amarantowych kwiatach,
- Allegro o różowej barwie kwiatów,
- Long White w kolorze białym.
Wrzosy można posadzić w bezpośrednio w gruncie na rabatach ogrodowych - świetnie wyglądają na przykład przy ścieżkach, czy w ogrodach skalnych. Możemy je uprawiać także w pojemnikach (donicach i skrzynkach) na balkonach i tarasach.
Image by congerdesign from Pixabay
Dalie
Ten gatunek zaliczamy do roślin letnio-jesiennych. Jest to gatunek bulwiasty, który sadzimy późną wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków (najlepiej pod koniec maja). Rośliny kwitną od lipca aż do października. Ich kwiaty są bardzo dekoracyjne i występują w wielu odmianach barwnych. Różnią się również wielkością i kształtem.
Dalie, znane również jako georginie, są średnio trudne w uprawie. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatrów. Preferują przepuszczalne, próchniczne podłoże o lekko zasadowym odczynie. Nie udadzą się na glebach ciężkich i mokrych.
Z zabiegów pielęgnacyjnych dalie wymagają:
- regularnego podlewania - pamiętajmy, że są one dosyć wrażliwe na niedobór wody i łatwo więdną,
- nawożenia - zasilamy je raz na dwa tygodnie nawozem organicznym (biohumus, kompost), lub wielkoskładnikowym nawozem mineralnym,
- usuwania przekwitniętych kwiatów. To bardzo ważne, ponieważ jeśli pozostawimy je na roślinach, te przestaną wytwarzać nowe pąki i będą mieć tendencje do szybkiego zasychania.
Dalie dzielimy na kilka grup:
- dalie pomponowe o wyjątkowej urody pełnych kulistych kwiatach. Ciekawe odmiany to:
- Orange Nuget w kolorze pomarańczowy,
- Franz Kafka o kwiatach jasnoróżowych;
- Sylvia o kwiatach pomarańczowych;
- Downham Royal o kwiatach intensywnie wiśniowych;
- biała White Aster;
- czy Potgieter o jasnożółtych kwiatach.
- dalie dekoracyjne wielkokwiatowe o okazałych pięknych kwiatach. Godne polecenia odmiany to na przykład:
- Kelvin Floodlight o ogromnych (do 20 cm średnicy) kwiatach w kolorze żółtym;
- Arabian Night w kolorze ciemnoczerwonym;
- Dhalia Orange o kwiatach pomarańczowych;
- Duet o kwiatach dwubarwnych biało-różowych;
- Dhalia Blue o wyjątkowo pięknych niebiesko-fioletowych kwiatach;
- Dhalia White o kwiatach kremowych.
- dalie kaktusowe o kwitach pełnych ze zwiniętymi w rurkę i ostro zakończonymi płatkami. Są to przykładowo odmiany:
- Dhalia Cactus Red w kolorze czerwonym;
- Dhalia Cactus White w kolorze kremowym;
- Dhalia Cactus Oragne o pomarańczowych kwiatach;
- Dhalia Cactus Yellow w kolorze żółtym;
- Dhalia Cactus Pink o jasnoróżowej barwie kwiatów.
- dalie pojedyncze, które mają tylko jeden bądź dwa okółki kwiatów języczkowych i wyraźną tarczę kwiatów rurkowych. Zaliczamy tutaj takie odmiany ja:
- Reddy w kolorze czerwonym;
- Yellow Hammer w kolorze żółty;
- Windmil o kwiatach z białymi płatkami z czerwonym obrzeżeniem;
- czy Willie Willie o wyjątkowej urody kwiatach, których płatki są charakterystycznie zwinięte i mają kolor różowo-biały.
- dalie anemonowe, których kwiaty przypominają anemony. Ich płatki są równomiernie rozmieszczone wokół tworzących wypukłą tarczę w środku kwiatostanu kwiatów rurkowych. Ciekawe odmiany tych dalii to:
- Fire and Ice o kwiatach biało-czerwonych;
- Hartenaas o kwiatach jasnoróżowych;
- Pooh Swan Island o czerwono-żółtej barwie kwiatów;
- czy Toto - odmiana miniaturowa o kremowych płatkach i intensywnie żółtym środku kwiatu.
Pięknym uzupełnieniem jesiennej kompozycji kwiatowej na balkonie, czy w ogrodzie mogą być również trawy o przebarwiających się liściach, czy kolorowe ozdobne gatunki warzyw. Z traw wyjątkowo okazale będą się prezentować na przykład miskanty chińskie, których liście przebarwiają się na różne odcienie koloru żółtego i i pomarańczowego; oraz Imperata cylindica przebarwiającej się na intensywny czerwony kolor odmianie Red Baron.
Bardzo oryginalną i dekoracyjną jesienią rośliną jest też kapusta ozdobna, której liście mogą być białe, kremowe, różowe, amarantowe, czy czerwone. Można ją posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie.
Często po przekwitnięciu ostatnich jednorocznych roślin balkonowych i rabatowych nasze jesienne balkony, tarasy oraz ogrody wyglądają smutno i posępnie. Warto temu zapobiec tak aranżując przestrzeń, aby znalazło się miejsce zarówno dla roślin kwitnących wiosną i latem, jak i tych dekoracyjnych do późnej jesieni.