Antresola to znakomite rozwiązanie wykorzystujące wolną przestrzeń wynikającą z wysokich sufitów oraz tworzące dodatkowe pomieszczenie na półpiętrze. To aktualnie bardzo modne rozwiązanie które sprawi, że nasze wnętrza będą wyglądać nadzwyczajnie.
Jeśli myślisz o zbudowaniu antresoli w swoim mieszkaniu, jednak zastanawiasz się jak to zrobić - idealnie trafiłeś/aś! Zapraszamy na krótki poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci zostać Panem w własnym domu!
Zobacz oczyszczacze powietrza w Adaline »
Funkcje antresoli
Budowa antresoli to doskonały sposób na stworzenie nadprogramowej przestrzeni, szczególnie w mieszkaniach o małym metrażu. Świetnie sprawdzi się w sypialni jako garderoba lub w salonie sprawiając, że stanie on się przytulniejszy i bardziej funkcjonalny. Antresola może pełnić rolę kameralnej sypialni, niewielkiego biura lub przytulnego kąta z dużym, wygodnym fotelem i biblioteczką ulubionych książek. Sposób w jaki wykorzystasz zaprojektowaną przez siebie dodatkową przestrzeń zależy tylko od Ciebie i Twoich potrzeb.
Kiedy można zbudować antresole?
Pomieszczenia muszą być ponadprzeciętnie wysokie. Obiektami charakteryzującymi się wysokimi wnętrzami są najczęściej kamienice oraz budynki fabryczne przekształcone w atrakcyjne lofty. Półpiętro nie może dzielić okna, ani przeszkadzać w ich pełnym otwarciu. Idealna, dająca pełny komfort wysokość antresoli to 2,2m pod nią i tyle samo nad nią. Jeśli jednak półpiętro będzie pełniło funkcję sypialni, a zamiast łóżka z ramą wykorzystasz sam materac, wystarczy około 1,5m.
Budowa antresoli – krok po kroku
Chociaż z pozoru konstrukcja antresoli może wydawać się prosta i nieskomplikowana, należy pamiętać, że niewłaściwie wykonana lub wykonana ze słabej jakości elementów grozi zawaleniem. Jeśli więc nie mamy wystarczającej wiedzy ani doświadczenia w budownictwie, najlepiej jeśli skorzystamy z usług fachowca.
1. Projekt
Na początku dokładnie zmierz miejsce które chcesz zaprojektować, rozrysuj szkice planów na ścianach i zobacz jak będzie to współgrało zresztą pomieszczenia. Musisz również pomyśleć o podciągnięciu instalacji elektrycznej na górę antresoli. Gniazdko z pewnością przyda się przy łóżku, czy przy lampce. Na antresoli gromadzi się też najbardziej rozgrzane powietrze, więc warto zastanowić się nad kratką wentylacyjną lub wentylacją mechaniczną.
2. Zamówienie potrzebnych elementów
Z gotowym projektem udaj się do sklepu lub hurtowni i zamów belki oraz deski pod antresole. Ważne, aby Twój projekt był precyzyjny i deski pasowały do pomieszczenia, a także aby zakupione elementy były dobrej jakości.
3. Wywiercenie otworów i mocowanie belek
To najważniejsza część budowy antresoli. Musisz wywiercić otwory pod belki podtrzymujące całą konstrukcje. Wzdłuż legara wywierć otwory na wylot, przyłóż belkę do ściany i zaznacz ołówkiem miejsca, w których będą otwory. Kolejną czynnością jest wywiercenie w ścianie otworów pod kotwy i zamontowanie ich. Najczęściej wybiera się kotwy rozporowe, których końcówka rozszerza się i kotwiczy w ścianie cały kołek. Drugą opcją są kotwy chemiczne, które mocuje się za pomocą utwardzonej masy. Następnie przyłóż belki do ściany i wkręć śruby.
4. Wykończenie
Wyrównaj połączenia, zajmij się tynkowaniem i malowaniem ścian.
5. Podłoga
Do belek przykręć deski pozostawiając między nimi niewielkie szczeliny, bowiem drewno zmienia swoją objętość – kurczy się i rozszerza pod wpływem zmian wilgotności.
6. Schody i balustrada
Wejście na antresolę musi być bezpieczne i wygodne. Zarówno schody proste, spiralne, jak i ,,kacze schody” (na jednym stopniu możemy stanąć tylko jedną nogą), powinny mieć poręcz, szczególnie jeśli korzystają z nich dzieci.
Budując antresolę nie można też zapomnieć o balustradzie, która zapewni bezpieczeństwo i uchroni przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Balustrada w zależności od stylu panującego w mieszkaniu może być wykonana z drewnianych lub metalowych tralek, szklanych tafli, czy ażurowych krat.