Ten sprzęt kuchenny stałe narażony jest na zabrudzenia: kapiący tłuszcz, roztopiony ser, sosy, okruszki, parujące potrawy, przerastające ponad blachę ciasto, rozsypane przyprawy. To wszystko potrafi przykleić się do ścianek, dna, blachy, a nawet szyby. Jak skutecznie usunąć tłuszcz i przypalenia? Co zrobić, aby blacha z piekarnika była idealnie czysta? Jakich sposobów mycia wymaga piekarnik z termoobiegiem? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu! Poznasz dzięki niemu także sposoby na ekologiczne czyszczenie piekarnika.
Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?
Kluczowy jest wybór odpowiednich środków. Sięgając po przypadkowe płyny i pasty przeznaczone do innych powierzchni, ryzykujemy nie tylko brak efektu, ale też uszkodzenie powierzchni, a nawet wejście w kontakt z żywnością substancji, które zjedzone mogą nam zaszkodzić. Jeśli musisz wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik, wybierz specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Są stworzone, by usuwały sadzę, przypalenia i tłuszcz.
Pamiętaj, że nie należy za mocno szorować ani używać drucianych czyścików i szczotek. W ten sposób nie usuniesz zabrudzeń lepiej, tylko porysujesz emalię bądź inną powierzchnię wnętrza piekarnika. Jeśli brud jest uparty, gotowy chemiczny bądź ekologiczny środek z jednego z przepisów poniżej na mocno zabrudzonych pozostaw miejscach na dłużej, a następnie delikatnie wyczyść powierzchnię gąbką lub ściereczką.
Nie każdy myśli także o tym, żeby przed przystąpieniem do czyszczenia wyjąć nie tylko blachy, ale także cały ruszt – o wiele wygodniej będzie doczyścić je osobno oraz zyskamy łatwiejszy dostęp do wszystkich ścianek wnętrza piecyka i będziesz dokładnie widzieć, w których miejscach przypalony piekarnik wymaga jeszcze trochę pracy.
Zobacz ścierki z mikrofibry w Adaline »
Ekologiczne sposoby na czyszczenie piekarnika
Przypalony piekarnik możemy też spróbować wyczyścić domowymi środkami. Sposoby naszych mam i babć poradzą sobie nawet z mocnymi zabrudzeniami. Takie czyszczenie piekarnika jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, bo kosztuje grosze.
Niemal uniwersalnym remedium na wszelkie domowe zabrudzenia jest ocet. Wymieszany z ciepłą wodą w proporcji 1:1 usunie smugi, rozpuści tłusty osad, a nawet da radę przypaleniom. W wypadku lekkich zabrudzeń po prostu przetrzyj wszystkie powierzchnie gąbką lub miękką szmatką nasączoną takim roztworem. Mocniejsze, stwardniałe i zapieczone zabrudzenia usuniesz, jeśli do piekarnika wstawisz naczynie żaroodporne lub ewentualnie wysoką blachę z roztworem octu i włączysz go na kilkanaście minut do pół godziny. Temperatura nie musi być wysoka, wystarczy powyżej 100°C. Pilnuj, aby wyłączyć piekarnik natychmiast, jeśli zobaczysz, że cała woda z octem wyparowała. Inaczej możesz zyskać nowe przypalenia. Parującą mikstura wniknie w zabrudzenia i rozmiękczy je, dzięki czemu dadzą się łatwo zetrzeć.
Aby naturalnie wyczyścić piekarnik, wybierz ocet spirytusowy. Inne jego rodzaje, chociaż cenione w kuchni, nie nadają się tak dobrze do sprzątania. Są łagodniejsze i mogą pozostawić delikatny lepki osad..
Innym sposobem na ekologiczne czyszczenie piekarnika jest zastosowanie pasty z octu i sody lub z samej sody. W pierwszym przypadku do mieszanki wody z octem (w proporcjach 1:1 jak powyżej) należy dodać sodę oczyszczoną, aby otrzymać gęstą pastę. Gdy uzyskasz odpowiednią konsystencję, dodaj jeszcze odrobinę soli kuchennej, wymieszaj i od razu użyj pasty. Przecieraj nią wnętrze, a jeśli masz mocno zabrudzony piekarnik lub pojedyncze zaschnięte plamy, nałóż domowy specyfik i pozostaw na co najmniej 15 minut, dając mu czas na rozpuszczenie brudu. Następne zetrzyj ściereczką lub gąbką i na koniec przetrzyj cały piekarnik lekko wilgotną, czystą ściereczką. Podobnie możemy postąpić z samą sodą rozrobioną z wodą na gęstą pastę. Warto wiedzieć, że sodą znakomicie pochłania zapachy, sprawdzi się więc również w lodówce czy od czasu do czasu w pralce.
Czyszczenie piekarnika parą – idealne rozwiązanie przy termoobiegu
Innym sposobem na czyszczenie piekarnika bez chemii jest użycie do tego samej pary wodnej. Jeżeli nie ma większych zabrudzeń, wystarczy rozgrzać wodę w żaroodpornym naczyniu, aby uzyskać parę, która dotrze wszędzie i rozpuści brud, a także zabije bakterie i grzyby.
Piekarnik z umieszczonym wewnątrz naczyniem ustawiamy na 120-180°C i zostawiamy włączony na około pół godziny. Po wystudzeniu piekarnika na tyle, aby uniknąć poparzeń, wystarczy dokładnie wytrzeć wszystkie powierzchnie w jego wnętrzu czystą, miękką ściereczką. To doskonały sposób, żeby wyczyścić piekarnik z termoobiegiem. Przy mocniejszych zabrudzeniach do wody należy dodać sok z cytryny lub niewielką ilość octu i postępować dokładnie tak samo.
Artykuły do sprzątania w Adaline »
Jak umyć szybę piekarnika?
Szyba w piekarniku zbiera w trakcie użytkowania tłuste osady i przyciąga kurz, a to wszystko razem trudno domyć. Zupełnie nie pomogą zwykłe środki do mycia szyb i luster. Nie są przeznaczone do przypaleń ani do kontaktu z żywnością. Za to sprzymierzeńcem będzie ekologiczne czyszczenie piekarnika.
W przypadku mocno zabrudzonej szyby najlepiej spisze się pasta z sody oczyszczonej. Nabierz ją na gąbkę do naczyń, rozprowadź po całej powierzchni i myj okrężnymi ruchami, aż usuniesz wszystkie zabrudzenia. Następnie przetrzyj szybę wilgotną szmatką – kilkukrotnie, aż będzie całkiem czysta. Możesz ten sam sposób zastosować zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Odświeżona szyba w piekarniku pozwoli lepiej kontrolować podczas używania, co dzieje się w środku.
Jak wyczyścić blachy z piekarnika?
Kiedy środek już lśni czystością, do ukrycia została nam jeszcze blacha z piekarnika. Jak pozbyć się z niej przypaleń i lepkiego osadu? Możesz wykorzystać wszystkie opisane już ekologiczne sposoby na czyszczenie piekarnika. Na przypalone resztki znakomicie podziała pozostawiona na blasze na dłużej pasta z octu i sody, a kiedy nie możesz pozbyć się tłustej warstwy, najlepsze będzie coś o kwaśnym odczynie, co rozpuszcza tłuszcz. Możesz zatem zastosować roztwór octu, a także w całą powierzchnię wetrzeć sok z cytryny, następnie spłukać go ciepłą, nawet gorącą wodą (uważaj, by nie poparzyć rąk!) i na koniec umyć blachę płynem do naczyń.
Ocet, cytryna i płyn do naczyń mają tę zaletę, że same w sobie nie uszkadzają powierzchni, zrobić to może jedynie szorowanie ostrą myjką. Jeśli więc użyjesz miękkiej gąbki, nie ma ryzyka, że po takim myciu emalia zacznie opryskiwać, a spod spodu do jedzenia zacznie się przedostawać rdza
Blacha z piekarnika będzie czysta jak nowa także, gdy namoczymy ją w gorącej wodzie, a następnie dokładnie umyjemy płynem do naczyń. Potrzeba do tego tylko odpowiednio dużego zlewu, możesz też namoczyć blachę w wannie lub w brodziku z możliwością zakorkowania odpływu. Pamiętaj tylko, by armaturę umyć od razu po takich porządkach, inaczej to ona pokryje się tłustym osadem.
Jak wyczyścić piekarnik z zewnątrz?
Równie ważna jak wnętrze – kluczowe, aby potrawy były smaczne, bezpieczne dla zdrowia i nie przesiąkały obcymi aromatami – jest także obudowa. Ze względu na temperaturę użytkowania piekarnika kuchenne opary łatwo na nim osiadają i zostają na dłużej, szczególnie te tłuste. Wiemy już, co zrobić, by szyba w piekarniku była czysta, a co z resztą? Środkiem, który radzi sobie z tłuszczem, nie podrażnia skóry i nie zaszkodzi naszemu jedzeniu jest płyn do naczyń. Używany regularnie, nim zabrudzenia zaczną się nawarstwiać i zapiekać, łatwo wyczyści obudowę piekarnika, pokrętła i przyciski.
O czym pamiętać przy czyszczeniu piekarnika?
Bez względu na to, czy korzystasz z gotowych środków chemicznych, czy też ekologicznych domowych rozwiązań, podczas czyszczenia piekarnika używaj gumowych rękawiczek. Dzięki nim unikniesz podrażnienia skóry oraz trudnego do usunięcia brudu za paznokciami.
Gdy musisz umyć przypalony piekarnik, zrób to bez zwlekania, ale nie bezpośrednio po wyjęciu z niego potrawy. Jeśli korzystasz z metody parowej, z przetarciem wnętrza szmatką poczekaj, aż piekarnik ostygnie. Gumowe rękawiczki do sprzątania nie są ochroną przed poparzeniem, mogą w przypadku kontaktu z gorącym elementami stopić się i wręcz pogorszyć sytuację.
Zobacz więcej piekarników w Adaline »
Trudno dostępne miejsca, takie jak zawiasy, ruszt, kąty i zakamarki najłatwiej wyczyścić starą szczoteczką do zębów. Uważaj, by nie rysować nią powierzchni, a zawiasy czyść niewielką ilością wybranego środka i od razu dokładnie je wytrzyj, aby nie zardzewiały.
Im częściej czyścisz piekarnik, tym będzie to łatwiejsze. Rób to zawsze po pieczeniu albo przy każdym sprzątaniu kuchni, a także od razu po wystygnięciu, gdy coś w środku rozlejesz lub przypalisz. Nie dopuścisz do nagromadzenia stwardniałego i wielowarstwowego brudu.
Jeśli planujesz wymianę piekarnika lub dopiero urządzasz mieszkanie, rozważ piekarnik parowy (jeśli będzie odpowiedni do twoich potrzeb) albo taki wyposażony w funkcję samoczyszczenia. Specjalne ustawienia i pojemnik na wodę do czynienia parą miewa już niejeden nowoczesny piekarnik z termoobiegiem. To duża oszczędność wysiłku i środków.