Otrzymując w prezencie bukiet kwiatów, czy też kupując kwiaty cięte na które akurat jest sezon, chcemy aby jak najdłużej cieszyły nasze oczy. Niestety bez odpowiedniej pielęgnacji kwiaty cięte w wazonie marnieją. Zatem, jakie są sprawdzone sposoby, aby kwiaty dłużej stały w wazonie? Co dodać do wody do kwiatów aby przedłużyć ich żywotność? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym poradniku.
Co zrobić ze świeżym bukietu?
Zarówno wtedy, gdy otrzymujemy bukiet ciętych kwiatów, jak i wtedy gdy kupujemy je samodzielnie pierwszą czynnością jaką robimy jest poszukiwanie wazonu i nalewanie do niego wody. Wazon nie może być zbyt ciasny, a kwiaty nie powinny być związane.
Kwiaty cięte powinny być zanurzone w wodzie na najwyżej 3-5 cm łodygi, a ponadto także należy codziennie wymieniać wodę
Ponadto przed włożeniem kwiatów ciętych do wazonu należy nieco skrócić pod kątem ich łodygi, najlepiej nożem sekatorem lub ostrym kuchennym. Chodzi o to by ich nie postrzępić, a zapewnić większą chłonność wody.Róże w wazonie mogą cieszyć nasze oczy bardzo długo, ale w ich przypadku także trzeba skrócić łodygi, a także poobrywać wszystkie kolce.
Warto wiedzieć, że aby róże w wazonie dłużej stały trzeba wodę wymieniać codziennie. Warto również codziennie lekko podcinać łodygi. Oczywiście to nie wszystko o, co należy zadbać, bowiem do wody powinna trafić odpowiednia odżywka.
Odżywianie kwiatów ciętych w wazonie
Generalnie są dwa sposoby, by odżywić kwiaty cięte w wazonie. Można kierować się domowymi sposobami albo wybrać gotową odżywkę do kwiatów ciętych w kwiaciarni. Często floryści wykonujący bukiety dodają taką odżywkę do kwiatów przy ich zakupie.
Niezależnie czy będziesz eksponować tulipany, czy róże w wazonie musisz zadbać o odżywienie i zapobiegnięcie procesom gnilnym. Niestety kwiaty w wazonie narażone są na działanie bakterii, które powodują ich szybsze więdnięcie, dlatego tak ważna jest regularna wymiana wody, a także dodanie odżywki.
Można zdecydować się na szczyptę cukru, odrobinę miodu. Niektórzy dodają także odrobinę wódki. Jeśli chodzi o zatrzymanie albo spowolnienie procesów gnilnych to tu również podaje się sprawdzone metody. Pół aspiryny, szczypta soli albo kwasku cytrynowego nadadzą wodzie bardziej kwaśne PH, a tym samym zahamują procesy gnilne.
Najskuteczniejszą metodą przedłużenia życia kwiatów ciętych w domu jest regularna, codzienna wymiana wody na świeżą
Trzeba przyznać, że domowe sposoby są bardziej pracochłonne niż dodanie gotowej mieszanki, która ma działanie 2w1, zatem zarówno odżywia, jak i hamuje rozwój bakterii.
Spryskiwanie kwiatów w wazonie
Niewątpliwie kwiaty w wazonie są narażone na czynniki zewnętrzne, nie tylko kurz, zanieczyszczenia powietrza, ale przede wszystkim suche warunki. Te ostatnie najbardziej mogą dać im się we znaki, w szczególności gdy kwiaty w wazonie preferują miejsca bardziej wilgotne i chłodne.
Zobacz doniczki małe i duże w Adaline »
W mieszkaniu jednak trudno spełnić takie potrzeby, zwłaszcza, że bukiet kwiatów chce się ładnie wyeksponować na stole w jadalni czy stoliku w reprezentacyjnym salonie. Dlatego warto używać spryskiwacza i rozpylać mgiełkę wodną obok wazonu.
Jak zapobiec ususzeniu się kwiatów ciętych
Nie ważne z jakiego gatunku kwiatów masz bukiet, procesy gnilne i więdnięcie zachodzą w podobny sposób. Dlatego trzeba pamiętać o wszystkich czynnościach. Przycinanie łodyg pod kątem, nalewanie codziennie odpowiedniej ilości wody, dodawanie do niej odżywki tradycyjnej lub profesjonalnej, zapewnienie właściwego PH wody, a na koniec także rozpylanie mgiełki wodnej - pamiętając o wszystkich tych czynnościach sprawisz, że kwiaty cięte w wazonie będą się prezentować wspaniale nie przez jeden, dwa dni, ale nawet tydzień.