Jak najmniejsze koszty ogrzewania to z pewnością marzenie każdego. Rozpoczynający się sezon grzewczy dla niektórych osób może oznaczać nagły wzrost rachunków, dlatego poszukują sposobów na ich obniżenie.
Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania, warto pomyśleć o tym nieco wcześniej. Dzięki temu można spokojnie i w odpowiedni sposób przygotować się na nadchodzący spadek temperatur.
Dlaczego warto oszczędzać ciepło?
Z roku na rok, jako chodzi o ogrzewanie koszty rosną i wielu z nas zastanawia się jak obniżyć rachunki jednocześnie nie marznąć w domowym zaciszu. Zebraliśmy dla Was kilka sposób, dzięki którym nie trzeba będzie rezygnować z wybranej temperatury, aby zminimalizować koszty.
Ogrzewanie domu i mieszkania - czym się różnią?
Jeśli chodzi o minimalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem, nieco inne sposoby można zastosować w mieszkaniu, a inne najlepiej będą sprawdzały się w domach. Zazwyczaj koszty ogrzewania mieszkania są nieco niższe, przede wszystkim ze względu na mniejsza ich powierzchnię jak również lokalizację pomiędzy innymi lokalami mieszkalnymi.
W mieszkaniach zazwyczaj nie można zmienić źródła ogrzewania, aby na nim zaoszczędzić, można jedynie zmniejszyć poziom zużycia energii cieplnej, aby dzięki temu płacić niższe rachunki.
Dobrze dobrane źródło ciepła
Każdy chciałby mieć tanie ogrzewanie domu, jednak nie zawsze właściciele przywiązują uwagę do wybranego sposobu ogrzewania. W przypadku ogrzewania budynków jednorodzinnych można stosować zarówno ogrzewanie gazowe, na węgiel lub drewno, czy też zdecydować się na naturalne źródła ciepła. Wybór źródła ogrzewania ma bardzo duże znaczenie, gdy chodzi o kontrolę nad wysokością rachunków.
Właściwe ogrzewanie domu wymaga także wybrania odpowiedniej jego formy. Różne źródła energii cieplnej generują różne koszty, dlatego warto je ze sobą porównać pod tym względem. Wybierając odpowiednie ogrzewanie koszty można zmniejszyć dość znacząco. Przede wszystkim wybór właściwego ogrzewania może zapewnić tanie ogrzewanie domu na wiele lat.
Optymalna temperatura w pomieszczeniach
Opowiednie i oszczędne ogrzewanie pomieszczenia to w dużej mierze optymalna temperatura pomieszczeń. W przeznaczonych do pobytu ludzi pomieszczeniach temperatura musi wynosić minimalnie 16 stopni według przepisów. Jednak utrzymując stałą temperaturę 20 stopni z powodzeniem można zapewnić sobie wystarczający komfort cieplny.
Warto przetestować w jakiej temperaturze Ty i inni mieszkańcyu czują się komfortowo i nie jest im zimno. Możesz to zrobić obniżając o stopień temperaturę w pomieszczeniach przez kilka dni. Jezeli wszyscy czują się dobrze i nie narzekają na chłód, może udać się Wam przetrwać sezon i obniżyć koszt nawet o kilka procent!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje jako idealną temperaturę w pomieszczeniu dla osób zdrowych i odpowiednio ubranych powinna wynosić minimum 18 stopni Celsjusza. Dla osób starszych, schorowanych lub małych dzieci optymalną temperaturą będzie 20 stopni.
Ubieraj się cieplej i płać mniej za rachunki
No cóż, to prawda. Najprostsza metoda zwykle jest najskuteczniejszą. W okresie zimowym nie chodź po domu jak w dniu narodzin, zabierz rodzinę do sklepu i kupcie odjechane kolorowe dresy, bluzy, grubsze skarpetki i ciepłe kapcie! Poprawicie dzięki temu swój komfort cieplny, a kaloryfery nie będą musiały pracować pełną parą.
Nie kręć termostatem
To błąd powielany przez wielu z nas. Najważniejszym czynnikiem pomagającym utrzymać w ryzach rachunek w okresie zimowym jest utrzymanie temperatury w pomieszczeniach na podobnym poziomie przez cały czas. Jeżeli rano wyłączasz kaloryfery wychodząc rano do pracy, a po powrocie ustawiasz na maksymalną moc, narażasz się na niepotrzebne koszty.
Termostat jest urządzeniem, które ma regulować przepyływ gorącej wody w kaloryferze tak, aby w pomieszczeniu panowała ustawiona na nim temperatura. Przez kilka lub kilkanaście godzin nieobecności mieszkanie może się dość mocno wychłodzić (w szczególności w mroźne dni), dlatego lepiej jest przez dłuższy czas "dogrzewać" niższą temperaturą utrzymując określoną temperaturę (nawet niższą niż ta, w której czujemy się komfortowo), zamiast pozwalać ścianom kompletnie się wychłodzić. Ich ponowne ogrzanie będzie kosztować dużo energii. Dlatego od dzisiaj, jeżeli czujesz się dobrze, gdy kaloryfer w mieszkaniu masz ustawiony na 4, to wychodząc na kilka godzin z domu, zmniejsz temperaturę do poziomu 3, zamiast wyłączać go kompletnie.
Optymalna temperatura do spania
Jeśli w Twojej sypialni jest zbyt wysoka temperatura, jakość Twojego snu znacząco się pogorszy. Przy zbyt wysokiej temperaturze zaczniesz się pocić, wiercić i trudniej znaleźć wygodną i komfortową pozycję do zaśnięcia.
Zbyt wyoka temperatura może zaburzać poziom kortyzolu, czyli hormonu szczęścia, która zapewnia także odporność na stres.
Z kolei zbyt niska temperatura może podwyższyć ciśnienie krwi, co jest objawem tego, ze organizm próbuje walczyć z potencjalnym wychłodzeniem ciała. Co więcej - możesz też po prostu się przeziębić.
Idealna temperatura zapewniającą dorosłym komfort podczas snu oscyluje między 16 a 19 stopniami Celsjusza. W przypadku dzieci w granicach 18-20 stopni, a w przypadku osób starszych w okolicy 20 stopni.
Jak oszczędzać ciepło na co dzień?
Tanie ogrzewanie domu można sobie zapewnić również przez codzienne nawyki. Dużą ilość ciepła traci się poprzez zapowietrzoną instalację czy niesprawne grzejniki. Warto również ustalić stałą pracę źródła ciepła, zamiast jego wielokrotnych modyfikacji w ciągu dnia.
Uszczelnij okna - zminimalizuj straty ciepła
Duże znaczenie w zarządzaniu ciepłem mają okna i drzwi. To właśnie przez nie często można odnotować największe straty ciepła. Dlatego jednym z pierwszych kroków powinno być uszczelnienie okien i drzwi. Przez nieszczelne okna temperatura szybko się obniża, tym samym powodując zwiększone zużycie ciepła i wyższe rachunki.
W przypadku nowszych okien, aby zapobiegać stratom energii cieplnej przy oknach, często wystarczy odpowiednia ich regulacja, aby ciepłe powietrze przez nie nie uciekało. Możesz to zrobić samemu, albo wezwać specjalistów od okien. Za pierwszym razem rzecz jasna będzie trzeba specjalistom zapłacić za wizytę, ale jeśli zapytasz fachowców jak robić to samemu, z pewnością będzeisz w stanie zrobić to w przyszłości bez ich pomocy.
Natmiast w przypadku starszych okien, konieczne może okazać się zamontowanie co najmniej dodatkowych uszczelek. W przypadku okien drewnianych warto sprawdzić czy w materiale z którego zbudowane są okna nie ma uszkodzeń, przez które "wlatuje" zimne powietrze i zaspoić te miejsca odpowiednim materiałem.
Nie zasłaniaj grzejników meblami!
W przypadku strat ciepła, dość spore znaczenie ma również kwestia odpowiedniej ekspozycji grzejników. Nie powinny one być zasłonięte meblami, gdyż w takiej sytuacji zamiast uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, bardziej będą nagrzewać się meble.
Warto więc odsłonić grzejniki i dodatkowo zastosować ekrany odbijające ciepło, które skierują większą jego część do wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo zasłanianie okien długim zasłonami i firankami spowoduje, że zamiast do wnętrza będzie ono kierowane w dużej mierze do okna, gdzie znacznie szybciej się ulotni.
Przestrzeń wokół grzejników powinna być pozbawiona przeszkód, które ograniczają cyrkulację powietrza. Koniecznie zadbaj o to, aby stół, kanapa czy fotel stały w odległości co najmniej 10 centymetrów. Zbyt bliskie ustawienie mebli przy grzejnikach powoduje straty ciepła!
Utrzymuj kaloryfery w czystości
Czyste kaloryfery to większa ich wydajność. Zalegający za nimi lub w ich środku kurz ogranicza emisję energii cieplnej do pomieszczenia. Dlatego przed sezonem postaraj się wyczyścić go między żebrami. Ograniczy to również wzbijanie się kurzu.
Możesz to zrobić zwykłym odkurzaczem z wydłużoną i wąską nasadką lub mniejszym odkurzaczem ręcznym, sprężonym powietrzem w sprayu, myjką ciśnieniową albo starą dobrą miotełką do kurzu.
Właściwe wietrzenie to niższe koszty ogrzewania
Aby uniknąć zbyt wielu strat ciepła otwierajmy okna tylko w ostateczności. jeśli ktoś zamierza przewietrzyć mieszkanie, warto zmniejszyć temperaturę zarówno na grzejnikach jak i na piecu. Po zamknięciu okien warto się wstrzymać chwilę z podniesieniem temperatury aby ogrzać pomieszczenie.
Zimą okna otwieramy na krótki czas. Długotrwałe wietrzenie mocno wyziębi wnętrza, a jego ponowne ogrzanie będzie wymagać dużej ilości energii, co niesie za sobą koszty.
Na czas wietrzenia zakręć termostaty. Wietrzymy krótko i intensywnie szeroko otwierając okna, a jeśli to możliwe - robimy szybki przeciąg.
Jeśli chcesz przewietrzyć tylko jeden pokój, na przykład sypialnię przed snem, zamknij drzwi do innych pomieszczeń.
Jeżeli w oknach są nawiewniki, sprawdź czy dobrze działają. Nawiewniki mają zapewniać mikrowentylację okna, co z kolei ogranicza częstość wietrzenie mieszkania. Jednocześnie nie może sprawiać, że w mieszkaniu będzie zimno. Wyreguj wlot powietrza z nawiewników, a w razie problemów, rozważ wymianę nawiewnika.
Z dywanem zawsze cieplej
Co prawda, jeśli chodzi o o fizykę, dywan w salonie czy sypialni nie poprawi znacząco efektywności cieplnej w pomieszczeniu, nie ograniczy uciekania ciepła, ale pomoże w komforcie zmysłu dotyku. Docenisz dywany w szczególności, gdy lubisz po domu chodzić boso. Przyjemniej chodzić po nim, niż zimnej podłodze z panelu, a tym bardziej gdy podłogi masz wyłożone płytkami.
Oszczędne ogrzewanie podłogowe
Zamiast ogrzewanie pomieszczenia przy pomocy tradycyjnych grzejników naściennych można zdecydować się również na inne sposoby. Ogrzewanie podłogowe to jeden z coraz częściej wybieranych system ogrzewania domów. Można bowiem oszczędzać ciepło, stosując niższą temperaturę w całej instalacji przy zachowaniu takiej samej temperatury w pomieszczeniach. Ciepłe powietrze unosi się ku górze, dlatego w tej sytuacji zapewnia odpowiednią temperaturę przy niższej temperaturze instalacji grzewczej.
Nowoczesne sposoby ogrzewania
Zastosowanie pomp ciepła i podobnych do nich, nowoczesnych rozwiązań pomaga uzyskać tanie ogrzewanie nawet dla większych domów. To źródło ciepła ma niezwykle interesujące działanie. W skrócie można powiedzieć, że przekazuje ciepło z zewnątrz do wnętrza budynku, pozwalając tym samym znacząco zminimalizować rachunki.
Prawdy i mity o ogrzewaniu gazowym
Gaz jako źródła ogrzewania gospodarstw domowych stosowany jest coraz częściej. Odpowiedni montaż takiej instalacji może zapewnić tańsze ogrzewanie. Szczególnie dobrze sprawdza się w mieszkaniach, które są mniejsze i dzięki temu mają inny poziom ogrzewania niż domy. W mieszkaniach temperatura pracy instalacji może być znacznie niższa niż w domach, co sprawia że ilości energii potrzebne do ogrzania są znacznie mniejsze. W ślad za tym idą również obniżone rachunki.
Ocieplenie domu
Na straty ciepła wpływ ma również odpowiednio wykonane ocielenie domu. Właściwe jego wykonanie umożliwia utrzymywanie temperatury na wymaganym poziomie. Warto pamiętać nie tylko o ociepleniu ścian zewnętrznych, ale również dachu, który często jest przyczyną znaczącej utraty ciepła.
Przegląd instalacji grzewczej
Zapewnienie optymalnego poziomu ogrzewania jest możliwe również dzięki odpowiedniej pracy całej instalacji. Powinna ona być dokładnie sprawdzona przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Warto takie prace zlecić profesjonalistom,którzy znają się na swojej pracy.
Modyfikacja instalacji
Odpowiedni przepływ ciepłej wody to jeden z warunków właściwego działania instalacji. Zbyt niska temperatura pracy może być przyczyną wysokich kosztów ogrzewania. Warto więc modyfikować posiadane instalacje, przynajmniej co kilka lat. Nie zawsze bowiem konieczna jest wymiana całości, czasem bowiem wystarczy zmiana niewielkich elementów,aby zoptymalizować pracę całego układu.
Niższe koszty i odpowiednie ogrzewanie
Tanie ogrzewanie również może zapewnić pożądany poziom cipła. Warto oszczędzać ciepło bez względu na zastosowany rodzaj instalacji. Odpowiedni przepływ ciepłej wody i zabiegi zmniejszające zużycie energii zapewniają właściwą dobry poziom ogrzewania i niższe koszty. Warto porównać na przykład koszty ogrzewania gazowego z innymi formami, w niektórych sytuacjach ogrzewanie gazowe ma bowiem najlepsze wyniki i okazuje się być najtańsze. Do uzyskania optymalnego poziomu ogrzewania często trzeba obniżyć temperaturę powietrza, aby zapewnić odpowiedni przepływ ciepłej wody i optymalne ogrzewanie. Z pewnością można znaleźć tanie ogrzewanie domu w każdej sytuacji.