Garnki ze stali nierdzewnej aktualnie są jednymi z najczęściej i najchętniej stosowanych w polskich kuchniach. Nic dziwnego, są wytrzymałe, trwałe i dobrze przewodzą ciepło, przyspieszając gotowanie. Dodatkowo można je myć w zmywarce, a większość z nich można również wykorzystywać w piekarniku. To sprawia, że są wyjątkowo wygodne i wszechstronne.
Mimo że garnki ze stali nierdzewnej są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, to tylko właściwa pielęgnacji pozwoli cieszyć się nimi przez wiele lat. Jak więc dbać o garnki ze stali nierdzewnej?
Przygotowanie do pierwszego użycia
Garnki ze stali nierdzewnej trzeba przygotować przed pierwszym użyciem. Podstawą jest oczywiście ich dokładne umycie, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Wystarczy do tego ciepła woda oraz delikatny detergent, czyli zwykły płyn do mycia naczyń.
Po umyciu garnka trzeba go wypłukać oraz dokładnie wysuszyć np. bawełnianą ściereczką. Warto pamiętać, że do garnków ze stali nierdzewnej nie używa się druciaków ani silnych detergentów, które mogą uszkodzić strukturę garnka.
Pielęgnacja garnków na co dzień
Najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad podczas codziennego użytkowania garnków. Dzięki temu wytrzymają one wiele lat i dodatkowo przez długi czas pozostaną w doskonałym stanie, co pozytywnie wpłynie na komfort przygotowywania potraw. Przede wszystkim gorących garnków nie należy zalewać zimną wodą, gdyż może to spowodować trwałe odkształcenia stali.
Garnki ze stali nierdzewnej należy myć w ciepłej wodzie z wykorzystaniem delikatnego detergentu, a następnie dokładnie wypłukać i osuszyć. Do czyszczenia nie powinno się używać metalowych skrobaczek ani drucianych gąbek. W przypadku trudnych do usunięcia zanieczyszczeń najlepiej nalać do garnka wodę i pozostawić do namoczenia. Po kilku – kilkudziesięciu minutach (w zależności zabrudzeń) usunięcie resztek nie powinno stanowić problemu.
Zasady podczas gotowania
W trakcie gotowania warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią dbanie o garnki.
- Zawsze ustawiaj garnek centralnie na źródle ognia.
- Dobieraj odpowiednio wielkość palnika i ognia do rozmiaru garnka.
- Zwracaj uwagę, czy ogień nie obejmuje ścian oraz uchwytów garnka, gdyż może to spowodować ich odbarwienie lub przypalenie.
- Nie nagrzewaj mocno pustych garnków, starając się jak najszybciej dodawać składniki (tłuszcz, wodę itd.).
- Pilnuj gotowanej potrawy i regularnie ją mieszaj, aby zminimalizować ryzyko przypalenia potrawy.
- Nie dodawaj soli do zimnej wody, gdyż może to spowodować powstawanie nieestetycznych plam na garnkach.
- Wykorzystuj silikonowe lub drewniane przybory kuchenne, aby nie porysować garnków.
- Unikaj znacznych wahań temperatury podczas gotowania.
- Pamiętaj, że garnki nie powinny być stosowane w temperaturze powyżej 180 stopni C.
- Zwróć uwagę, czy Twoje garnki posiadają odpowiednie atesty, które gwarantują bezpieczeństwo zdrowotne, pozwalając na dłuższe przechowywanie żywności.
Rozwiązanie najczęstszych problemów
Prawdą jest, że garnki ze stali nierdzewnej są wyjątkowo wytrzymałe, ale to nie znaczy, że przy ich użytkowaniu nie wystąpią problemy. Na szczęście nie są one szkodliwe, a ich usunięcie jest niezwykle proste. Warto jednak pamiętać, że tego typu problemom można zapobiegać poprzez właściwe użytkowanie garnków.
Plamy na garnkach ze stali nierdzewnej
Na skutek niewłaściwego użytkowania często pojawiają się plamy na garnkach ze stali nierdzewnej. Chociaż są one mało estetyczne, to nie są szkodliwe dla zdrowia ani nie wpływają na smak i jakość przygotowywanych potraw. Jak usunąć plamy z garnków ze stali nierdzewnej? Wystarczy garnek dokładnie umyć w wodzie z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego, a następnie wypłukać. Wystarczy chwila, aby garnek wyglądał jak nowy!
Jak wyczyścić spaleniznę na stalowych garnkach?
Wystarczy chwila zapomnienia, aby pieczołowicie przygotowywana potrawa została przypalona. W takiej sytuacji niezbędne jest dokładne wyczyszczenia naczynia, inaczej kolejne potrawy będą łatwiej przywierać, a uniknięcie spalenizny może okazać się niemożliwe.
Garnki ze stali nierdzewnej są najłatwiejsze do doczyszczenia spalenizny, a jednocześnie pozwalają na użycie największe ilości różnorodnych specyfików. Do czyszczenia można użyć sody, proszku do pieczenia, kwasku cytrynowego, octu, węgla aktywnego, soli lub tabletki do zmywarki.
Chcąc wykorzystać sól kuchenną, sodę lub proszek do pieczenia, należy wsypać sporą ilość produktu do garnka, a następnie zalać wodą tak, aby powstała papka. Całość zostawić na kilka godzin lub na noc, a następnie dokładnie umyć. W przypadku znacznej ilości spalenizny można dodać więcej wody i roztwór chwilę pogotować. Do wyczyszczenia garnka można użyć także octu, który należy wlać tak, aby całkowicie przykrył zabrudzenia, zagotować i pozostawić na noc.
Dobre efekty przynosi również tabletka do zmywarki lub proszek. Wystarczy wlać do garnka trochę wody i dodać specyfik, a następnie całość doprowadzić do wrzenia, wystudzić i pozostawić na noc.