Kiedy po raz pierwszy zainwestujesz w dobrą patelnię, z pewnością będziesz chciał, aby posłużyła przez wiele lat. Jest jednak kilka typowych błędów, które tak bardzo zniszczą patelnię, że będziesz musiał ją wymienić na nową.
Prawidłowe smażenie
Patelnie z powłoką nieprzywierającą są bardzo popularne wśród konsumentów. Dzieje się tak, ponieważ dzięki temu wykończeniu łatwo unikasz przypalania się potrawy. Ale nadal istnieje różnica w powłokach nieprzywierających pod względem trwałości:
Patelnie z powłoką nieprzywierającą mają kilka właściwości, w zależności od liczby warstw na patelni. Te patelnie są przeznaczone do pracy w niższych zakresach temperatur, znacznie poniżej 250 stopni, ani temperatur szokowych. Dlatego należy podgrzać ją równomiernie. W wysokiej temperaturze, na przykład w piekarniku, powłoka zacznie odrywać się od samej patelni.
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas smażenia na takiej patelni, jest użycie plastikowych lub drewnianych przyborów do smażenia, aby uniknąć zarysowania lub przebicia powłoki. Jeśli pojawią się pierwsze zadrapania lub dziury, powłoka może zacząć odchodzić i osadzać się na żywności. Zwykle nie jest to niebezpieczne, ale może być denerwujące.
Patelnie ceramiczne są bardziej odporne, ale takie patelnie często mają mniejsze właściwości ślizgowe. Powłoka nie jest też przystosowana do wyższych temperatur.
Smażenie na patelni - masło, olej czy na sucho?
Nawet jeśli używasz nieprzywierającej patelni, która w zasadzie nie wymaga tłuszczu do smażenia, możesz chcieć dodać potrawie smaku olejem lub masłem. Możesz spokojnie używać i masła i oleju bez obaw o uszkodzenie powłoki patelni.
Niemniej jednak powinieneś pamiętać o następujących kwestiach:
- Masło nie wytrzymuje tak wysokiej temperatury jak olej. Dlatego często połączenie masła i oleju jest dobrym rozwiązaniem.
- Jednocześnie warto wiedzieć, że nawet jeśli olej wytrzyma wyższe temperatury, to nie ma pewności, że sama patelnia z powłoką nieprzywierającą wytrzyma.
- Nie powinno się mieć tak wysokiej temperatury, żeby olej dymił, a masło się przypaliło. Wtedy z czasem zniszczysz patelnię.
Właściwe czyszczenie patelni
Ważnym elementem dobrej konserwacji patelni jest oczywiście sposób jej czyszczenia. Jednym z najczęstszych błędów, które popełnia wielu z nas, jest płukanie gorącej patelni zimną wodą zaraz po użyciu. Szczególnie patelnie z powłokami nie są odporne na gwałtowne wahania temperatury.
Poczekaj, aby wyczyścić patelnię, aż sama ostygnie. Wszystkie naczynia należy myć zawsze po całkowitym ostygnięciu. Nie w zmywarce, ale ręcznie, najlepiej z odrobiną płynu.
Podczas mycia patelni należy, niezależnie od powłoki, unikać stosowania silnych środków chemicznych, wełny stalowej i innych ściernych gąbek.
Jeśli nie masz w zwyczaju myć patelni po każdym użyciu, to kolejne smażenie odbędzie się na starych resztkach jedzenia i tłuszczu. Wtedy resztki jedzenia i tłuszczu będą się koagulować, a to nie będzie dobre jedzenie.
Za wysoka temperatura smażenia na patelni
Ale jak wysoką temperaturę zwykle wytrzymują nieprzywierające patelnie? Powlekane patelnie nie powinny być podgrzewane do 250 stopni lub więcej. Wtedy w krótkim czasie je zniszczysz. 120–180 stopni to często więcej niż potrzeba. Jeśli na przykład chcesz przyrumienić stek, 180 stopni wystarczy na krótki czas gotowania, którego to wymaga.
Z kolei patelnie z powłokami tytanowymi mogą wytrzymać znacznie wyższe temperatury. Tytan jest wtapiany w towar podczas produkcji. Oznacza to, że patelnia może wytrzymać brutalne traktowanie i temperaturę do 250 stopni, nie ulegając przy tym uszkodzeniom. Patelnie tytanowe mogą być z powodzeniem używane w piekarniku.
Czarne kropki w jedzeniu
Czasami zdarza się, że czarne kropki z patelni osiadają na dopiero co usmażonym jedzeniu. Nie wygląda to zbyt apetycznie, ale w zasadzie powłoka na patelni nie jest niebezpieczna, jeśli złuszcza się i trafia do jedzenia.
Ale żeby mieć pewność, że nie jest on szkodliwy dla organizmu, patelnia powinna być oznakowana informacją, że nie zawiera PFOA (kwas perfluorooktanowy, w skrócie PFC, czyli tzw. substancji nieprzywierających). Oznacza to, że w warstwie rozdzielającej nie ma toksyn. Większość znanych marek jest oznaczonych tą informacją, ale widzimy, że duża liczba produktów jest dostarczanych bez tego oznaczenia. Konsument powinien to sprawdzić przed zakupem.
Kup nową patelnię
Jeśli masz patelnię od wielu lat, być może trzeba będzie ją wyrzucić. Ale kiedy naprawdę warto ją wymienić na nową? Jeśli patelnia zaczęła uwalniać powłokę, jest zakrzywiona lub straciła swoje właściwości zapobiegające przywieraniu. Kiedy zaczynasz widzieć aluminium lub stal na dnie, patelnia jest zużyta i czas na nową.