Kurz zalegający na liściach zatyka aparaty szparkowe, które się na nich znajdują i utrudnia roślinom prawidłową wymianę gazową. Dlatego oprócz podlewania i nawożenia kwiatów doniczkowych, bardzo ważne jest również regularne czyszczenie ich liści.
Czyszczenie liści nie jest trudne, ale wymaga delikatności oraz doboru odpowiedniej metody do danego gatunku rośliny. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu usuwania kurzu z liści, który sprawdzi się w przypadku wszystkich roślin. Ich liście różnią się bowiem wielkością kształtem, grubością i fakturą. Listki o gładkiej sztywnej powierzchni czyścimy zupełnie inaczej niż te delikatne cienkie i bardzo drobne lub takie gęsto pokryte włoskami. Dowiedz się, jak czyścić liście domowych roślin doniczkowych.
Czyszczenie liści domowych roślin doniczkowych
Podobnie jak na meblach kurz gromadzi się także na naszych domowych roślinach doniczkowych. Proces ten jest szczególnie nasilony w okresie jesienno-zimowym, na który przypada okres grzewczy. W tym czasie powietrze w mieszkaniu jest często mocno przesuszone, co sprzyja gromadzeniu się kurzu.
Osadza się on na każdej części rośliny, ale szczególnie widoczny i uciążliwy dla niej jest ten znajdujący się na liściach. W skórce liści każdej rośliny znajdują się aparaty szparkowe, przez które dokonuje ona wymiany gazowej. Prawidłowy przebieg tego procesu jest niezwykle ważny dla zdrowia i wzrostu roślin. Jeśli na liściach zalega przez dłuższy czas gruba warstwa kurzu i brudu, wówczas rośliny o wiele słabiej rosną i są bardziej podatne na choroby.
Aby nasze rośliny doniczkowe były zdrowe, ładnie się rozrastały i pięknie wyglądały, konieczne jest więc ich regularne odkurzanie.
W przypadku roślin rosnących na zewnątrz: balkonowych czy ogrodowych problem zalegania kurzu nie jest tak duży, ponieważ na dworze cyrkulacja powietrza jest o wiele lepsza niż w pomieszczeniach i jego ruch po prostu na bieżąco usuwa pył z blaszek liściowych. Ponadto regularnie pojawiające się opady deszczu w naturalny sposób obmywają liście, dzięki czemu są one czyste.
Zobacz doniczki małe i duże w Adaline »
Jak czyścić liście roślin doniczkowych?
Czyszczenie liści nie jest trudne, jednak wymaga pewnej precyzji i ostrożności, aby nie uszkodzić rośliny podczas jej odkurzania. To, jaka metoda czyszczenia liści sprawdzi się w przypadku naszych roślin, jest uzależnione od ich wielkości oraz rodzaju powierzchni.
Wyróżniamy następujące sposoby czyszczenia liści roślin doniczkowych:
Odkurzanie pędzelkiem roślin doniczkowych w domu
Jest to jedyna metoda oczyszczania liści, jaką możemy zastosować u roślin, których blaszki liściowe są owłosione. Na delikatnych włoskach pokrywających liście wielu gatunków bardzo łatwo osadza się kurz. Takich liści jednak nie powinno się często moczyć, ponieważ są bardziej narażone na gnicie. Nie sprawdzi się raczej także czyszczenie lekko wilgotną ani suchą ściereczką czy chusteczką higieniczną, ponieważ łatwo uszkodzić delikatne włoski rośliny.
Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie pędzelka. Zaopatrzymy się więc w średniej wielkości pędzelek o miękkim włosiu. Omiatajmy nim delikatnie liście roślin o owłosionych blaszkach, aby usunąć z nich kurz i pył.
Pędzelkiem oczyszczamy z kurzu także te rośliny, których blaszki liściowe są bardzo cienkie i delikatne oraz aksamitne w dotyku. Tego typu ulistnienie jest bowiem bardzo łatwo uszkodzić, dlatego wymaga wyjątkowo delikatnego postępowania. Tym sposobem powinniśmy czyścić także większość kaktusów i sukulentów.
Za pomocą pędzelka czyść liście domowych roślin doniczkowych:
- sępolia pośrednia, znana jako fiołek afrykański
- starzec
- fitonia
- begoni
- kaktusy
- koleus Blumego
Więcej ścierek kuchennych w Adaline »
Czyszczenie ściereczką liści roślin w domu
Metoda czyszczenia liści ściereczką sprawdzi się w przypadku większości popularnych roślin doniczkowych, które uprawimy w naszych domach. Liście można przecierać suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Najlepiej, aby była ona wykonana z naturalnego materiału na przykład bawełny lub lnu.
Czystą suchą ściereczką przecieramy delikatnie jeden po drugim zakurzone liście roślin, zarówno z wierzch, jak i od spodu. Jeśli liście są bardzo mocno zakurzone, od dłuższego czasu zalega na nich brud lub na blaszkach liściowych widoczne są nieestetyczne zacieki, wówczas warto przetrzeć je nie suchą, lecz lekko wilgotną ściereczką. Nie powinna ona ociekać wodą. Ma być jedynie delikatnie zwilżona w czystej wodzie o temperaturze pokojowej.
Do czyszczenia liści roślin doniczkowych nigdy nie stosujmy żadnych detergentów. Po pierwsze nie jest to konieczne, gdyż wszelkie zabrudzenia bez problemu powinniśmy usunąć samą wodą. Po drugie związki chemiczne zawarte w detergentach (nawet tych wyjątkowo łagodnych) mogą zaszkodzić roślinom.
Za pomocą ściereczki czyścić liście roślin domowych:
- filodendron
- zroślicha
- anturium
- diffenbachia
- sansewieria (znana jako języki teściowej)
- hoja
- kliwia
- storczyki
- dracena
Zobacz ścierki z mikrofibry w Adaline »
Kąpiel wodna roślin w domu
Jedyną skuteczną metodą, za pomocą której możemy oczyścić z kurzu rośliny o bardzo licznych, lecz drobnych liściach jest kąpiel wodna. W praktyce część nadziemną roślin po prostu spłukujemy strumieniem wody z prysznica. Pamiętajmy, aby przed rozpocząciem kąpieli roślin, zabezpieczyć odpowiednio doniczkę (na przykład folią), aby ziemia nie nasiąkła nadmiernie wodą, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.
Rośliny doniczkowe, które można myć pod prysznicem to:
- zielistka
- paprocie
- fikus Benjamina
- scindapsus
- cissus
- bluszcze
Jak często trzeba odkurzać liście roślin doniczkowych?
Tutaj wiele zależy od pory roku oraz warunków panujących w okolicy, w której mieszkamy. W okresie jesienno- zimowym liście kurzą się bardziej, dlatego powinniśmy je czyścić częściej niż latem.
Liście będą się też bardziej brudzić w mieszkaniach w dużych miastach, w których często mamy do czynienia z problemem smogu oraz w rejonach mocno uprzemysłowionych. Z kolei w czystych i spokojnych rejonach wiejskich czy nadmorskich liście będą dłużej pozostawać czyste. Warto czyścić liście regularnie w zależności od potrzeby - w okresie grzewczym raz na 1-2 tygodnie, a w sezonie wiosenno- letnim raz na 2-4 tygodnie.