Bateria do zlewozmywaka to już nie tylko sposób na dostarczenie wody, ale również możliwość wprowadzenia wielu ciekawych udogodnień. Nowoczesne baterie mogą wodę przefiltrować, podgrzać, a także są pomocne w osiągnięciu oszczędności. Dodatkowo kran kuchenny może wspaniale wyglądać i być doskonałym uzupełnieniem aranżacji kuchni. Jaką baterię wybrać i na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę? Przedstawiamy najważniejsze informacje o bateriach do zlewu w kuchni.
Bateria zlewozmywakowa – rodzaje
Baterie kuchenne mogą się znacznie od siebie różnić, a ich oferta jest tak bogata, że każdy znajdzie model idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Dobrze dobrana armatura kuchenna będzie funkcjonalna, trwała, a jednocześnie będzie się dobrze prezentować w kuchni. Baterie kuchenne dzielą się ze względu na sposób montażu, liczbę uchwytów i rodzaj wylewki (część, przez którą wypływa strumień wody).
Kran kuchenny – sposób montażu
Ze względu na sposób montażu wyróżnić można baterie naścienne oraz stojące.
W przypadku baterii kuchennych montowanych w ścianie umiejscowienie zlewu i baterii trzeba dobrze zaplanować przed rozpoczęciem remontu, aby odpowiednio poprowadzić hydraulikę. Montaż takiej baterii powinien odbyć się jeszcze przed wykończeniem ściany nad zlewem.
Baterie stojące mocowane są bezpośrednio w blacie lub na zlewozmywaku. Dzięki temu ich montaż jest zdecydowanie prostszy, a więc cieszą się one aktualnie dużą popularnością.
Wybierz swoją baterię kuchenną w Adaline »
Bateria kuchenna – ilość uchwytów
Dawniej we wszystkich kuchniach królowały baterie dwuuchwytowe, jednak dziś większość osób wybiera armaturę jednouchwytową. Wynika to nie tylko z aktualnych trendów, ale przede wszystkim z łatwiejszego ustawienia pożądanej temperatury wody oraz ze znacznej oszczędności jej zużycia. Szacunkowo bateria jednouchwytowa pozwala ograniczyć ilość wykorzystywanej wody o połowę, w stosunku do baterii dwuuchwytowej. Dodatkowo taka bateria do zlewozmywaka charakteryzuje się ciekawym i nowoczesnym wyglądem, a często również wieloma dodatkowymi funkcjami.
Tradycyjne baterie dwuuchwytowe, w których jeden uchwyt (kurek) odkręca zimną, a drugi ciepłą wodę wykorzystuje się głównie w kuchniach utrzymanych w stylistyce retro. Bateria zlewozmywakowa dwuuchwytowa może mieć bardzo ciekawy, tradycyjny wygląd, który zachwyci wielbicieli klasycznych rozwiązań.
Bateria do zlewozmywaka – rodzaje wylewek
Najtańsze baterie kuchenne posiadają wylewki nieruchome, mimo że jest to ekonomiczne rozwiązanie, to jednak niezbyt wygodne. Na rynku są krany kuchenne, które posiadają wylewki:
- baterie obrotowe – niezbędne w zlewach dwukomorowych;
- krany wysokie – w kształcie litery C lub U, mają bardzo ciekawy wygląd i są wygodne w użytkowaniu;
- batere składane – przeznaczone do zlewów podokiennych, gdyż umożliwiają swobodne otwarcie okna;
- baterie wyciągane – bardzo praktyczne, umożliwiają napełnianie naczyń poza zlewem i swobodne kierowanie strumienia wody w pożądanym kierunku. Wyposażone są w wyciągany wężyk, a im on dłuższy, tym większa funkcjonalność baterii;
- sprężynowe krany do kuchni – zapewniają dużą swobodę, gdyż łączą w sobie cechy wylewki obrotowej i wyciąganej. Są bardzo elastyczne i dosyć wysokie, dzięki czemu zapewniają łatwość mycia naczyń i produktów oraz ułatwiają sprzątanie.
Kran kuchenny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając baterie do zlewu w kuchni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność oraz przeznaczenie. Bateria zlewozmywakowa do kuchni, w której dużo się gotuje, myje naczyń i produktów spożywczych, powinna być trwała i bardzo praktyczna, aby ułatwić wykonywanie codziennych czynności.
W trakcie wyboru baterii kuchennej należy zwrócić uwagę na:
- sposób montażu baterii – jeśli kuchnia jest już wykończona i nie chce się przeprowadzać dodatkowych prac, najlepiej wybrać baterie stojącą;
- ilość dostępnego miejsca – najwygodniejsze w użyciu są baterie wysokie z wyciąganą lub sprężynową wylewką, jednak, aby można było nimi się swobodnie posługiwać, potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca;
- wielkość zlewozmywaka – gabaryt baterii powinien odpowiadać wielkość zlewu. Duża armatura kuchenna będzie niepraktyczna w małym zlewozmywaku;
- dodatkowe funkcje, które ułatwią codzienne prace w kuchni;
- wygląd baterii kuchennej – design powinien być dopasowany do aranżacji kuchni. Nowoczesna bateria z wieloma udogodnieniami, mimo że jest bardzo praktyczna, to nie będzie pasować do kuchni w stylu retro.
Bateria kuchenna – dodatkowe funkcje
Bogata oferta armatury kuchennej to możliwość wyboru kranu o dodatkowych funkcjach, które nie tylko będą efektowne, ale przede wszystkim bardzo wygodne. Na jakie dodatkowe udogodnienia warto zwrócić uwagę?
- Perlator – podstawa w każdej nowoczesnej kuchni. Perlator pozwala zaoszczędzić znaczną ilość wody, co ma pozytywny wpływ na środowisko i wysokość miesięcznych rachunków. To specjalna nakładka, która napowietrza wodę, dzięki czemu strumień wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości.
- Funkcjonalne wylewki baterii – wylewka sprężynowa lub wyciągana znacznie ułatwią codzienne prace. Wylewki tego typu mogą mieć nawet 1 m zasięgu, umożliwiając swobodne nalanie wody do dużych garnków, miski na podłodze, czy podlanie ziół znajdujących się na kuchennym blacie.
- Baterie bezdotykowe – uruchamianie strumienia wody odbywa się poprzez nacisk lub za pomocą ruchu (fotokomórka). Rozwiązanie to pozwala na zachowanie idealnej czystości i umożliwia umycie dłoni bez konieczności dotykania kranu. Dodatkowo strumień wody odcinany jest automatycznie, co przynosi duże oszczędności i zapobiega niepotrzebnemu laniu się wody.
- Baterie z termostatem – strumień wody ma temperaturę taką, jaka została określona przez użytkownika. Wyposażone są w dwa pokrętła: jeden do ustawienia temperatury wody, a drugą do wybrania siły strumienia.
- Oczyszczacz wody – filtr oczyszcza wodę i poprawia jej smak, co umożliwia picie wody prosto z kranu. Jest to więc idealne rozwiązanie dla świadomych konsumentów, którzy chcą ograniczyć ilość wytwarzanego plastiku i zaoszczędzić na wodzie butelkowanej.
Baterie kuchenne dopasowane do wystroju wnętrza
Dopasowanie baterii do zlewozmywaka i wystroju wnętrza sprawia, że aranżacja wygląda spójnie i harmonijnie. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy styl armatury kuchennej odpowiada zaplanowanej stylistyce pomieszczenia, a kolory dobrze ze sobą współgrają.
Srebrna bateria kuchenna będzie idealnie się komponować ze srebrnym lub chromowanym zlewozmywakiem i będzie dobrze wyglądać praktycznie w każdym wnętrzu. Chcąc dodać kuchni nieco elegancji, warto wybrać złote baterie kuchenne, które wyglądają niezwykle efektownie i luksusowo.
Natomiast czarne baterie kuchenne dodadzą wnętrzu charakteru i będą wspaniałym, nowoczesnym dodatkiem, który zachwyci każdego.
Bateria kuchenne – aktualne trendy
Aktualnie w trendach króluje funkcjonalność połączona z niesamowitym i oryginalnym wyglądem. Dlatego najczęściej wybierane są baterie kuchenne z wyciąganą wylewką oraz z innymi dodatkowymi funkcjami, takimi jak oczyszczanie wody, czy krany z perlatorem. Tego typu baterie do zlewu w kuchni swą popularność zawdzięczają łatwemu i wygodnemu użytkowaniu.
Najchętniej wybieranym wzornictwem baterii są krany o minimalistycznej formie, które doskonale wpasowują się w każde wnętrze, niezależnie od jego wystroju. Jednak dużą popularnością cieszą się również baterie stylizowane – pasują one doskonale do kuchni w stylu retro, ale mogą również stanowić ciekawy akcent w nowoczesnych kuchniach np. w stylu loftowym.
Wybierz swoją baterię kuchenną w Adaline »
Dawniej najpopularniejsze były srebrne baterie i chociaż wciąż są one chętnie wybierane ze względu na swą uniwersalność, to coraz częściej wybór pada na złote lub czarne baterie kuchenne. Takie oryginalne baterie mogą stanowić idealne uzupełnienie nowoczesnej kuchni utrzymanej w stylistyce industrialnym lub być wspaniałym, mocnym akcentem, który doda niesamowitego smaku nawet tradycyjnej kuchni. Złote i czarne baterie kuchenne wspaniale współgrają ze sprzętem AGD, który ma elementy w tym samym kolorze. Niezależnie od wystroju wnętrza czarne i złote baterie będą doskonałym wyborem, gdyż są ponadczasowe i doskonale pasują do większości wnętrz, stanowiąc ciekawy kontrast dla oklepanych rozwiązań. Jest to idealna propozycja dla odważnych osób, które lubią podążać za najnowszymi wnętrzarskimi trendami.